Nėštumo kalendorius

26.
Savaitė

Savaitės posakis

"Geriausia šukuosena – švarūs plaukai... Geriausias makiažas – geras miegas... Geriausia figūra - nėštumas"

Būsima mama

26-a nėštumo savaitė yra septinto mėnesio antrą savaitė. Būsima mamyte „išėjo į finišo liniją" ir su nekantrumu laukia kūdikio gimimo.

Netrukus jūsų kūdikis gims, todėl dar kruopščiau reikia sekti kiekvieną organizmo pasikeitimą. Pavyzdžiui, 7 nėštumo mėnesyje gimda padidėja iki įspūdingo dydžio: ji yra maždaug 16 cm pločio ir 24 cm aukščio, atstumu 26 cm aukščiau gaktos ir 6 cm virš bambos. Kiekvieną ateinančią savaitę gimda kils iki 1 cm aukštyn, todėl susidarys spaudimas visiems pilvo ertmėje esantiems organams.

Taigi, šiuo laikotarpiu būdingas rėmuo, pilvo pūtimas ir vidurių užkietėjimas. Gimdos kaklelio kanalas užsipildo gleivių kamščiu, kuris išbėgs kūdikiui nusprendus ateiti į šį pasaulį, tai tam tikras gimdymo pradžios indikatorius. 26-ąją savaitę gali pasijausti periodiški gimdos susitraukimai, juos gydytojai vadinami mokomaisiais arba ir Brakstono Hikso (Braxton Hicks) sąrėmiais. Šie sąrėmiai yra neskausmingi ir nereguliarūs. Tokiu būdu gimda ruošiasi gimdymui. Nei kūdikiui, nei mamytei mokomieji sąrėmiai nekelia grėsmės. Tačiau jei 26-ąją savaitę gimda pradės susitraukinėti reguliariai su stipriu skausmu, vandeningomis išskyromis - būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Nėštumo metu inkstams tenka didesnė apkrova. Geras inkstų darbas yra labai svarbus nėštumo metu. Inkstai filtruoja mamos ir vaisiaus kūnų šlakus. Pradedate dažniau šlapintis, nes gimda spaudžia šlapimo pūslę.

Jei prasidėjo skausmingas šlapinimasis, nugaros skausmai, pakilo kūno temperatūra, nedelsdami kreipkitės į gydytoją, nes tai gali būti pavojinga jūsų sveikatai ir kūdikio vystymuisi.

Jei laikėtės racionaliai subalansuotos mitybos, bendras kūno svoris padidėjo 7,2-9,9 kg.

Jei dar nepradėjote reguliariai gimnastikos pratimų, pradėkite nuo šiandien. Jie gerai parengs kūną gimdymui. Du trečdaliai kelio jau praeiti! Sveikiname! Labai greitai, jūsų įpėdinis arba įpėdinė jums pasirodys!

Mityba

Valgykite dažnai, bet po truputį. Atsisakykite riebaus ir aštraus maisto, negerkite kavos, alkoholio ir gazuotų gėrimų. Nevalgykite vėliau kaip likus 3 valandoms iki miego. Stenkitės valgyti pakankamai augalinio maisto kiekvieną dieną, ir nepamirškite apie žalumynus!

Savaitės produktas – rukola

Rukola sutvarko medžiagų apykaitą, gerina virškinimą, stiprina nervų sistemą. Ji valgoma esant stresui ir depresijai, didina hemoglobino kiekį, šalina cholesterolio perteklių rekomenduojama eant mažakraujystei. Šios žolės reguliarus vartojimas naudinga sergant cukriniu diabetu. Rukola yra nepakeičiamas vitaminų ir mineralų šaltinis nėštumo metu, o žindymo metu ji padidina pieno gamybą.

Dėl didelio vitaminų kiekio, makro ir mikroelementų, rukola yra stipriausias energijos šaltinis, ji greitai pakelia tonusą žmogaus organizme, didina darbingumą, normalizuoja vandens-druskų balansą ir saugo nuo vėžio vystymosi. Tuo pačiu augalo energetinė vertė yra gana žema - 25 kcal-100 g!

Kasdien kurkite įvairiausias salotas iš rukolos ir kitų daržovių, apšlakstykite jas alyvuogių aliejumi – štai ir pagamintas lengas bei sveikas užkandis!

Būsimas mažylis

26 savaičių kūdikis jau turi individualius bruožus, kurie ateityje bus būdingi tik jam vienam. Blakstienos ir antakiai jau susiformavo ir yra savo vietose.

Ausytės taip pat susiformavo ir šiek tiek atsikišo nuo galvos. Šiuo laikotarpiu vidinės ausies formavimas pasiekia galutinį etapą, todėl kūdikis jautriai girdi ir gali klausytis išorės garsų. Vaiko akytės pradeda po truputį atsiverti, todėl venkite ryškios šviesos šaltinio. Geriau dainuokite lopšines, skaityti istorijas, klausykitės klasikinės muzikos, kalbėkitės, nes manoma, kad vaisius sugeba atskirti motinos ir tėvo balsus, o tėvų bendravimas su vaiku, naudingą jo vystymuisi ir pasaulio suvokimui po gimimo.

Kvėpavimo sistema taip pat baigia formuotis: plaučiai užima jiems skirtą vietą ir įgauna galutinę formą. Kaulų medžiaga ir toliau stiprėja, atsiranda nuolatinių dantų užuomazgos. O pieninių dantukų užuomazgos jau susiformavo. Oda pradeda keisti spalvą ir lygintis.

Rankos ir kojos ima apvalėti, ant alkūnės susidaro raukšlelės. Širdelė plaka 125-160 tvinksnių per minutę dažniu. Kraujo apytaka vyksta per placentą. Iš kurios, per bambos veną, pasiemamas deguonis ir maistinės medžiagos. Vaiko smegenys 26 savaitę atlieka nepaprastai svarbią užduotį: sukuria ryšius su antinksčių žieve. Tai reiškia, kad hipofizė galės gaminti savo augimo ir keletą kitų hormonų.

26 savaičių vaisius sveria apie 750 g ir yra 35,5 cm ūgio. Kūdikis daugiausia laiko yra miego būsenoje (nuo 16 iki 20 valandų), o pabudęs aktyviai juda.

Vaisiaus aritmija

Jei pastebėjote, jog kūdikio širdis plaka nereguliariai arba jos ritmas sutrinka, nesijaudinkite, tai atsitinka gana dažnai. Šis reiškinys vadinamas vaisiaus aritmija. Nereguliarus širdies plakimas atsiranda, nes kūdikio širdis pastoviai auga ir vystosi. Kai tik širdelė pilnai suformuotuos – išnyks ir aritmija. Jūs galite kreiptis į į perinatologą ar ultragarso specialistą, kurie galėtų patarti.

Jei aritmija aptiks gimdymo metu, reikalaukite, kad gimdyme dalyvautų pediatras, kuris imsis reikiamų priemonių, jei kils komplikacijos.

Tyrimai

Lengvos formos nėščiųjų diabetas diagnozuojamas 2% nėščių moterų. Liga nėra labai dažna, tačiau, bet kuriuo atveju, reikia konsultuotis su endokrinologo, nes gliukozės perteklius gali sukelti kūdikio svorio padidėjimą ir kraujospūdžio sumažėjimą. Cukraus kiekio kontroliavimas kraujyje atliekami specialios dietos pagalba, kurios būtina laiktis iki gimdymo. Kraujo tyrimas taip pat leidžia nustatyti hemoglobino kiekį jame ir pamatyti ar nesivysto geležies trūkumo sukelta anemija. Ir jei tyrimai rodo nukrypimus nuo normos - gydytojas koreguoja dietą geležies turinčiais produktais arba nurodo vartoti maisto papildus kurių sudėtyje yra geležies.

Šlapimo tyrimas rodo leukocitų ir baltymo kiekį, kas leidžia aptikti lėtinius uždegimus ir parodo, kaip šlapimo sistema susidoroja su padidėjusia apkrovą.

© Visos teisės saugomos Mamyciuklubas.lt 2013

Nėštumo kalendorių redagavo Maxmeda gydytoja ginekologė Kristina Stanslovaitytė

Patarimai

Vardo rinkimas

Daugelis tėvų pradeda galvoti apie būsimo kūdikio vardą nuo to momento, kai sužino apie nėštumą, kiti pasilieką šią užduotį vėlesniam laikui... Kada mes benuspręstum rinkti vardą savo kūdikiui - prieš ar po gimimo, šio darbo turėtume imtis atsakingai ir rimtai!

Kiekvienas vardas būtinai turi visiems žinomas reikšmes ir požymius, vaikas sutapatina save su savo vardu, suprasdamas, kad jis – Rimgaudas, Jonas ar Petras, jis perima ir savybes, kurios yra susijusios su šiuo vardu.

Vardas yra susijęs su pilietybe. Gaudamas tautinį vardą, vaikas nesąmoningai pradeda save priskirti jo istorijai ir charakterio bruožams. Kita vertus, tarptautiniai vardai suteikia daugiau laisvės pasirenkant tautinį identitetą. Žmogui su tokiu vardu yra lengviau jausti „pasaulio piliečiu".

Svarbu, kad vardas derėtų su pavarde! Pirmiausia pagalvokite apie vaiką, o ne ambicijas!

Suteikdami originalų ar madingą vardą nepamirškite, kad jūsų vaikas gali turėti nemalonumų dėl vardo tarp bendraamžių!

Šiuo metu yra didelis informacijos šaltinių pasirinkimas, kur jūs galite sužinoti vardo reikšmę – tačiau šiuos aprašymus nereikia priimti per daug stipriai!

Daug daugiau informacijos jums duos savo vardų nešiotojai!

Daugelis tėvų vaikui vardą išrenka po gimimo - ir dažnai jis nesutampa su iš anksto paruoštu, nes vaikas, niekaip nepanašus į Andrių ar Ievą, bet atrodo kaip Šarūnas ar Goda!

Įsiklausykite į save, pasidomėkite vardo prasme ir istorija ir būtinai rasite teisingą pasirinkimą!

Jei sunku rasti kompromisą su savo antrąjį puse - surašykite savo mėgstamus vardus ant popieriaus lapo - ir kartu braukite netinkamus, o palikite abiems priimtinus!

Sėkmingo vardų rinkimo!

Prieš išrinkdami mažyliui vardą, užduokite sau 16 klausimų