Kūdikių aromaterapija

Kūdikių aromaterapija

23. Feb 2021, 12:55 Egle_Mamyciuklubas.lt Egle_Mamyciuklubas.lt

Aromaterapija ir eteriniai aliejai paskutiniais metais smarkiai išpopuliarėjo ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Ne veltui! Tai viena švelniausių, labiausiai subalansuotų alternatyvių terapijų pasaulyje, kuri tinka visai šeimai, o ypač kūdikiams ir mažiems vaikams.

Eterinių aliejų terapinės savybės ištirtos ir patvirtintos moksliškai, o aromaterapinių priemonių efektyvumu netruksite įsitikinti patys. Vienintėlis aromaterapinių priemonių trūkumas - jų neužtenka nusipirkti ir panaudoti retkarčiais. Jas reikia naudoti sistemingai, nes tai nėra "stebuklinga" piliulė, kuri akimirksniu pašalina vieną ar kitą simptomą. Tačiau naudoti šias priemones lengva ir malonu - stebuklingi aromatai užburia visus šeimus narius, o kasdieniai ritualai itin patinka mažiesiems. 

Eteriniai aliejai nėra priskiriami vaistų kategorijai, tačiau įrodyta, jog šios lakios, iš augalų žiedynų, lapų, šaknų ar kitų dalių išgautos, itin koncentruotos kvapiosios medžiagos pasižymi antibakterinėmis, antivirusinėmis, priešgrybelinėmis ir imunitetą stimuliuojančiomis savybėmis. Daugybę metų eteriniai aliejai yra naudojami ne tik patalpoms kvėpinti, tačiau ir siekiant tam tikrų terapinių efektų. Sakyti, kad eteriniai aliejai gydo negalima, nes jų veikimo principas kiek kitoks.

Aromaterapija - tai švelni šoko terapija žmogaus imuninei sistemai, natūralių organizmo gynybinių galių sužadinimas, kuris paskatina mūsų kūną sveikti patį. Procedūros su eteriniais aliejais itin naudingos jautriems, prastai miegantiems, dažnai sergantiems peršalimo ligomis, silpnos imuninės sistemos kūdikiams ir vaikams. Praktikuojant kvapnius ritualus išties galima palengvinti nežymius kasdienius negalavimus, sumažinti sergamumą peršalimo ligomis, pagerinti miegą, nuotaiką ir bendrą savijautą. 

Bazinė informacija apie eterinių aliejų kokybę ir saugų naudojimą

  1. Norint pajusti sveikatinančią eterinių aliejų naudą labai svarbu naudoti tik aukštos kokybės eterinius aliejus. Tokių eterinių aliejų neįsigysite turguose, kosmetikos parduotuvėse, dažnai net ir vaistinėse. Tikrųjų, aromaterapinėms procedūroms ir sveikatinimui skirtų eterinių aliejų ieškokite specializuotuose aromaterapijos salonuose ar ekologiškų prekių parduotuvėlėse. Kokybiški eteriniai aliejai būna supilstyti į tamsaus stiklo buteliukus, etiketėje būtinai bus nurodytas lotyniškas augalo pavadinimas, aliejaus kilmės šalis, galiojimo data, saugumo frazės ir specialus ženklinimas. Pirkite tik 100% grynus, augaliniu aliejumi neskiestus eterinius aliejus - tokius drąsiai galėsite naudoti elektriniuose garintuvuose, įtrynimams, kvapnioms vonioms ruošti, o esant reikalui prasiskiesti ir naudoti masažams.
  2. Labai dažnai nepatyrusius vartotojus bandoma apgauti, kad tik itin brangūs eteriniai aliejai gali turėti terapinių savybių. Tai nėra tiesa, tad nesileiskite mulkinami skambių marketinginių frazių, tokių kaip "itin tyras", "neskiestas", "terapinės klasės", "vienintėlis toks pasaulyje". Dažnai tokiomis frazėmis švaistosi tinklinio marketingo kompanijų atstovai, kuriems svarbu tik parduoti savo produktą kuo brangiau. Kasdienio naudojimo, kokybiški, aromaterapinėms procedūroms skirti eteriniai aliejai mūsų šalyje kainuoja nuo 4 iki 15 eurų už 5ml. Yra ir gerokai brangesnių aliejų, tačiau tai būna rūšiniai, profesionaliam naudojimu skirti produktai. 
  3. Aromaterapijoje galioja principas "Mažiau yra daugiau", tad pradėję naudoti aromaterapiją įdėmiai perskaitykite rekomenduojamas receptūras ir negalvokite, kad įlašinus tris kartus daugiau lašelių, nei rekomenduojama, bus pasiekiamas tris kartus geresnis terapinis efektas. Priešingai: tyrimai rodo, kad didinant dozę, terapinis efektas slopsta. Negalvokite, kad eteriniai aliejai yra tiesiog nekalti "kvepaliukai", kurių aromatą įkvėpiau - iškvėpiau ir viskas. Eteriniai aliejai -  itin koncentruotos, augalinės cheminės medžiagos, kurių lakios, skarbios molekulės patenka į mūsų organizmą ir maždaug per 7 min. jau pilnai cirkuliuoja kraujotakoje. Eterinių aliejų metabolizmas (apykaita, perdirbimas) vyksta kepenyse, tad nesaikingai naudojant eterinius aliejus galite pakenkti šiam gyvybiškai svarbiam organui. 
  4. Būtina žinoti,kad eterinių aliejų negalima naudoti grynų ant odos - galite sudirginti ar nudeginti jautrią odą. Saugi eterinių aliejų koncentracija kūdikiams ir mažiems vaikams - 1%. Tokios koncentracijos mišinį paruošite sumaišius 50ml augalinio aliejaus ir 10 - 12 lašelių eterinių aliejų. 
  5. Aromaterapeutams dažnai užduodamas klausimas ar eteriniai aliejai tinka alergiškiems žmonėms. Atsakymas yra taip! Ne visada, ne visais atvejais, tačiau daugumai alergiškų žmonių tinka vienokie ar kitokie eteriniai aliejai. Reikėtų pradėti nuo pačių paprasčiausių, "ramiausių" eterinių aliejų, tokių, kaip antai levandų, ramunėlių, rozalinų, mandarinų ir naudoti juos labai saikingai ir stebint organizmo reakcijas. Saugiausias būdas "išbandyti" ar pasirinktas eterinis aliejus Jums tinka - garinti vieną ar du lašelius eterinių aliejų garintuve. Jei per pirmąsias 30min. nepasireiškia klasikiniai alergijos simptomai - skruostų paraudimas, niežulys, kosulys, sloga, akių ašarojimas ir pan., vadinasi pasirinktas eterinis aliejus organizmo nedirgina ir galite saugiai naudoti jį toliau.

Kokie eteriniai aliejai labiausiai tinka kūdikiams ir mažiems vaikams?

0 - 6 mėn. - levandų, mandarinų, bergamočių, ramunėlių, rozalinų, pušų;

6+ mėn. - visi anksčiau išvardinti + arbatmedžių, spindulinių eukaliptų, citrinų, greipfrutų, apelsinų, čiobrelių (linalolio tipo), frankincenso;

Kokį terapinį efektą dovanoja eteriniai aliejai?

  • Ramina, atpalaiduoja, gerina miegą: levandų, ramunėlių, mandarinų, bergamočių;
  • Lengvina kvėpavimą, atkemša nosį (naudokite garinimui!): rozalinų, pušų, frankincenso;
  • Ramina pilvelio dieglius ir "bezdukus": levandų, ramunėlių, mandarinų;
  • Padeda peršalus: rozalinų, spindulinių eukaliptų, pušų, čiobrelių, citrinų;
  • Grynina ir dezinfekuoja patalpų orą: rozalinų, pušų, citrinų, spindulinių eukaliptų, arbatmedžių;
  • Lengvina odos problemas, iššutimus, prakaitinę (naudokite vonioms!): levandų, ramunėlių, arbatmedžių, rozalinų;
  • Balansuoja, gerina nuotaiką (pvz. dygstant dantims): mandarinų, bergamočių;

Ką galite nuveikti su šiais stebuklingais kvepiančiais lašeliais?

Garinkite eterinius aliejus gyvenamosiose patalpose - jie puikiai valo, grynina ir jonizuoja orą. Eterinius aliejus geriausiai garinti elektriniame eterinių aliejų garintuve (difuzoriuje) - taip maksimaliai saugomis terapinės aliejų savybės. Garinimas klasikinėje, keraminėje aroma žvakidėje taip pat galimas, tik jei pasirinksite tokį garinimo būdą, stebėkite, kad temperatūra vandens/aliejų talpoje neviršytų 60 laipsnių - viršijus šią temperatūrą "žūva" terapinės aliejų savybės, o kaisdami, smilkdami eteriniai aliejai skyla į sveikatai pavojingus junginius. Jei neturite nei kokybiškos aroma lempos, nei elektrinio eterinių aliejų difuzoriaus, galite pasigaminti aromaterapinį, orą valantį purškiklį. 

RECEPTAS: 45 - 50 lašelių eterinių aliejų ir 100ml vandens. Į tamsaus stiklo buteliuką sulašinkite eterinius aliejus, supilkite vandenį, mišinį sukratykite ir purkškite namuose kelis kartus per dieną po 5-7 papurškimus kambaryje. 

Raminantis kūdikių miegamojo ir patalynės purškiklis:

25 lašeliai levandų eterinio aliejaus

10 lašelių mandarinų eterinio aliejaus

10 lašelių bergamočių eterinio aliejaus

5 lašeliai ramunėlių eterinio aliejaus

100 ml vandens

Aromaterapinės vonios yra ypatingas sveikatinantis ritualas, nes maudantis vonioje su eteriniais aliejais aromaterapija veikia dvejopai: per uoslę ir per odą. Tokios vonios puikiai atpalaiduoja, gerina miegą, peršalus lengvina kvėpavimą, gerina atsikosėjimą, "atkemša" nosį, stimuliuoja imuninę sistemą ir padeda greičiau pasveikti. 

Ruošiant kvapnias vonias svarbu atsiminti vieną dalyką: eteriniai aliejai yra 10% lengvesni už vandenį ir jame netirpsta, tad įlašinus juos grynus į vandenį, kyla rizika sudirginti jautrią odą. Prieš lašinant į vonią eterinius aliejus rekomenduojame praskiesti pienu arba augaliniu aliejumi (eteriniai aliejai tirpsta riebaluose). Reikiamą kiekį pasirinkto eterinio aliejaus lašelių lašinkite į pusę stiklinės pieno ar šaukštelį augalinio aliejaus (pvz. saldžiųjų migdolų, alyvuogių, sezamų ir pan.) ir tik tada supilkite šį mišinį į vonios vandenį.

Kvapnioje vonioje rekomenduojame maudytis 10-15min.,kad eteriniai aliejai pilnai patektų į organizmą ir pajustumėte terapinį efektą. 

Kūdikiams į vonelę lašinkite 1-2 lašus eterinių aliejų, mažiems vaikams  2-4 lašelius. Dažniausiai kūdikių vonelėms naudojami raminantys levandų, ramunėlių, bei kvėpavimą lengvinantis, atsikosėjimą gerinantis rozalinų eteriniai aliejai.

Aromaterapinis masažas - tai itin malonus ritualas, kai derinamos prisilietimo ir kvapų terapijos. Kūdikiams ir mažiems vaikams masažas ypač patinka, tad atsipalaiduokite ir tiesiog švelniai lieskite, glostykite, myluokite vaikelį kvepiančiais aliejais pateptomis rankomis. Tikrai nereikia būti masažo specialistu, kad galėtumėte atlikti atpalaiduojantį, nurimti padedantį masažą savo vaikui. Tinkamai pasirinkus eterinius aliejus, masažas dovanos skirtingą terapinį efektą. 

Dėmesio! Niekada netepkite grynų, neskiestų eterinių aliejų tiesiai ant odos! Galite smarkiai sudirginti ar netgi nudeginti jautrią mažylio odą. Saugi eterinių aliejų koncentracija vaikams - 1%. Tokios koncentracijos mišinį paruošite sumaišius 50ml augalinio aliejaus ir 10 - 12 lašelių eterinių aliejų. 

RECEPTAI:

Atpalaiduojantis, miegą gerinantis mišinys:

50ml saldžiųjų migdolų aliejaus

10 lašelių levandų eterinio aliejaus 

2 lašeliai ramunėlių eterinio aliejaus

Mišinys pilvelio masažui (nuo diegliukų ir dujų kaupimosi):

50ml saldžiųjų migdolų aliejaus

5 lašeliai levandų eterinio aliejaus

5 lašeliai mandarinų eterinio aliejaus

Mišinys "Dantukų fėja" (masažuokite skruostukus, kaklą, ausis, paausius ir smarką, kai dygsta dantukai):

50ml saldžiųjų migdolų aliejaus

4 lašeliai ramunėlių eterinio aliejaus

Mišinys nuo peršalimo (jei puola sloga, kosulys):

50ml saldžiųjų migdolų aliejaus

10 lašelių rozalinų eterinio aliejaus

Masažuokite krūtinę, nugarytę, pėdutes, kelis kartus per dieną patepkite panosę.

Kalbant apie kūdikių aromaterapiją negalima nepaminėti hidrolatų, kitaip vadinamų gėlių vandenimis. Tai šalutinis eterinių aliejų distiliacijos produktas, kurio maža koncentracija yra ypač tinkama kūdikiams ir mažiems vaikams. Kūdikių aromaterapijoje dažniausiai naudojamas levandų žiedų vanduo.

Šiuo švelniai kvepiančiu vandeniu galite prižiūrėti iššutusią, paraudusią užpakaliuko odą, "nuraminti" prakaitinę, naujagimystėje pasitaikančius hormoniniu veiduko bėrimus, valyti traiškanojančias akytes, karštomis vasaros dienomis naudoti kaip gaivinančią dulksną , o vasaros vakarais - kaip švelnią, vaikams saugią, tačiau tikrai efektyvią priemonę nuo uodų.

Atskiro paminėjimo vertas ir vertingasis, kūdikių aromaterapijoje plačiai naudojamas sviestmedžių aliejus. Tai kietas, sviesto konsistencijos augalinis aliejus, tiesiog nepakeičiamas sausos, jautrios, uždegimo apimtos odos priežiūroje. Kūdikiams šį sviestą galima naudoti kasdienei užpakaliuko priežiūrai, veiduko apsaugai nuo šalčio, nuiminėjant galvytės luobelę. Sviestmedžių aliejus - nepamainomas pagalbininkas šaltuoju metų laiku, kai nuo sauso oro užburksta, užsikemša mažylio nosytė ir jis negali nei normaliai kvėpuoti, nei žįsti, nei miegoti. Tokiu atveju sviestmedžių aliejumi galima patepti mažylio nosies landas - po keleto minučių kūdikėlis ir vėl kvėpuos lengvai!

Linkime malonių atradimų kvapų pasaulyje ir motinystėje!

Su meile,

aromáma

Jei norite sužinoti daugiau, kyla klausimų ar trūksta idėjų aromaterapiniams receptams, aplankykite www.aromama.lt, taip pat aromáma paskyras socialiniuose tinkluose Facebook ir Instagram: čia kasdien dalijamės naudinga informacija šeimos sveikatingumo klausimais!

Egle_Mamyciuklubas.lt Egle_Mamyciuklubas.lt 23. Feb 2021, 13:21

Šį penktadienį dairykitės konkurso Facebooke, pamatysite, kokių gėrybių galite laimėti sau pasilepinimui 😀 mmm