Nėštumo kalendorius

1.
Savaitė

Savaitės posakis

„Vaiko likimo formavimas – tai visuomet motinos darbas“.

Napoleonas Bonapartas

Būsima mama

Iš tiesų nėštumas dar neprasidėjo. Tačiau akušeriai ir gydytojai ginekologai nėštumo pradžią ir gimdymo terminą skaičiuoja nuo pirmos paskutinių menstruacijų dienos, nes kiaušidėse kiaušialąstė pradeda bręsti, ruošdamasi artėjančiam apvaisinimui. Jūsų organizmui tai įprastas darbas, nes panašūs procesai vyksta esant menstruacijoms kiekvieną mėnesį iki menopauzės. Jau dabar Jūsų centrinė nervinė sistema aktyviai perskirsto hormonus. Viso to tikslas – palaipsniui paruošti vieną iš 300 000 Jūsų kiaušialąsčių apvaisinimui. Tai užtrunka apie dvi savaites. Todėl šią savaitę ir laikome pirmąja: juk Jūsų kūdikio pirmtakas šiuo metu kaip tik ir formuojasi.

Būsimas mažylis

Kol kas Jūsų mažylis – labiau idėja nei realus organizmas. Dalis jo – tai viena iš tūkstančių kiaušialąsčių, esančių kiaušidėse. Savo ruožtu, kita dalis (tėvo) dar nėra visiškai subrendęs spermatozoidas (tai nutiks maždaug po dviejų savaičių).

Nėštumo planavimas

Nėštumo planavimas – poros pasiruošimo procesas susilaukti sveiko vaikučio. Tai sąmoningas noras turėti kūdikį, visapusiškas būsimo mamos organizmo sveikatos apžiūra (jei reikia, ir tėčio), diagnozė ir gydymas ligų, kurios gali daryti neigiamą įtaką būsimo mažylio sveikatai ar mamos gebėjimui išnešioti ir pagimdyti sveiką kūdikį.

Nėštumo ir gimdymo metu moters orgnizmas patiria didelius krūvius visiems gyvybiškai svarbiems organams. Dvigubai stipriau dirba širdis, kepenys, inkstai, didelį spaudimą patiria nervinė, imuninė endokrininė sistemos. Būtent todėl nėštumui reikia ruoštis iš anksto, geriausia – likus 2-3 mėnesiams iki pastojimo.

Planuotas nėštumas leidžia išvengti daugelio sveikatos problemų ir padididina galimybes pagimdyti sveiką kūdikį. Idealu, jei moteris iš anksto apsilankytų pas savo gydytoją ginekologą, terapeutą, odontologą, gydytoją otorinolaringologą ir, jei reikia, kitus specialistus nustatyti lėtines ligas. Be to, ji turi atlikti tyrimus tam, kad būtų nustatytos „slaptos“ infekcijos, kurios praeina nepastebimai, bet gali pakenkti vaikučiui, išsitirti hormoninį foną, atlikti dubens ultragarso tyrimą ir kt. Likus keliems mėnesiams iki planuojamo nėštumo, patariama pasiskiepyti (dažniausiai nuo raudonukės ir hepatito B), tam, kad būtų išvengta problemų išnešiojant kūdikį.

Neplanuotas nėštumas

Statistiniai duomenys rodo, kad tik 10 procentų porų iš anksto ruošiasi pastojimui. Todėl nereikia nerimauti, jei žinia apie nėštumą jums „nukrito kaip iš dangaus“.

Aišku, galime jaudintis ir nerimauti dėl milijono priežasčių – bet neverta be reikalo eikvoti nervines ląsteles. Geriau iš karto vykite pas savo gydytoją, kad išsiaiškintumėte tai, kas labiausiai neramina.

Jeigu vaisiaus vystymuisi kas nors negerai, nėštumas savaime nutrūksta dar ankstyvojoje stadijoje, o jei nėštumui niekas negresia, persileidimo pavojaus nėra, vadinasi, vaikeliui bus viskas gerai.

Jeigu Tu papuolei į situaciją, rodos, be išeities, neturi artimųjų ir giminių, būtinai kreipkis pagalbos! Lietuvoje yra krizių centrai būsimoms ir esamoms mamytėms!

Nedaryk žingsnio, dėl kurio pasekmių vėliau reikėtų gailėtis. Gyvenime susiklosto įvairios situacijos. Niekas iš mūsų nėra apdraustas nuo nenumatytų aplinkybių, net jei dabar ir atrodo, kad visos sąlygos klostosi puikiai.

Padovanok gyvenimą savo mažyliui!

Juk jis tavo!

Vienintelis ir nepakartojamas!

© Visos teisės saugomos Mamyciuklubas.lt 2013

Nėštumo kalendorių redagavo Maxmeda gydytoja ginekologė Kristina Stanslovaitytė

Patarimai

Kaip apskaičiuoti apytikslią gimdymo datą

Nepriklausomai nuo to, pirmas tai jūsų nėštumas ar jau antras, artinasi jaudinantis jūsų gyvenimo laikotarpis. Jūs jau ėmėte pajusti viduje užsimezgančią gyvybę. Kaip gi apskaičiuoti gimdymo datą? Daugeliu atveju moterys nežino tikslios pastojimo datos, bet gali tiksliai pasakyti, kada prasidėjo paskutinės mentruacijos. Tai atskaitos taškas, nuo kurio skaičiuojamos nėštumo savaitės. Daugumai moterų didžiausia apvaisinimo tikimybė yra mėnesinių ciklo viduryje, kitaip tariant – likus dviems savaitėms iki kitų menstruacijų pradžios.

Remiantis šia data, nėštumas tęsiasi maždaug 280 dienas arba 40 savaičių, nuo paskutinių mėnesinių ciklo pradžios. Tokiu būdu apytiksliai galite apskaičiuoti gimdymo datą, pridėdami 280 dienų prie paskutinių menstruacijų pradžios.

Tą pati rezultatą galite gauti, jeigu pridėsite 7 dienas prie paskutinių menstruacijų datos ir atskaičiuosite 3 mėnesius. Pavyzdžiui, jeigu paskutinės mėnesinės prasidėjo vasario 20 d., tai gimdymo diena bus apie lapkričio 27 d.

Mityba

Jeigu pirmosios 4-6 jūsų planuojamo nėštumo savaitės bus pavasario pabaigoje-vasaros pradžioje, pageidautina, kad savo mitybos racione sumažintumėte patiekalų iš „peržiemojusių“ bulvių – tokiu būdu išvengsite kai kurių įgimtų vaisiaus ligų.

Taip pat svarbu iki pastojimo vartoti folinę rūgštį! (folio rūgštį rekomenduojama vartoti iki 12-os nėštumo savaičių)

Folinė rūgštis daro teigiamą įtaką būsimo kūdikio smegenų vystymuisi. Jos galima gauti vartojant daugiau geltonų daržovių ir vaisių, pvz. paprikų, morkų, abrikosų, persikų).