Nėštumo kalendorius

16.
Savaitė

Savaitės posakis

„Vaikų auklėjimas – rizikingas reikalas"

Demokritas

Būsima mama

Šešioliktą nėštumo savaitę pojūčiai tampa stabilūs ir malonūs: seniai baigėsi toksikozė ir dažnas šlapinimasis, dingo skausmas krūtyse, nors jos ir toliau didėja, ruošdamosios laktacijai, visi nemalonūs pojūčiai ir diskomfortas liko praeityje. Dabar nėštutė jaučiasi puikiai: atsiranda jėgų, užlieja ramybė, jau nebevargina nuotaikų kaita dėl hormonų pokyčių. Tas moteris, kurias pirmą trimestrą kankino toksikozė, dabar aplanko puikus laikotarpis – pagerėja apetitas, tad būsima mama stengiasi maitintis daug ir pilnavertiškai, nesijaudindama apie kūno linijas.

Didėja gimda ir placenta. Prieš šešias savaites gimda svrėrė 140 g, o dabar – apie 250 g. Vaisiaus vandenų, kuriuose plaukioja mažylis, tūris padidėja iki 250 ml.

Šiuo metu nėštutė jau gali pajusti pirmuosius mažylio judesius. Juos dar sunku atpažinti, nes jie vos vos juntami. Tačiau tai labai individualu, tad jei nieko nejaučiate, nerimauti nereikia. 16-tą savaitę dažniausiai vaikučio judesius jaučia tos mamytės, kurios laukiasi ne pirmą kartą.

Mityba

Daugelis būsimų mamyčių dirba, tad aktualus klausimas – Ką skanaus ir sveiko užkąsti darbe?

Įsidėkite į darbą:

1.Supjaustytą juostelėmis saldųjį pipirą ar morką. Visa tai galima laikyti hermetiškame inde visą dieną.

2.Vaisiai: geriau nusipirkti ne vieną skirtingą vaisių, nei daug vienos rūšies.

3.Pakuotę magnio turinčių riešutų kaip migdolai ar anakardžiai.

4. Keletą džiovintų vaisių: figų, džiovintų slyvų, kriaušių arba abrikosų.

5. Nesmulkintų grūdų javainių, krekerių ir kt.

Būsimas mažylis

Berniukas tai ar mergaitė, bet jis/ji jau pakankamai didelis/ė: svoris apie 100-200 g, vaisiaus ūgis – apie 11 cm.

Kūdikis sparčiai vystosi. Tvirtėja kaulai, mažylis jau geba laikyti kaklą ir pasukti galvą. Beveik savo vietoje yra akys ir ausys, o nagučiai visai susiformavo.

Pradeda funkcionuoti vidiniai organai: širdis jau „perpumpuoja“ 25 litrus kraujo per parą, kepenys atlieka virškinimo funkciją. Nors dar parengiamoje stadijoje, bet veikia jau skrandis, tulžies pūslė, žarnynas. Žarnynas jau pilnai atlieka savo funkciją: jame atsiranda tamsiai žalios spalvos mekonijaus, kurį sudaro sudaro tulžis. Neatsilieka ir šlapimo pūslė: šlapinimasis vyksta kas 45 minutes.

Visiškai susiformavo ir kraujas, gydytojas gali nustatyti vaiko kraujo grupę ir rezus faktorių. Kraujyje yra visos būtinos ląstelės kaip ir suaugusio žmogaus, tačiau yra dar vienas „ypatingas komponentas“ – naujagimių hemoglobinas. Po kurio laiko atsiras ir paprastas hemoglobinas, tačiau jis pakeis naujagimių hemoglobiną, po gimimo praėjus šešiems mėnesiams.

Tyrimai

Jeigu pirmojo trimestro skriningas rodė neigiamus rezultatus, nėštutę prižiūrintis gydytojas skiria jai pakartotiną skriningą, ir esant būtinybei atliekama amniocentezė.

Amniocentezė - tai vaisiaus vandenų tyrimas. Šio tyrimo metu punkcine adata per pilvo sieną paimama 15-20 ml vaisiaus vandenų biocheminiam arba genetiniam ištyrimui. Prieš atliekant vaisiaus ląstelių tyrimą tiriama ultragarsu ir nustatomas vaisiaus gyvybingumas, gestacinis amžius, vaisių skaičius, vaisiaus struktūriniai pakitimai ir placentos ir vaisiaus pozicija. Šis tyrimas leidžia diagnozuoti beveik 40 genetinių ligų ir sutrikimų. Tyrimas paprastai atliekamas  siekiant atmesti vaisiaus vystymosi sutrikimus, ar esant reikalingai genetinei konsultacijai.

Tyrimai nėštumo metu

Tyrimai II ir III trimestruose

© Visos teisės saugomos Mamyciuklubas.lt 2013

Nėštumo kalendorių redagavo Maxmeda gydytoja ginekologė Kristina Stanslovaitytė

Patarimai

Mažylio judesiai įsčiose

Vaisius ima judėti motinos įsčiose dar būdamas embrionu - beveik nuo pradėjimo momento. Jis vartosi, juda beveik nuolatos, bet mamytė nejaučia judesių tol, kol jo raumenukai silpni. Kai jis paauga ir tampa stipresnis, būsima mama ima jausti lengvą plazdenimą savo viduje. Pirmą kartą mažylis leidžia mamytei jį pajusti skirtinguose nėštumo laikotarpiuose.

Kada pajusite pirmuosius vaisiaus judesius, priklauso nuo jūsų būklės ir fiziologinių savybių. Moterys, laukdamosios pirmagimio, vaisiaus judesius gali pajusti 20-22 nėštumo savaitę. Tos, kurie jau gimdė, judesius gali patirti anksčiau – nuo 16-tos savaitės.

Daugelio nėštučių nuomone, tai vienas iš labiausiai jaudinančių laikotarpių jų gyvenime, nuo to momento mama tampa tiksliausiu "jutikliu", fiksuojančiu ir reaguojančiu į mažylio būklę. Daugelis moterų būtent nuo tos dienos, kai pajunta vaisiaus judesius, pasijunta tikros mamos.

Vaisiaus judesių skaičius nėštumo eigoje vis didėja. Ritmiški smūgiavimai kai kada tampa reguliarūs ir kartojasi reguliariais intervalais, kitais atvejais vaisius juda spontaniškai ir chaotiškai.

Didelis kūdikio aktyvumas įsčiose visai nerodo, kad gims hiperaktyvus ar neramus mažylis.

1.Jei nėštutė dienos metu aktyviai juda, kūdikis prisitako prie ritmiškų jos judesių, nusiramina, tad mamytė jo judesių nejaučia. Tačiau vos tik ji atsigula ar atsisėda, mažylis kaip mat ima spardytis ir judėti. Todėl kai kurios moterys dažniau vaisiaus judesius jaučia naktį nei dieną.

2.Kartais kūdikio judesiai sustiprėja, kai mamytė pavalgo. Nes maistas suteikia papildomos energijos vaisiui.

3.Kūdikio judesių intensyvumas padidėja ir tada, kai kraujyje padaugėja hormonų, pvz. kai mamytė daugiau pasinervina ar susijaudina.

Tol, kol kūdikiui pakankamai erdvu įsčiose, jis nuolat verčiasi ir spardosi. Kartais tai sukelia skausmą būsimai mamytei. Norint, kad mažylis kiek aprimtų, kartais tereikia pakeisti kūno padėtį arba kelis kartus giliai įkvėpti.

Visi pojūčiai, kuriuos kiekviena būsima mama jaučia vaikučiui judant, labai individualūs ir nereikia to lyginti su kitomis nėštutėmis. Kiekvienas vaisius motinos įsčiose kaip ir kiekvienas žmogus, labai individualus, turintis savo temperamentą ir vystosi savaip. Jei jus kažkas neramina, geriau pasitarkite su savo gydytoju ginekologu.