Nėštumo kalendorius

40.
Savaitė

Savaitės posakis

"Galbūt šiame pasaulyje tu tik žmogus, bet kažkam tu - visas pasaulis"

Gabriel Garcia Marquez

Būsima mama

Jūsų organizmas rengėsi šiam momentui labai ilgai, todėl data, kada tai įvyks, gali būti ne visai tiksli.

Skaičiuojama, jog vidutiniškai nėštumas trunka  280 dienų arba 10 moterystės (iki 28 dienų trukmės) mėnesių, arba, tradiciškai, 40 savaičių. Gimdymas prasidės tuomet, kai kūdikėlis fiziologiškai ir psichologiškai bus pasirengęs, todėl nereikia nerimauti per daug.

Šiuo metu pilvo oda labai įtempta, todėl gali jausti, jog ją labiau niežti. Stenkitės išlikti rami, nes tikrasis darbas dar tik laukia, nesijaudinkite ir nepanikuokite.

Jeigu jaučiate Brekstono Hikso susitraukimus, mokykitės tinkamai kvėpuoti ir pabandykite rasti būdą atsipalaiduoti.

Labai greitai turėsite nuostabų mažylį, kuris reikalaus visiško jūsų dėmesio, todėl tik su nostalgija prisiminsite šį laiką.

Kada vykti į ligoninę?

Tada, kai sąrėmiai pasidarys reguliarūs ir tarpas tarp jų bus 7-10 minučių. Jeigu jums tikrai nubėgo vandenys, neatsižvelgdamos į sąrėmių buvimą ir dažnį, nedelsdama vykite į ligoninę.

Jūs atlikote puikų darbą! Jau išgyvenote šį sunkų kelią! O jo pabaigoje turite neįkanuojamą atlygį - savo kūdikį! Naujas žmogus atsiradęs jūsų dėka. Sveikiname!

Mityba

Maitinimasis dieną po gimdymo

Pirmasis gimdymas paprastai trunka 10-12 valandų. Visam šiam darbui prireiks nemažai jėgų, todėl pasirūpinkite energijomis atsargomis. Jos galite gauti iš lengvai virškinamų maisto produktų. Bet kokios mintys apie maistą jums sukelia šleikštulį? Taip pat tinka ir specialus gėrimas: į negazuotą mineralinį vandenį įspauskite citrinos sulčių. Šis gėrimas ypatingai gerai, jeigu jaučiate burnos džiūvimą.

Taip pat iš anksto pagalvokite ir pasidomėkite apie mitybą maitinančioms mamoms.

Būsimas mažylis

Na štai, bet kuriuo momentu gali prasidėti gimdymas. Vaikutis gims bet kurią dieną.

Vaikučio svoris - 3,2-3,8 kg, ūgis - 50-54 cm. Tai yra vidurkis ir šie skaičiai gali būti gana skirtingi. Mergaitės dažniau gimsta lengvesnės nei berniukai.

Vaikučio judesiai 40 savaitę jau būna sulėtėję. Jis užimą visą gimdą ir laisvų vietų aktyviai judėti nebėra.

Negimusio vaikučio mekonijus (pirmosios išmatos) yra sterilus, bet iš karto po gimimo įvairūs mikroorganizmai “apsigyvena” kūdikio žarnyne.

© Visos teisės saugomos Mamyciuklubas.lt 2013

Nėštumo kalendorių redagavo Maxmeda gydytoja ginekologė Kristina Stanslovaitytė

Patarimai

Užsitęsęs nėštumas

Jeigu 40 savaitė atėjo ir praėjo, o gimdymas taip ir neprasidėjo, nesijaudinkite. Pernešiojimas skaičiuojamas tik nuo 42 nėštumo savaitės. Jeigu taip atsitinka, tuomet gimdymas skatinamas. O galbūt jūs blogai nustatėte gimdymo terminą? Tuomet gydytojai stebės jus ultragarsu ir žiūrės kaip laikosi kūdikis.

Kiekviena moteris turi savo laiko ribą, kada turėtų būti gimdymas. Kas tai nulemia?

Jeigu mėnesinių ciklas ilgesnis nei 28 dienos (skaičiuojama nuo pirmos mėnesinių dienos iki kitų mėnesinių pirmos dienos), tada nešioti kūdikį ilgiau nei 40 savaičių yra normalu. Taigi jeigu jūsų ilgesnis ciklas, nėštumas gali trukti ilgiau.

Moterims, kurių ciklas trunka trumpiau nei 28 dienas, gimdymas gali prasidėti 36-40 nėštumo savaitę.

Jeigu pirmąjį nėštumo trimestrą turėjote komplikacijų, tuomet yra tikimybė, jog gimdysite šiek tiek vėliau nei numatyti. Šiuo atveju mažylis turbūt nori pratęsti saugų buvimą jūsų pilvelyje ir neskuba pasirodyti.

Jeigu moteris įsiteigia sau tam tikrą gimdymo datą, pavyzdžiui, laukia, kol vyras grįš iš verslo kelionės ar gydytojas dirbs po atostogų, kūnas taip pat gali prisitaikyti prie šios minties!

PERNEŠIOJIMO ŽENKLAI

Vis dėlto pasitaiko tokių atvejų, kai nėštumas trunka per ilgai ir šią situaciją reikia spręsti: gimdymas skatinamas vaistais arba daromas cezario pjūvis.

Kas trukdo gimdymui ir kokie pernešiojimo ženklai?

•   Ryškus vaisiaus vandenų sumažėjimas

•   Plokščia vaisiaus vandenų pūslė - nėra priekinių vaisiaus vandenų, neprasideda gimdymo veikla, nesiplečia gimdos kaklelis

•   Nepasiruošęs gimdos kaklelis 40 savaitę rodo didelę pernešiojimo tikimybę.

•   Didelės kaukolės kūdikis, siauri gimdymo takai ir sunkesnis išvarymo periodas

•   Nesimato varškinės masės - pernešiojimo požymis

•   Placentos senėjimo požymiai, kuriuos lengvai galima nustatyti ultragarsu. Tai rodo, jog placenta jau nesusitvarko su augančio vaikučio poreikiais.

PERNEŠIOJIMO PRIEŽASTYS

Kokios yra pagrindinės ilgo nėštumo priežastys?

Medicinis požiūris į pernešiojimą

Gydytojai mano, jog pernešiojimas nėštume yra “biologinio pasirengimo” gimdymui motinos organizme nebuvimas. Taip yra dėl to, jog motinos ir vaiko yra sutrikusi centrinė nervų sistema ir (arba) placentos reguliavimo funkcija.

Tai gali būti imuninės sistemos pasekmė, vitaminų C, D, E ir B komplekso trūkumas, taip pat gali prie pernešiojimo prisidėti endokrinologiniai, lipidų metabolizmo sutrikimai, abortai, lytinių organų ligos ar protinės traumos.

Paveldimumas taip pat vaidina svarbų vaidemį: jeigu kas nors šeimoje pernešiojo, tikimybė, jog jūs pernešiosite kūdikį, taip pat padidėja. Klinikinė kraujo ar vaisiaus vandenų analizė gali patvirtinti harmonų disbalansą, kurie sutrikdo procesus.

Taip pat sustiprintas medicininis stebėjimas taip pat gali nukelti gimdymo laiką. Vadinamasis “biologinis nepasiruošimas” atsitinka daugeliu atveju - tai gali būti susiję su mamos problemomis ar baimėmis. Todėl gimdymas gali būti skatinamas tiek mediciniškai, tiek psichologiškai.

Psichologinės pernešiojimo priežastys

Nenoras gimdyti dažnai kyla dėl įvairių mamos baimių. Pavyzdžiui, nėštumo nutraukimo grėsmė dažnai lemia tai, jog organizmas pradeda elgtis taip, kad būtų sumažinti visi procesai, kurie gali suaktyvinti persileidimą ar priešlaikinį gimdymą. Tai labai gerai nėštumo metu, bet trukdo gimdant.

Tokie gimdymo procesai, kaip padidėjęs gimdos tonusas, dažni gimdos susitraukimai, minkštas gimdos kaklelis dažnai susiję su moters baime prarasti vaiką.

Norėdamos paskatinti gimdymą, išbandykite veiklas, kurių nėštumo metu dėl saugumo vengėte: ilgus pasivaikšiojimus, lipimą laiptais, gimnastiką ar plaukimą. Nepamirškite ir intymaus gyvenimo. Trumpai tariant, atsipalaiduokite ir pasiruoškite gimdymui!

Nesąmoningos gimdymo baimės taip pat nėra neįprasta. Gerai veikia apie tai kalbėtis nėščiųjų kursuose, pagalba ir individualūs susitikimai su psichologu.

Jeigu mama nėštumo metu užsiėmė aktyvia veikla, o prieš gimdymą nusprendė atsipalaiduoti, gimdymo terminas gali užsitęsti. Visai normalu ir prieš pat gimdymą nesijausti pavargusia dėl nėštumo. Nuolatinis klausinėjimas ir kontroliavimas kada bus gimdymas taip pat nėra į gerą ir dėl įtampos gimdymo laikas gali nusikelti.

Atitraukite save nuo tokių minčių planuodamos ir darydamos tai ką tuo metu norite. Pavyzdžiui, labai gerai pilnai pasiruošti būsimam kūdikėliui, pasinaudoti “lizdo sukimo” norais tvarkytis, eiti į ilgus pasivaikščiojimus ar į svečius.

Labai dažnai giminaičiai nerimauja ir skubina įvykius, tai perduodami būsimai mamai. Jeigu jaudulys perdėtas apsilankykite papildomai pas gydytoją ar ultragarso specialistą, kuris patikslins gimdymo datą. Jeigu tai nėra nustatyta (net ir 41-42 nėštumo savaitę), vadinasi, laiko dar yra.

Pats blogiausias požymis, kuomet reikia skubaus įsikišimo - tai mekonijaus atsiradimas vaisiaus vandenyse, o tai galima pastebėti ultragarsu bei pablogėjęs vaisiaus širdies plakimas. Tuomet mamai netgi sveika šiek tiek išsigąsti, dėl vaiko gyvybės, kad greičiau prasidėtų gimdymas. Bet kokiu atveju reikalinga profesionali medikų priežiūra ir galbūt net skatinimas vaistais.

Aptarkite pernešiojimo problemą su sutuoktiniu ar kitais artimais šeimos nariais. Išsakykite savo jausmus ir sužinokite, ką galvoja kiti.

Pasitaiko, kad būsimo vaikelio tėčio baimė dėl gimdymo ir vaiko atsiradimo sukelia moteriai nesaugumo jausmą, tai dažnai pasitaiko, jeigu ji pripratusi pasitikėjimą perimti iš vyro. Tad atviras pokalbis, o kartais net santykių aiškinimasis (su privalomu susitaikymu, žinoma), atneš ilgai lauktą ir norimą terapinį poveikį.

Visiems linkime sėkmingo ir lengvo gimdymo! O taip pat ramybės ir kantrybės!