Nėštumo kalendorius

30.
Savaitė

Savaitės posakis

„Gimdymas moteriai – lyg perplaukti vandenyną... Pradžioje atrodo, jog tai neįmanoma, bet tu tai padarysi, net jei iki šiol nemokėjai plaukti.. Ir tikriausiai, tu netrukus vėl užsinorėsi perplaukti šį vandenyną...“

Nežinomas autorius

Būsima mama

Nemalonių pojūčių labai daug: vidurių užkietėjimas, dažnas šlapinimasis, rėmuo. Sukasi galva, pykina, atsiranda problemų su miegu. Visa tai gimdos padidėjimo pasekmė dėl jos spaudimo į vidaus organus.

Tačiau džiaugsmo jausmas, jog jūsų viduje auga nauja gyvybė ir vaikučio judėjimas atperka visus nesklandumus. Vaikas auga, jam ankšta, todėl mamos pilve jis juda kitaip. Laisvam "plaukiojimui" su atsispyrimais nuo gimdos sienelių atėjo pabaiga. Dabar vaikelis rankomis ir kojomis remiasi į gimdos sienels, stumdosi.

Visus vaiko judesius ir spyrius reikia stebėti. Per parą turėtų būti ne mažiau kaip 24 vaisiaus judesiai. Per valandą - apie šešis. Aštrūs garsai, ryškios šviesos, deguonies trūkumas - ir vaikutis juda aktyviau. Judesių skaičius mažėjimas gali būti nerimą keliančių procesų simptomas.

Dėl padidėjusio svorio jūsų judesiai tampa lėtesnė ir nerangūs. Kūno svorio centras ir toliau stumiasi, todėl stebėkite savo laikyseną. Prisiminkite teisingą laikyseną, kai vaikščiojate ar sėdite. Prieš gulantis į lovą, pirmiausiai atsiverskite ant šono. Tai labai svarbu, nes pilvo raumenys ir taip labai ištempti ir susilpnėję dėl padidėjusios gimdos.

Dėl padidėjusios medžiagų apykaitos jums gali būti karšta ne tik šiltu, bet ir šaltu oru. Padidėja prakaitavimas.

Nuo šios savaitės moterys išeina "dekretinių" atostogų. Atminkite, kad atostogos suteikiamos dėl poilsio, atsipalaidavimo ir pasirengimo gimdymui. Jūs turite galimybę išsimiegokite, pasivaikščiokite gryname ore. Nebandykite atlikti visų namų ruošos darbų. Žinoma, jūs norite parengti namus naujagimiui, tačiau nuovargis gali blogai paveikti jūsų sveikatą.

Mityba

Įsiklausykite į savo kūno poreikius. 3 neštumo trimestre gali dramatiškai pasikeisti mitybos pioritetai. Pavyzdžiui, jūs anksčiau negalėjo pakęsti kefyro, o dabar jis staiga pasidarė jums skanus - tai reiškia, kad jūms nepakanka kalcio. Pabandykite valgyti ir liesą varškę. Gali atsirasti noras valgyti obuolius. Tai puiku! Juose yra geležies ir daug vitaminų.

Dažnai moterims, ypač vėlesniuose etapuose norisi saldumynų - ledų ar šokolado. Priimkite šį norą kaip organizmo reikalavimą. Nieko baisaus, tiesiog turėkite saiką. Vienas ar du ledų rageliai per dieną - nepakenks. Gal jums tiesiog trūksta džiaugsmo endorfinų ir jūsų vaikas tiesiog nuobodžiauja.

Valgykite po mažai, bet dažnai. Derinkite produktus, kad išvengtumėte fermentacijos, vidurių pūtimo, o maistas lengvai virškintųsi.

Būsimas mažylis

Kūdikio svoris - 1300 - 1500 gramų, ūgis - daugiau kaip 40 cm. Vaikas pakankamai didelis, jau šiek tiek sutaupė riebalinio sluoksnio. Kvėpavimo takų sistema dar turi būti tobulinama, tačiau vaikas jau gali saugiai kvėpuoti: plaučiuose gaminamas sufraktantas – ypatinga medžiaga - iškvėpimo metu neleis jiems sulipti.

Auga skaidulos su mielino apvalkalu, nervų ląstelės dirba – lėtai "bundasi" visa nervinė sistema. Aktyviai vystosi smegenys, griovelių ir vievelių kiekis didėja, vis aiškiau matomas jų reljefas.

Vyksta odos keitimasis. Varškinis sluoksnis ant vaiko kūno neišnyks, tačiau kūno pūkelis - Lanugo – po truputį dingsta. Pasitaiko, kad kūdikiai gimsta ir su švelniu pūkeliu. Paprastai po gimimo, per pirmąjį kūdikio mėnesį, lanugo dingsta be pėdsakų. Oda dar susiraukšlėjusi, bet jau pasidarė daug lygesnė.

Tolygiai dirba širdis. Ramiau ir ritmiškiau ji plaka pas berniukus, neritmingai ir greičiau pas mergaites. Labai aktyviai dirba kepenys: reikia sukaupti metalus pirmiesiems gyvenimo metams, juk kepenys turės "perduoti" kūdikiui kraujo kūnelius.

Išaugusiam vaisiui tampa ankšta gimdoje, judėti beveik neįmanoma, todėl beveik visi susirango į vienodą pozą (dažniausiai tai galva į apačią). Būtent iš šios pozicijos jis ateis į pasaulį. Galimybių aktyviai judėti mamos pilve kūdikiui jau nėra, jis paprastai guli ramus. Todėl, jei kūdikis pradeda smarkiai stumdytis, mamytė turi būti budri. Galima sakyti, kad vaikas jau "mato": jis atsimerkęs, reaguoja į "iš išorės" papuolančią šviesą. Būtų labai įdomu vaikutį stebėti: jis žiovauja, šypsosi, mirksi.

Tyrimai

Nuo 30 savaitės būsima mamytė yra pagal nuolat prižiūrima gydytojo. Pas jį lankytis užtenka kartą per mėnesį, jei nėštumo eiga sklandi. Inkstų patikrai reikia šlapimo tyrimo, o nėščiosioms tai jau įprasta privaloma procedūra. Gydytojas dabar nuolat matuoja kraujo spaudimą ir pilvo apimtį, nustatyto vaisiaus padėtį ir gimdos aukštį. Taip pat reguliariai klausomasi vaiko širdies plakimo.

© Visos teisės saugomos Mamyciuklubas.lt 2013

Nėštumo kalendorių redagavo Maxmeda gydytoja ginekologė Kristina Stanslovaitytė

Patarimai

Motinystės pašalpa skiriama ir mokama už nėštumo ir gimdymo atostogų laikotarpį:
  • 126 kalendorines dienas (suėjus 30 ir daugiau nėštumo savaičių);
  • komplikuoto gimdymo atveju ir kai gimsta daugiau nei vienas vaikas, pašalpa mokama papildomai už 14 kalendorinių dienų;
  • už 56 kalendorines dienas po gimdymo, jeigu moteris iki gimdymo datos nepasinaudojo teise į nėštumo ir gimdymo atostogas;
  • už 70 kalendorinių dienų po gimdymo, komplikuoto gimdymo atveju ir kai gimsta daugiau nei vienas vaikas, jeigu moteris iki gimdymo datos nepasinaudojo teise į nėštumo ir gimdymo atostogas.
Moterims, pagimdžiusioms 22-30 nėštumo savaitę, motinystės pašalpa mokama:
  • už 28 kalendorines dienas po gimdymo;
arba
  • už 126 kalendorines dienas po gimdymo, jei kūdikis gyvena 28 paras ir ilgiau;
  • komplikuoto gimdymo atveju ir kai gimsta daugiau nei vienas vaikas, pašalpa mokama papildomai už 14 kalendorinių dienų.
Motinystės pašalpa skiriama, jeigu:
  • išduotas elektroninis nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimas;
  • asmuo yra apdraustas ligos ir motinystės socialiniu draudimu;
  • nėštumo ir gimdymo atostogos suteiktos darbo laikotarpiu arba moteris atleista iš darbo nėštumo ar nėštumo ir gimdymo atostogų metu dėl įmonės, įstaigos, organizacijos likvidavimo ar bankroto, taip pat pasibaigus darbo sutarčiai arba paskyrimo į pareigas terminui ar įgaliojimų laikui, arba kai kitos nėštumo ir gimdymo atostogos prasideda prieš tai gimusio vaiko auginimo iki 3 metų laikotarpiu;
  • pirmajai nėštumo ir gimdymo atostogų dienai turi ne trumpesnį kaip 12 mėnesių per paskutinius 24 mėnesius ligos ir motinystės socialinio draudimo stažą arba neįgijo nustatyto ligos ir motinystės socialinio draudimo stažo, nes apdraustoji:
    • yra iki 26 metų amžiaus ir nurodytu laikotarpiu mokėsi pagal bendrojo ugdymo programą ar pagal profesinio mokymo programą bei aukštosiose mokyklose pagal dieninę arba nuolatinę studijų formą ir tik baigusi atitinkamą mokyklą tapo apdraustąja per 3 mėnesius nuo mokslo baigimo (pagal mokslo baigimą įrodantį dokumentą);
    • nurodytu laikotarpiu buvo pareigūnė, profesinės karo tarnybos karė ar statutinė valstybės tarnautoja (Valstybinio socialinio draudimo įstatymo 4 straipsnio 2 dalies 1 ar 2 punktai), ir pertrauka nuo tarnybos pabaigos iki tapo apdraustąja neviršija 3 mėnesių.
  • „Sodros“ teritoriniam skyriui ne vėliau kaip per 12 mėnesių nuo nėštumo ir gimdymo atostogų pabaigos pateikė prašymą skirti pašalpą.

Vaikui gimus, motinystės išmokas gali gauti vaiko tėtis ar kitas asmuo, kuris prižiūrės kūdikį, bet ne daugau, kaip 70 pirmųjų dienų.

Motinystės pašalpos apskaičiavimas
 
Motinystės pašalpa mokama 100 procentų pašalpos gavėjos kompensuojamojo uždarbio dydžio.
 
Kompensuojamasis uždarbis, pagal kurį nustatomas pašalpos dydis, apskaičiuojamas pagal apdraustojo asmens draudžiamąsias pajamas, turėtas per paeiliui einančius 12 kalendorinių mėnesių, buvusių iki praeito kalendorinio mėnesio prieš nėštumo ir gimdymo atostogų pradžios mėnesį. Pavyzdžiui, asmenims, įgijusiems teisę į pašalpą 2013 m. lapkričio mėn., kompensuojamais uždarbis apskaičiuojamas iš laikotarpiu nuo 2012-10-01 iki 2013-09-30 gautų draudžiamųjų pajamų.
 
Asmens draudžiamosios pajamos – visos asmens pajamos, nuo kurių buvo mokamos ar turėjo būti mokamos socialinio draudimo įmokos ligos ir motinystės socialiniam draudimui, apdraustajam priskaičiuotos ligos (įskaitant darbdavio mokamas 2 pirmąsias ligos dienas), profesinės reabilitacijos, motinystės, tėvystės, motinystės (tėvystės) pašalpos, ligos dėl nelaimingo atsitikimo darbe ar profesinės ligos pašalpos, taip pat nedarbo socialinio draudimo išmokos.
 
Minimalus mėnesio kompensuojamasis uždarbis – trečdalis einamųjų metų draudžiamųjų pajamų, galiojančių nėštumo ir gimdymo atostogų pradžios mėnesį: 496Lt.
 
Maksimalus mėnesio kompensuojamasis uždarbis – einamųjų metų draudžiamųjų pajamų, galiojančių nėštumo ir gimdymo atostogų pradžios mėnesį, 3,2 dydžių suma: 4761,60Lt.