Nėštumo kalendorius

11.
Savaitė

Savaitės posakis

„Žavėjimasis – tai mūsų mandagus ko nors pripažinimas - arba panašumas su mumis pačiais“.

Ambrouz Bis

Jau 11 savaičių po Tavo širdimi gyvena mažas žmogus, kuris visą gyvenimą tave mylės kaip nieką kitą. Pagalvok apie tai! Nusišypsok!

Būsima mama

Organizme pagreitėjo medžiagų apykaita maždaug 20%. Dėl to pagreitėja ir kraujo cirkuliacija, greičiau deginamos kalorijos, padidėja prakaitavimas ir šiek tiek pakyla kūno temperatūra.

Jūsų gimda auga kartu su vaikučio augimu. Ji užpildo beveik visą dubens sritį, ją lengva apčiuopti apatinėje pilvo dalyje, virš gaktikaulio. Kol kas jūs nejaučiate mažylio judesių. Jei atrodo, kad jaučiate jį judant, tai greičiausia tik dujų susidarymas.

Kai kurios moterys nėštumo metu pastebimi plaukų ir nagų pokyčius – vienoms plaukai, rankų ir kojų nagai stiprėja ir pagreitėja jų augimas, kitoms gi priešingai – plaukai ima slinkti.

Jūsų centrinės nervų sistemos veikla suprastėja, atsiranda didelė nuotaikų kaita, emocijos tampa dar intesyvesnės. Tokiu atveju būtinai pasikonsultuokite su psichologu, kad pagerintumėte emocinį foną. Paaiškinkite vyrui, kad jūsų viduje vyksta didžiuliai pokyčiai, tad jums reikia jo paramos.

Mityba

Pasitikėkite savo instinktais: jeigu jums norisi viščiuko krūtinėlės džiūvesėliuose, vadinasi, būtent tokie produktai dabar reikaingi jums ir jūsų mažyliui.

Būsimas mažylis

Nuo vienuoliktos iki dvidešimtos nėštumo savaitės vaisius sparčiai vystysis. Tam, kad būtų patenkintas jūsų kūdikio apetitas, didėja kraujagyslių kiekis placentoje. Mažylio galva vis dar neproporcingai didelė ir sudaro pusę viso kūno dydžio. Taip yra todėl, jog itin sparčiai vystosi galvos smegenys. Mažo organizmo viduje vystosi vidaus roganai. Dalis žarnyno vis dar patenka į virkštelę. Ši problema bus išspręsta dvyliktoje savaitėje. Pradeda dirbti žarnynas, kurio susitraukinėjimai primena peristaltiką. Nors dar nėra, ką virškinti, bet vėlesniame laikotarpyje per vaisiaus žarnyną bus pašalinamos negyvos ląstelės ir vaisiaus vandenys.

Mažylio kūnelis jau susiformavo, taip pat susiformavo unikalus piešinys pirštų galiukuose. Būtent – pirštų atspaudai! Jos ūgis gali būti kaip tavo didžiojo piršto. Kaulai kasdien vis tvirtėja. Vaisius gali suspausti didesnius pirštelius į kumštuką. Atsiranda delnų odos jautrumas. Vaisius jau turi griebimo instinktą. Odoje kuriasi plaukų, nagų ir liaukų užuomazgos. Formuojasi limfiniai mazgai.

Akys dar toli viena nuo kitos, ausys išsidėsčiusios žemiau, kojos trumputės palyginus su kūnu. Prasideda akių rainelės formavimasis. Dirba burnos raumenys: mažylis sučiaupia lūpas, praveria ir užčiaupia burnytę. Jis gali įtraukti ir nuryti skystį, kuris jį supa. Susiformavo balso stygos. Baigiasi vaisiaus širdies ir kraujagyslių sistemos formavimas.

Šiuo metu kepenys sudaro vienas dešimtadalį viso svorio. Pradeda dirbti inkstai, gamindami šlapimą. Jis padidina vaisiaus vandenų tūrį. Perdirbti produktai pašalinami per placentą į kraujotaką. Vaisiaus ilgis nuo viršugalvio iki pasturgalio sieka apie 44-60 mm. Jūsų kūdikis yra abrikosų dydžio. Svoris - apie 8 gramus.

Kitus 6 mėnesius tavo mažylis augs ir pamažu ruošis savarankiškam gyvenimui.

© Visos teisės saugomos Mamyciuklubas.lt 2013

Nėštumo kalendorių redagavo Maxmeda gydytoja ginekologė Kristina Stanslovaitytė

Patarimai

Strijų profilaktika

Nėštumo metu strijos atsiranda ne vien todėl, kad pilvo ir krūtų oda labai greitai auga bei tempiasi. Kaip žinote, mūsų oda yra pakankamai elastinga. Tačiau hormoninis disbalansas, atsiradęs nėštumo metu, gali sumažinti jos elastingumą.

Numatyti, kaip hormoniniai pokyčiai paveiks mūsų odą nėštumo metu, neįmanoma. Net jei jums ir nebuvo strijų pirmojo nėštumo metu, tai nesuteikia garantijų, kad jų nebus vėlesnių nėštumo metu. Todėl patartina atkreipti ypatingą dėmesį į profilaktines priemones prieš galimas strijas.

Svarbiausia kovoje su jomis – sistemingumas ir nuolatinė odos priežiūra. Geriausia sudaryti programą iš labiausiai jums patinkančių procedūrų, kurias lengvai galėsite atlikti kasdien.

Tinkamai subalansuota mityba ir tam tikras fizinis krūvis kaip ilgi pasivaikščiojimai ar plaukiojimas - padės jums nelengvoje kovoje su galimomis srijomis. Tačiau antrojo trimestro pradžioje reikia imti jautį už ragų ir pradėti naudoti specialias priemones.

Dėka savo ypatingos sudėties kremai ar geliai nuo strijų:

  • Padidina odos elastingumą
  • Pagreitina ląstelių dalijimąsi
  • Turi drenažinį efektą
  • Intensyviai drėkina ir minkština odą.

Svarbiausia, kad kremas ar gelis nuo strijų nėščiosiomis būtų antialergiškas, netoksiškas ir saugus.

Žinoma, kiekvienos moters oda unikali, todėl 100% garantijos kovoje su strijomis nėra. Tačiau reguliari odos priežiūra padins galimybes užkirsti kelią strijoms. Taigi, jei jūs jausitės puikiai, ir jūsų mažylis jausis maksimaliai saugus viso nėštumo metu ir po jo!