Pilkosios gervės ruošiasi skrydžiui

Pilkosios gervės ruošiasi skrydžiui

13. Sep 2021, 20:43 raganeleskisenele raganeleskisenele

Pastarąsias kelias savaites padangėje skamba šaižūs grakštuolių gervių balsai. Tai – dar vienas ženklas, kad atėjo ruduo.

Tytuvėnų regioniniame parke kasmet apsilankančios pilkosios gervės – įrašytos į Lietuvos raudonąją knygą. Prieš kelis dešimtmečius, pradėjus aktyviai sausinti miškus ir pelkes, populiacijos skaičius ėmė sparčiai mažėti ir tesiekė vos kelias dešimtis. Tai buvo išbandymas gervėms ir jos jį išlaikė – prisitaikė ir sugebėjo išgyventi naujose vietose. Šiandien baimintis dėl šių paukščių išnykimo jau nebereikia.

Gervė – vienas didžiausių ir pats aukščiausias Lietuvoje vasarojantis paukštis: sveria nuo 4 iki 6 kg, o jų ūgis siekia 1,10–1,20 m, išskėstų sparnų plotis – 2,5 m. Nepaisant tokių matmenų, gervė yra ir vienas atsargiausių bei baikščiausių paukščių. Tai patirti teko ir mums, bandant bent kiek prisiartinti prie jų būrio: buvome pastebėti dar už kokio kilometro. Ilgiau stebint gerves, galima pamatyti, kad pavieniai paukščiai vaikštinėja arba skraido atokiau nuo besiilsinčio būrio, ir, vos tik pajutę menkiausią pavojų, skardžiu klyksmu įspėja likusias drauges.

Dar mūsų senoliai labai mylėjo ir gerbė gerves, kartais joms priskirdami net mistiškų savybių. Skirtingose kultūrose šis paukštis įgauna įvairias simbolikas, tačiau tai, jog gervė yra globojama beveik visame pasaulyje – nuo Europos iki mažiausių Japonijos salelių – įrodo šio paukščio svarbą. Įvairiose šalyse ir kultūrose gervė simbolizuoja meilę, ištikimybę, taiką, sveikatą, ilgaamžiškumą, namų jaukumą ir sėslumą.

Senoliai orus spėdavo pagal daugelį gamtos reiškinių ir objektų. Ne išimtis buvo ir gervės. Manyta, kad jei gervės iš pietų parskrenda labai anksti, tai reikia laukti šalto rudens. Jei gervės išskrenda aukštai – ruduo bus ilgas, o jei žemai – greit žiema.  Jei gervės pavasarį parskrenda išsirikiavusios panašiai kaip kablys, bus sausa vasara, jei kaip raidė „V“ – lietinga.

Senoliai manė, jog taip pat geras ženklas yra sapnuoti gervę.  Buvo tikima, kad po tokio sapno šeimoje pagausės pinigų. O jei sapnuoji gervę, skrendančią į pietus – bus geri santykiai su draugais ir kaimynais. Sapne šokinėjanti gervė reiškia puikius laikus, o lesanti – linksmybes.

Taip įvairiais mitais ir burtais apsuptos gervės šiomis dienomis ruošiasi ilgai kelionei į pietus, o mes lauksime jų sugrįžtančių pavasarį.