Savaitės posakis
„Mylėk pasaulį taip, kaip motina myli savo vienintelį vaiką“
Buda
Būtent šiuo laikotarpiu daugelis moterų tik sužino apie savo nėštumą, nes pradeda pastebėti aiškius pokyčius organizme. Nėštumas – jau tikrovė, vis dažniau primenanti apie save, kad nuo šiol reikės rūpintis ne tik savo sveikatos būkle, bet ir būsimo mažylio, kuris auga ir keičiasi kasdien.
Būsima mama
Aplinkiniai dar nepastebėjo, kad tavyje auga nauja gyvybė. Tačiau nuovargis ir prasta savijauta gali kelti diskomfortą, ypač jei darbe dar nepasakei apie savo padėtį. Namie stenkis neapkrauti savęs darbais ir įvairia veikla. Kartu su partneriu pasirūpinkite nėštumu. Ilsėkitės abu.
Nuvyk pas gydytoją, jei prastai jautiesi.
Pasvajokite apie tolimesnę nėštumo eigą, galvodami teigiamai apie gimdymą! Iki tos dienos turite daug laiko išsirinkti gimdymo namus.
Šešios savaitė – tai ir pati pradžia vystytis mažylio aplinkai – placentai, reikalingai aprūpinant vaisių maistu ir deguonimi. Šiame laikotarpyej ji prisitvirtina prie vidinės gimdos sienelės. Iki tol, kol placenta visiškai subręs, vaisiumi rūpinasi kiaušidės geltonkūnis, kuris po to išnyksta. Pradedanti formuotis vaisiaus pūslė saugo mažylį nuo mechaninių veiksnių. Jau ima formuotis ir virkštelė.
Mityba
Pripraskite dieną pradėti nuo krekerių ir džiūvėsių, kol atsikelsite iš lovos. Prieš miegą irgi galite pasistiprinti - razinų sauja, pavyzdžiui. Atsisakykite riebaus maisto, o gerti stenkitės daugiau – bent 8 stiklines skysčių per dieną.
Būsimas mažylis
Šios savaitės pabaigoje mažylis gerokai išsitemps ir bus panašus į mažytę pupelę. Jei galėtum pažvelgti į vidų, pamatytum apvalią galvutę, ant kurios yra kelios tamsios dėmelės. Jos netrukus virs akytėmis ir nosimi. Formuojasi ausų kaušeliai. Rankos ir kojos kol kas nesusiformavo, bet procesas vyksta.
Širdelėje susiformavo kairysis ir dešinysis skilvelis. Ji plaka maždaug 150 kartų per minutę - beveik dvigubai dažniau nei suaugusio žmogaus.
Tyrimai
Jei šiame nėštumo laikotarpyje gydytojas jums paskirs ultragarso tyrimą (paprastai jis nedaromas šiame nėštumo periode, nes maža tikimybė gauti naudingos informacijos), jo metu gydytojas paklausys vaisiaus širdies plakimo, taip pat galės nustatyti, tai daugiavaisis nėštumas ar ne. Nustatyti kūdikio lytį šioje nėštumo savaitėje neįmanoma, nes išoriniai lytiniai organai dar tik formavimosi stadijoje.
© Visos teisės saugomos Mamyciuklubas.lt 2013
Nėštumo kalendorių redagavo Maxmeda gydytoja ginekologė Kristina Stanslovaitytė
Patarimai
Vitaminai nėštumo metu
Ar verta nėštumo metu gerti polivitaminų? Atsakymas į šį klausimą nėra vienareikšmis!
Nuo pat nėštumo pradžios visa moters organizmo veikla bus skirta mažylio augimui ir vystymuisi. Kitaip tariant, jūsų kūdikis bet kokiu atveju gaus visa, kas yra geriausia jūsų organizme. Klausimas – kas gi lieks Jums?
Papildyti būsimos mamos mitybą preparatais, pavzydžiui, vitaminų kompleksais, reikia pagal būtinybę. Pirma, viskas priklauso nuo nėščiosios mitybos kokybės, antra – nuo jos sveikatos būklės. Ir jei tokį preparatą jums gydytojas paskirs, geriau vartokite jį kursais bet ne visą laiką.
Kokius vitaminus ir kokiomis dozėmis vartoti – ištisas mokslas. Deja, daugelis paruoštų vitaminų kompleksų turi vitaminų ir mineralų, kurie tarpusavyje trukdo organizmui juos pasisavinti, pvz. kalcis ir cinkas. Atminkite paprastą taisyklę: kuo daugiau vienoje tabletėje vitaminų, tuo mažiau iš jos naudos.
Žinoma, tinkamas maitinimasis ir vitaminai svarbu, tačiau atminkite, kad svarbiausias jūsų vitaminas – tai gera nuotaika! Labiausiai kenkia kūdikio vystymuisi, jei mama yra nuolatinėje įtampos ir streso būsenoje. Stresas sutrikdo normalią medžiagų apykaitą apyvartą, vidaus organų veiklą, sutrikdomas deguonies pasisavinimas į audinius - visa tai su jumis išgyvena ir kūdikis.
Todėl stenkitės gyventi aktyvų gyvenimo būdą, pilnavertiškai maitintis, būti geros nuotaikos. Ir palinkėkime sau, kad nėštumas bei gimdymas susiklostytų kuo palankiausiai mums ir mūsų mažyliui!