Savaitės posakis
„Nėra nieko nuostabesnio nei motinos, žvelgiančios į savo vaiką, šypsena“.
Nežinomas autorius
Penktą nėštumo savaitę moteris paprastai jau žino apie nėštumą, tačiau išoriškai ji nepasikeitė.
Būsima mama
Penktą nėštumo savaitę moteris gali jausti prieštaringus jausmus, kurie keičia vienas kitą: džiaugsmas ir liūdesys, ramybė ir dirglumas. Kalbant apie fiziologiją, moteris dažnai jaučia padidėjusį nuovargį, nuotaikų ir įprastų skonių kaitą, mieguistumą. Moteriai net gali atrodyti, kad ji serga ir kad kūno temperatūra tuoj pakils arba jau pakilo.
Šiame nėštumo laikotarpyje dėl hormonų veikimo nėštutė gali jausti padidėjusį lytinį potraukį. Jei moteris nejaučia skausmo ar kitų nemalonių pojūčių lytinių santykių metu ir po jų, nėra kraujingų išskyrų, lytiniai santykiai tuomet nėra ribojami. Bet potraukis priešingos lyties atstovui gali ir sumažėti arba išnykti. Libido susilpnėjimui gali turėti įtakos toksikozė ir visi aukščiau paminėti ankstyvojo nėštumo požymiai. Svarbiausia prisiminti, kad visur turime jausti saiką.
Mityba
Jeigu jūs ėmė varginti toksikozė, pabandykite mėsą, kiaušinius ir kitus baltymų turinčius produktus pakeisti riešutais, ankštiniais ar sojos produktais. Daugiau valgykite morkų, mangų, abrikosų, o jei negalite net pagalvoti apie pieną – keiskite jį jogurtu ar sūriu.
Būsimas mažylis
Pradedant penkta nėštumo savaite, pradeda formuotis daugelis vaisiaus organų ir organizmo sistemų. Būtent šią savaitę mamai svarbu kuo mažiau nervintis, vartoti folio rūgšties, nes praktiškai šią savaitę nervinis vamzdelis iš dalies užsidaro ir prasideda kūdikio centrinės nervų sistemos, stuburo ir galvos smegenų vystymasis. Taip pat formuojasi kraujotakos sistema ir pradeda plakti širdis.
Embrioną supa amniono skystis, per kurį prasideda medžiagų apykaita tarp mamos ir būsimo mažylio. Pamažu vaisiaus būklė ima priklausyti nuo mamos gyvenimo būdo, mitybos ir nuotaikų. Taip pat ima vystytis vaisiaus dauginimosi sistema,viršutiniai kvėpavimo takai, kepenis ir kasa. Jau matyti užuomazgos tokių organų kaip akys, ausys, nosis ir burna, rankų ir kojų pirštų užuomazgos. Ir visa tai vyksta dar visai mažam embrionui, kurio ilgis 4-7 mm, o svoris 3,5 gramo.
Analizės ir tyrimai
Sužinojusios apie nėštumą toli gražu ne kiekviena moteris iš karto kreipiasi į gydytoją ginekologą, juk realiai įskaitai nėščioji įtraukiama vėliau.
Bet jeigu visgi nėščioji registruojama penktos nėštumo savaitės metu, prireiks atlikti reikalingus tyrimus: BŠT (bendrą šlapimo tyrimą), BKT (bendrą kraujo tyrimą), kraujo tyrimą, reikalingą nustatyti kraujo grupei ir rezus faktoriui bei kraujo krešėjimui.
Įvertinti, ar normaliai vystosi nėštumas, galima nustatyti chorioninio gonadotropino kiekį kraujyje.
© Visos teisės saugomos Mamyciuklubas.lt 2013
Nėštumo kalendorių redagavo Maxmeda gydytoja ginekologė Kristina Stanslovaitytė
Patarimai
Alkoholis nėštumo metu
Būtų gerai, jei moteris iki penktos savaitės jau tiksliai žinotų, kad nėščia.
Mokslininkai tvirtina, kad šiuo metu formuojasi būsimo žmogaus polinkis alkoholiui ir rūkymui ateityje, todėl laikykitės kuo atokiau nuo rūkymui skirtų vietų ir nevartokite alkoholio. Jūs esate atsakingos už savo vaiko gyvenimą! Jau penktą nėštumo savaitę vaisių ir mamą sieja bendros kraujagyslės, kurių dėka jis gauna tai, ką vartoja ir kuo maitinasi mama.
Alkoholis, net ir mažais kiekiais, gali pakenkti besivystančiam embrionui. Ir net vaistai, savo sudėtyje turintys alkoholio, gali sukelti kontraindikacijų nėščioms moterims. Išgerta taurė vyno penktą nėštumo savaitę, nežinant apie tai, žinoma, nesuteikia motyvo darytis abortą. Tačiau moteris, sąmoningai priėmusi sprendimą išnešioti sveiką kūdikį, turėtų atsisakyti bet kokio alkoholio, net ir mažais kiekiais.
Daugelis moterų vartoja alkoholį prieš nėštumą
Tikslus poveikis besivystančiam vaisiui, pavartojus kelias taures alkoholio ankstyvuoju nėštumo periodu, nežinomas. Be to, ne visada nėštumą galima suplanuoti. Daugelis moterų pastoja tą naktį, kai vartojo alkoholio, ir joms gimsta sveiki vaikai. Svarbiausia – atsisakyti alkoholio iškart, kai sužinote, kad laukiatės.