Nėštumo kalendorius

10.
Savaitė

Savaitės posakis

"Daugelis mūsų tampa tėvais, dar nenustoję būti vaikais“.

Minjonas Makloflinas

Dešimtą nėštumo savaitę mūsų mažylis jau panašus į mažytį žmogutį! Koks stebuklas – mūsų viduje auga ir vystosi visas pasaulis!

Būsima mama

Nors jau praėjo du mėnesiai nuo pastojimo dienos ir vaisius aktyviai auga, jūsų pilvas dar nepastebimas. Tačiau gali šiek tiek padidėti dėl besikaupiančių dujų, būdingų šiai nėštumo savaitei. Kai kurios būsimos mamos ant pilvo gali pastebėti pigmentinę juostą – tai jūsų organizme sustiprėjusios melanino sintezės pasekmė. Šią savaitę jūs priaugsite 2-3 kg svorio. Viskas dėl to, jog nėščiosioms padidėja kraujo kiekis, gimda nuolat auga, o krūtys ruošiasi laktacijai.

Mityba

Ne viena būsima mamytė užduoda klausimą, ar galima valgyti suši?

Suši nėštumo metu valgyti galima, jei jų paruošimui naudojama šaldyta žuvis.

Termiškai neapdorotoje žuvyje gali būti parazitų, pavyzdžiui, kirminų. Jie gali neigiamai paveikti jūsų sveikatą ir sutrikdyti mažyliui reikalingų maistinių medžiagų pasisavinimą.

Nėštumo metu jūsų imuninė sistema susilpnėjusi, todėl turite didesnį polinkį į susirgimus, kurias gali sukelti organizmai, esantys maiste. Parazitinės infekcijos negali patekti per placentą kūdikiui, tačiau jos gali sukelti problemų jūsų kepenimis ir virškinimo traktui, o tai neigiamai įtakoja ir mažylio sveikatą. Kai kurios parazitinės infekcijos gali sukelti anemiją, o kai kurios gali sukelti persileidimą.

Šaldant produktus parazitai žūsta , tada tokią žuvį galima valgyti. Tokį suši, kuris parduodamas prekybos centruose, galima vartoti, nes jo gamybai dažniausiai naudojama šaldyta žuvis. Restoranai taip pat gauna paruoštą suši. Bet jei jūs abejojate dėl žuvies, pasiteiraukite apie tai parduotuvės ar restorano vadovų.

Jei viena iš suši sudedamųjų dalių yra rūkyta lašiša, jos nereikia šaldyti. Rūkant lašišą visi parazitai žūsta, tad ją nėščiosioms valgyti galima. Tą patį galima pasakyti apie sūdytą ar marintuotą žuvį, todėl jas galima įtraukti į nėščiosios mitybos racioną.

Taip pat galima valgyti suši, paruoštą su termiškai apdorotomis jūros gėrybėmis, pavyzdžiui, virtais krabais ar unguriais.

Jei ruošiatės gaminate suši namuose, žuvį užšaldykite bent 24 valandoms.

Jei nenorite vagyti suši nėštumo metu, tas pačias naudingas medžiagas galite gauti valgydamos tiesiog gerai termiškai apdorotą žuvį ar moliuskus. Juose yra daug baltymų ir kitų svarbių vitaminų bei mineralų, pavyzdžiui, jodo. Riebi žuvis kaip lašiša, skumbrė ir tunas turi daug polinesočiųjų riebiųjų rūgščių omega-3 , kurios yra svarbios mažylio smegenų vystymuisi.

Būsimas mažylis

Tavo mažylis tris kartus didesnis nei prieš tris savaites. Jis jau moka ryti ir vis aktyviau juda. Iš esmės, organai jau susiformavo. Matyti nagučiai. Išoriniai lytiniai organai jau matomi, todėl jau po kelių savaičių bus galima sužinoti, ko laukiatės – berniuko ar mergaitės!

Šiame laikotarpyje gemalo visos pagrindinės organų sistemos jau susiformavusios.

Analizės ir tyrimai

Jeigu dėl kurios nors priežasties gydytojas paskyrė ultragarsą, šio tyrimo metu bus aiškiai matomas vaisius. Jis vis labiau panašus į mažą žmogutį. Dabar jūsų kūdikis yra slyvos dydžio, bet jis jau turi rankytes ir kojytes. Tyrimo metu glėsite pamatyti, kaip jis jas judina, kaip mojuoja rankytėmis, sulenkia ar net čiulpa pirštą!

© Visos teisės saugomos Mamyciuklubas.lt 2013

Nėštumo kalendorių redagavo Maxmeda gydytoja ginekologė Kristina Stanslovaitytė

Patarimai

Peršalimas nėštumo metu

Dėl susilpnėjusio imuniteto nėštumo metu tu tapai labiau pažeidžiama ir atvira įvairiems virusiniams susirgimams.

Rekomenduojama gerti daug šiltų gėrimų - tai gali būti uogų gėrimai, arbatos ar sultinys. Nepersistenkite su žolelių arbatomis, kai kurių iš jų negalima vartoti nėštumo metu. Jei sloga užgulė nosį, gali padėti druskų tirpalas į nosį, tačiau tinka ir įprastas fiziologinis tirpalas. Jūs galite jį pasidaryti pačios, sumaišydamos litrą švaraus vandens su arbatiniu šaukšteliu druskos, arba galite druskos tirpalą nusipirkti vaistinėje.

Perštint gerklei, praskalaukite ją šiltu vandeniu su soda ir druska. Jeigu nėra temperatūros, padės  inhaliacijos.

Tame kambaryje, kur dažniausiaii būnate, palaikykite jame pakankamą drėgmę, dažnai vėdinkite. Tai padės išvengti sausumo gerklėje ir nosyje, taip pat neduos virusui „nusileisti žemyn“.

Jei neturite temperatūros, pasivaikščiojimai lauke bus tik naudą! Grynas oras ne tik padeda organizmui kovoti su virusais, bet ir pagerina Jūsų būklę, jei kaupiasi skrepliai, pasivaikščioję lengviau atsikosite.

Temperatūrai pakilus, būtinai kreipkitės į savo gydytoją! Atidėkite visus namų ruošos darbus, įsitaisykite patogiau, išjunkite ryškias šviesas ir atsipalaiduokite. Lovos režimas ligos pradžioje padės greičiau pasveikti ir išvengti komplikacijų.

Skaityk daugiau apie peršalimą nėštumo metu