Savaitės sposakis
Visa, kas sudėta žmogaus vaikystėje, panašu į raides, išpjaustytas ant jauno medžio žievės, jos auga kartu su medžiu ir yra neatskiriama jo dalimi".
Viktoras Hugo
Pirmasis nėštumo trimestras eina į pabaigą! Kaip jautiesi? Ar pasikeitė tavo atspindys veidrodyje?
Būsima mama
Jau turbūt atsisveikinai su rytine toksikoze ir jautiesi daug geriau. Jau gali lengviau atsikvėpti – sumažėjo pavojus spontaniškam persileidimui.
Pykinimas ir vėmimas, lydėję tave visas 11 savaičių, greičiausiai, liausis. Tai paaiškinama tuo, jog visas funkcijos, aprūpinančias vaisiaus gyvenimą, nuo šiol valdo placenta. Tai būdinga, kalbant apie „tradicinį“ nėštumą. Esant daugiavaisiui nėštumui, toks reiškinys kaip toksikozė gali lydėti būsimą mamą dar kurį laiką kartu su dirglumu, nerviškumu, emociniais plykstelėjimais, kuriuos iššaukė hormoniniai pokyčiai organizme.
Mityba
Jeigu tu kovoji su toksikoze rytais ir tau sunku patikėti, kad greiai galėsi valgyti viską, patikėk – taip ir bus. Tik reikės atsisakyti ne visiškai gerai termiškai apdorotos mėsos, pvz steiko, šašlyko. Vartojant šiuos produktus, yra nemažas toksoplazmozės pavojus.
Jei pirmąsias nėštumo savaites dėl pykinimo galėjo jūsų svoris sumažėti, tai nuo 12 savaitės jis pradeda didėti. Svorio prieaugio norma – 500 gramų per savaitę.
Lyginant su nėštumo pradžia, ne toks dažnas tampa vaikščiojimas į tualetą – šlapinimasis normalizuojasi. Tačiau dėl augančios gimdos, sulėtėja žarnyno veikla, todėl gali atsirasti vidurių užkietėjimas. Subalansuota mityba su gausiomis šviežių daržovių ir vaisių porcijomis, praturtintais ląsteliena, taip pat džiovintos slyvos padės tau įveikti šią bėdą!
Tyrimai
Turbūt daugelis iš mūsų girdėjo, jog nėštumo metu gali slinkti plaukai ir gesti dantys. Kodėl taip nutinka ir kaip šią bėdą sustabdyti?
Apsilankykite pas odontologą! Kas yra kariesas, žino net vaikai iš reklaminių anonsų. Tačiau nedaugelis žino, kodėl reikia susitaisyti dantis dar iki mažylio gimimo. Esmė ta, kad ėduonies pažeista ertmė – terpė veistis mikroorganizmams. Infekcija patenka į kraują ir gali tapti priežastimi įvairių susirgimų tiek mamai, tiek vaikučiui.
Jei gydant dantis reikia naudoti anesteziją, būtinai praneškite gydytojui, jog esate nėščia. Jei kariesas paviršinis, gydymas bus neskausmingas ir be anestetikų. Rimtesniais atvejais gydytojas išrinks tinkantį anestetiką, kuris bus saugus vaikučiui. Rentgeno tyrimo nėštumo metu geriau neatlikti. Jei būtina, geriau atlikti kompiuterinę viziografiją, tokiu atveju apšvitinimo dozė bus mažesnė.
Kokią rinktis dantų blombą, nuspręs gydytojas.
Išmokite teisingai valytis dantis. Ne paslaptis, kad nėštumo metu dantų jautrumas padidėja. Tegu tai, kas karšta ir šalta, jaučia mūsų rankos, o ne dantys. Galima naudoti dantų pastą, skirtą jautriems dantims.
Jaučiate kojų mėšlungį? Praneškite apie tai ne tik savo ginekologui, bet ir odontologui. Taip taip, dažna to priežastimi būna kalcio trūkumas. Jeigu laiku nepašalinsite kalcio trūkumo, gali imti skilti dantys, nes augantis vaisius vis tiek paims iš jūsų kaulų kalcį tiek, kiek jam reikia normaliam vystymuisi. Kalcio šaltiniai: prieno produktai (pienas, kefyras, jogurtas, varškė, sūris) ir žuvis.
Vyrui taip pat patarkite nueiti pas odontologą. Kiek begydytumėte savo dantis, „sterilizuodami“ burnos ertmę, jei vyro dantys bus sugedę, infekcija pereis ir jums bučinių metu.
Kiek laiko valyti dantis? Maždaug 2-3 minutes, nes tuo metu kaip tik veikia dantų pastos antibakteriniai ir mineraliniai komponentai. Po kiekvieno valgio skalaukite burną specialiu skysčiu, skirtu tik Jums. Dantų pastą patartina keisti kas tris mėnesius.
Galų gale, juk sveiki dantys – tai ir graži šypsena!
Beje, gimus vaikučiui taisyti dantų neturėsite tiek laiko, kiek dabar, tad užsiimkite tuo kūdikio laukimo metu!
Būsimas mažylis
Keičiasi mažylio veidukas. Akys jau yra arčiau viena kitos. Ausys jau savo vietoje. Šioje savaitėje organai ir audiniai, kurie susiformavo, pradeda sparčiai augti ir vystytis. Mažylio skrandis, kuris yra bambos srityje, užima savo vietą.
Širdis plaka 110-160 kartų per minutę dažnumu, krūtinė kilnojasi ir nusileidžia, visai kaip kvėpavimo metu.
Mažylio kraujyje atsiranda leukocitų. Funkcionuoja kraujotakos ir šlapimo sistema, todėl vaisius jau gali šlapintis. Jau galima atskirti rankų pirštus nuo kojų, mayti nagučiai. Atsiranda pėdų odos jautrumas. Susiformavo vokai, dabar jie dengia akytes. Atsirado ausų speneliai. Mažylis čiulpia didįjį pirštą, gurkšnodamas vaisiaus vandens. Tęsiasi nervinės sistemos vystymasis. Jūsų kūdikis ima judėti, bet jūs tai pajusite tik po mėnesio ar dviejų.
Placenta jau visiškai perėmė progesterono gaminimo funkciją. Ultragarso metu matyti, kaip mažylis išdarinėja akrobatinius triukus. Kiekvieną dieną jis tampa vis labiau panašus į jus. Ilgis nuo krūtinkaulio iki viršugalvio - maždaug 61 mm, dydžiu panašus į didelį vištos kiaušinį. Svoris – 9-13 gramų.
© Visos teisės saugomos Mamyciuklubas.lt 2013
Nėštumo kalendorių redagavo Maxmeda gydytoja ginekologė Kristina Stanslovaitytė
Patarimai
Joga nėštumo metu
Nėštumas – tai ne liga, o puikus laikotarpis kiekvienos iš mūsų gyvenime.
Laukdamosios kūdikio nereikia pamiršti saikingo fizinio krūvio. Pasikonsultavusios su gydytoju, galite drąsiai lankyti užsiėmimus, skirtus nėščiosioms: plaukimas, šokiai, gimnastika ar joga!
Joga turi teigiamos įtakos visam moters organizmui, stiprina imunitetą, moko valdyti savo kūną, mažina skausmus juosmens srityje, padeda kovoti su pykinimu, taip pat suteikia malonią psichoemocinę būseną. Be to, jogos užsiėmimai – idealus būdas bendrauti su savo mažyliu mentaliniu lygiu.
Joga turi daugybę kvėpavimo technikų, dalis jų skirta nėščiosioms. Specialūs kvėpavimo pratimai padeda atsipalaiduoti, pagilinti kvėpavimą (nes motinos kvėpavimas – tai maitinimas mažyliui), jausti vidinę pusiausvyrą, harmoniją ir padeda valdyti emocijas. Technikos, išmoktos nėštumo metu, padeda moteriai gimdymo metu: gimdyvė sugeba greičiau atsipalaiduoti ir tokiu būdu padeda sau bei kūdikiui kuo švelniau išgyventi šią nuostabią patirtį.