Psichologė: Beveik mėnuo darželyje, o vaikas vis dar negali jūsų paleisti? Tai natūralu

Psichologė: Beveik mėnuo darželyje, o vaikas vis dar negali jūsų paleisti? Tai natūralu

29. Sep 2020, 23:20 Egle_Mamyciuklubas.lt Egle_Mamyciuklubas.lt

Projekto „Pradedu lankyti darželį/mokyklą" dalyvė - mama Akvilė savo bloge rašė, jog praėjus trims savaitėms nuo darželio lankymo dukra vis dar niekaip nepripranta ir labai nenori eiti, nes jai darželyje tiesiog nepatinka. "<...> Mūsų darželio fronte nuotaikos liūdnos, o kartais visai juodos. Luknė išleidžia ir pasitinka mane su ašaromis. Negelbsti nei aplink bedūkstantys vaikai, nei malonios auklėtojos. Tariamės, šnekame, bandome aiškintis, bet kai tik pradedame kalbėti apie darželį, mano vaiko akyse suspindi ašaros ir ji pradeda graudintis".

Konsultuoja Šilagėlės darželio psichologė Indrė Petronytė:

Vaikas pradeda lankyti darželį – naujas ir jaudinantis įvykis ne tik pačiam vaikui, bet ir tėvams. Neretai šis gyvenimo pokytis daugiau neramina mamas ir tėčius, nei pati mažylį. Bijome to, ko nežinome, ir to, kas kelia daugiausiai klausimų – „Ar mano vaikas pritaps, ar jam bus viskas gerai, ar jis adaptuosis, ar susiras draugų?“. Pirmos dienos darželyje daugeliui vaikų būna kupinos ašarų, o tėvams – nemažai įtampos. 

Svarbu suprasti, kad ne tik mažyliui reikia supratimo ir atliepimo, bet natūralu, kad ir jūs, kaip mama, jaučiatės sutrikusi ir pasimetusi. Suprantama, jei nusivilsite matydama, kaip kiti vaikai žaidžia, o jūsų vaikas vis dar smarkiai susigraudina ir negali jūsų paleisti. Tai yra natūralu, tačiau vaikai labai greitai perskaito tėvų nežodinius signalus ir perima nerimo jausmus.

Kai suaugę jaučiasi kalti ar sunerimę, kad palieka mažylį darželyje, jis tai greitai pajaučia. Svarbiausia prisiminti, kad kiekvieno vaiko adaptacija yra unikali ir skirtinga, tik vieniems tai užtrunka trumpiau ir lengviau, kitiems ilgiau ir sudėtingiau. 

Prisiminkite, kad kalbantis su vaiku, svarbu tiksliai įvardinti jo jausmus ir palaikyti - „Suprantu, kad tau neramu dėl to, kad dabar eisi į darželį“; „Matau, kad tau liūdna, bet dabar turi pabūti darželyje. Kai papusryčiausi, pažaisi ir pavalgysi pietus – aš tave pasiimsiu.“ Vaiko jausmų atliepimas ir tikslus žinojimas padeda jam mažiau nerimauti ir bijoti patekus į naują aplinką. Pabandykite ir sau mintyse, o gal ir garsiai įsivardinti, kaip jaučiatės išleisdama vaiką į darželį, kas jus labiausiai gąsdina ir neramina, kalbėkites su auklėtoja. 

  • Į pagalbą gali ateiti ir trumpi atsisveikinimo bei pasisveikinimo ritualai prieš ir po darželio.
  • Galite išbandyti ir socialinės istorijos kūrimą apie darželio kasdienybę – pieškite, pasakokite, kurkite dienos ritmo istoriją kartu namuose.
  • Apie ikimokyklinio udgymo įstaigos dienotvarkę yra ir knygučių vaikams, kurias galima skaityti kartu. 

Sėkmės.

Į klausimus projekte Pradedu lankyti darželį/mokyklą" darželinukų mamoms atsakys darželio Šilagėlė" specialistai (rašykite redakcija@mamyciuklubas.lt)