Jau seniai norėjau su mamytėmis pasidalinti savo atradimu ir nepakeičiamu žaislu – abėcėlės dėlione –kilimu. Ją nupirkau savo dar tik ropoti pradedančiam vaikučiui, kad pargriuvus būtų minkščiau. Dar pastebėjau, kad vaikučiui buvo smagu graužti raidžių kampukus, bet nuo to saugojau, tad mūsų raidelės neapkramtytos. Kadangi žaislas tam neskirtas, man tai neatrodė saugu.
Augant vaikučiui tai buvo pati pirmoji dėlionė ir pirmas susipažinimas su raidėmis. Pastebėjau, kad dauguma mamų maždaug šioje stadijoje ir atsisako šio kilimėlio bei pereina prie kitų žaislų, tačiau pas mane ši dėlionė jau dešimt metų ir aš dar prigalvoju su ja visokių veiklų. Taip, net didesniems vaikams tai puikus žaislas.
Pirmiausia, iš jos galima pasidaryti 3d dėlionę. Statyti tokius kubus, iš jų krauti bokštus, statyti namelį. Jie nėra labai tvirti, tačiau atsargiai naudojant galima ir išlįsti ir vėl įlįsti, užsidaryti kaip dėžėje, žaisti šuniuką, kalėjime sėdintį nusikaltėlį ir panašiai. Mano vaikams dar patikdavo žaisti Hulk‘ą – jie užsidarydavo tame kube ir paskui su didele jėga keldavosi išblaškydami detales į šalis.
Vonios žaislas. Pats nuostabiausias. Detales galima plauti, lipinti ant sienų (kol šlapios – puikiai laikosi). Būtent vonioje su šia dėlione mano pirmagimis išmoko savo pirmasias raides.
Dar panaudojau šias raides kaip trafaretą iš kartono iškarpant raides, po to su mažuoju jas spalvinome, puošėme, aplikavome. Tokiu būdu įtvirtinamos raidės, o po to jas galima panaudoti kaip dekoraciją šventei.
Šiomis raidelėmis galime įtvirtinti vaikams abėcėlės tvarką, pamokinti sudėlioti savo pirmus žodžius, savo vardą ar mamos, tėčio vardus. Mažieji daug mieliau žaidžia su tokiais dideliais objektais, kur gali judėti visu kūnu, negu sėdint prie stalo. Kai didysis mokėsi angliškos abėcėlės, tai paleidau dainelę per kompiuterį, ir ėjome ją visą sušokinėti. Buvo smagu, daug juoko, o kadangi viską reikia daryti greitai – puikiai pajuda visi raumenukai.
Sudėliojus raides į takelį, galima pažaisti žaidimą su kauliuku. Kiek išmetei, per tiek langelių paėjai ir sugalvojai žodį su raide, ant kurios atsistojai. Vyresniems užduotis galima sunkinti: sugalvoti visą sakinį, kad visi žodžiai prasidėtų ta raide, arba sugalvoti žodį, kuriame ta raidė būtų ne pirma, o antra, o galbūt sugalvoti tokį žodį, kuriame visai nebūtų tos raidės.
Maniškiui besimokant skaityti labai patiko šokinėjimo žaidimas. Raidelės sudėliojamos į kilimėlį (truputį pažiūriu, kad dažniau naudojamos raidės būtų arčiau, rečiau – toliau) ir reikia sušokinėti duotą žodį, pvz noras, super, savo vardą ar panašiai. Galima žaisti keliais lygiais: iš pradžių užrašome žodį ant popieriaus, o po to be – tegu sušokinėja iš klausos. Devynmečiui, kad nebūtų per lengva, duodavau sušokinėti angliškus žodžius.
Su keliomis raidėmis, pvz 9 ar 12, galima žaisti twister variantą. Kairė ranka ant M, dešinė koja ant C ir t.t.
Kol kas tiek, esu tikra, šios priemonės galimybės dar neišsemtos. Kad neatsibostų reguliariai šį kilimėlį paslepiu ir ištraukiu tik po kokio pusmečio. Tada vėl per naują prisimename senus žaidimus arba sugalvojame naujus.
Jei turite dar kokių idėjų, mielai išgirsčiau, nes kol namuose dar yra skaityti nemokantis vaikas, tol man ši dėlionė atrodo aktuali, o visi žaidimai su ja – sveikintini.
Turiu dėlionę, kartu ir skaičiai, ir pagal skaičių tam tikros rūšies formų: trikampiai, kvadratai, rombai, žvaigždės..., tad kol maži vaikai žaidžia įvairius žaidimus, pvz, kaip viską išimti, išmėtyti ir palikti 😀 taip pat lavina motoriką, bando pataikyti pagal formą, pagal spalvas, taip pat kubus dėliojame, tik vat vonioje dar neišbandėme 😀
Oi, kaip nerealu!!! Net nepagalvociau...