Ptozė: priežastys, simptomai ir gydymas

Ptozė: priežastys, simptomai ir gydymas

03. Mar 2021, 08:00 Mamyčių klubas Mamyčių klubas

Užkritęs viršutinis akies vokas, kitaip dar vadinamas ptoze, gali atsirasti dėl traumos, amžiaus ar įvairių sveikatos sutrikimų. Jei paveikiama viena akis, tokia būklė vadinama vienašale ptoze, jei dvi – dvišale. Ji gali būti pasikartojanti (t. y. kas kiek laiko pasireiškianti ir vėl praeinanti) arba nuolatinė, taip pat įgimta arba įgyta.

Priklausomai nuo būklės sunkumo, nukarę viršutiniai vokai gali užblokuoti arba labai susilpninti regėjimą. Efektyviam tokios problemos sprendimui dažniausiai prireikia plastikos chirurgų pagalbos.

Kam būdinga ptozė?

Yra daug įvairių priežasčių, galinčių lemti ptozės atsiradimą: nuo natūralių iki sukeltų įvairių išorinių veiksnių, sveikatos sutrikimų. Konsultuojantis gydytojas gali padėti išsiaiškinti, kas tiksliai sukėlė tokią problemą. Užkritę akių vokai būdingi tiek vyrams, tiek moterims, taip pat įvairioms etninėms grupėms.

Visgi dėl natūralių senėjimo procesų su tokia problema dažniausiai susiduria vyresnio amžiaus žmonės. Senstant levatorinis raumuo, kuris yra atsakingas už akies voko pakėlimą, gali išsitiesti (atsipalaiduoti). Dėl šios priežasties vokas pradeda kristi.

Ši liga gali pasireikšti bet kokio amžiaus žmones. Tiesą sakant, kartais, nors ir labai retai, ja serga ir kūdikiai. Dažniausia įgimtos ptozės priežastis yra netinkamai besivykstantis levatorinis raumuo. Be to, vaikams, sergantiems tokia liga, gali išsivystyti ambliopija, paprastai vadinama tingia akinimi. Šis sutrikimas taip pat gali atitolinti arba apriboti jų regėjimą.

Kokie yra ptozės simptomai?

Pagrindinis ptozės simptomas, be abejonės, yra užkritęs vienas arba abu viršutiniai akies vokai. Kai kuriais atvejais tokia būklė gali turėti įtakos regėjimui. Tačiau daugelis žmonių pastebi, kad akies voko nusileidimas yra vos matomas arba pasireiškia ne visada, t.y. kas kiek laiko atsiranda ir vėl išnyksta.

Esant ptozei, taip pat gali būti jaučiamas akių sausumas, ašarojimas. Be to, pastebima, kad veidas tuomet atrodo labiau pavargęs. Pasireiškus tokiam sutrikimui pagrinde paveikiamos aplink akis esančios zonos, gali būti jaučiamas skausmas, nuovargis. Sergant sunkia ligos stadija kartais, norint geriau matyti, netgi tenka pakreipti galvą atgal. Tuomet akių vokų pakėlimas – tikras išsigelbėjimas. Daugiau apie šią plastinę operaciją galite sužinoti apsilankę svetainėje SVplastic.com.

Bet kokiu atveju gydytojas turėtų atidžiai įvertinti paciento būklę ir įsitikinti, kad užkritę akių vokai nėra kitų sveikatos problemų padarinys – ypač, jei skundžiamasi migreniniais galvos skausmais ar kitais simptomais, atsiradusiais kartu su ptoze.

Kaip gydomi nukarę akių vokai?

Šio sutrikimo gydymas priklauso nuo konkrečios priežasties ir būklės sunkumo. Jeigu ptozę lemia natūralūs senėjimo procesai arba ji yra įgimta, chirurginė procedūra nebūtina, tačiau gali būti atliekama estetiniais sumetimais. Paprastai tokia būklė nėra kenksminga sveikatai. Jeigu ptozė apsunkina regėjimą arba yra, pavyzdžiui, traumos pasekmė, vokų plastinė operacija dažniausiai yra rekomenduojama ir netgi būtina.

Nukarę viršutiniai akių vokai – problema, su kuria gali susidurti įvairaus amžiaus žmonės. Kartais tai sukelia estetinį diskomfortą, o kartais ir rimtesnes sveikatos problemas. Kad ir kas jus kankintų, nebijokite pasiryžti pokyčiams – juk tai galimybė džiaugtis ne tik patrauklesne išvaizda, bet ir geresniu regėjimu.