Nauja mamytė: rūpinimasis savimi po gimdymo

Nauja mamytė: rūpinimasis savimi po gimdymo

28. Nov 2022, 09:10 Mamyčių klubas Mamyčių klubas

Pogimdyminis laikotarpis prasideda po kūdikio gimimo ir baigiasi, kai Jūsų kūnas beveik grįžta į prieš nėštumą buvusią būseną. Šis laikotarpis dažnai trunka nuo 6 iki 8 savaičių. Pogimdyminiu laikotarpiu Jūsų laukia daugybė emocinių ir fizinių pokyčių. Turite tinkamai pasirūpinti savimi, kad atstatytumėte jėgas. Pirmosiomis savaitėmis Jums reikės daug poilsio, geros mitybos ir pagalbos.

Skirkite pakankamai laiko poilsiui

Kiekvieni nauji tėveliai greitai sužino, kad kūdikiai turi visai kitokius laikrodžius nei suaugusieji. Įprastas naujagimis prabunda maždaug kas 3 valandas. Jį reikia pamaitinti, pervystyti ir paguosti. Jei tai pirmasis kūdikis, tėvai, ypač motina, gali būti labai išsekę. Nors 8 valandas tvirtai miegoti galėsite tik po kelių mėnesių, toliau pateikti pasiūlymai gali praversti ieškant būdų, kaip daugiau pailsėti dabar.

  • Pirmosiomis savaitėmis motina turi būti atleista nuo visų kitų pareigų, išskyrus kūdikio maitinimą ir rūpinimąsi savimi.

  • Miegokite, kai miega kūdikis. Tai gali būti tik kelios minutės poilsio kelis kartus per dieną. Tačiau šių minučių tikrai prireiks.

  • Taupykite žingsnius ir laiką. Kūdikio lovą laikykite šalia savosios, kad galėtumėte maitinti naktį.

  • Daugelis naujų tėvų džiaugiasi draugų ir šeimos narių apsilankymais. Tačiau naujos mamos neturėtų jaustis įpareigotos pramogauti. Jauskitės laisvai ir atsiprašykite, kad galėtumėte išsimiegoti arba pamaitinti kūdikį.

  • Kasdien kelioms minutėms išeikite į lauką. Galite pradėti vaikščioti ir daryti pogimdyminius pratimus.

  • Po pirmųjų 2 ar 3 savaičių žindomiems kūdikiams įveskite buteliuką retkarčiais pamaitinti naktį. Taip kūdikį pamaitins kas nors kitas. Jūs galėsite ilgiau nepertraukiamai miegoti.

Pagalba naujiems tėveliams

Tiek nauji, tiek patyrę tėvai greitai supranta, kad su kūdikiais reikia daug dirbti. Nuolatiniams naujagimio poreikiams patenkinti reikia laiko ir energijos. Tai dažnai atima galimybę atlikti kitas pareigas namuose.

Tikėtina, kad jūs ir jūsų partneris puikiai susitvarkysite patys. Tačiau jei kas nors kitas pagelbėja atlikti namų ruošos darbus, prisitaikyti prie kūdikio tampa lengviau. Jūs ir jūsų partneris galite sutelkti dėmesį į savo ir kūdikio poreikius, o ne į skalbinius ar nešvarius indus.

Pagalbininkais gali tapti šeima, draugai arba apmokamas specialistas. Šeimos narys ar draugas gali atvykti kelioms dienoms ar ilgesniam laikui. Kad ir ką nuspręstumėte pasirinkti pagalbininkais, aiškiai nurodykite visus dalykus, kurių iš jų tikitės. Svarbu bendrauti, kad išvengtumėte įžeistų jausmų ar nesusipratimų, kai pirmosiomis savaitėmis emocijos yra trapios. Tegul jūsų pagalbininkai perima tokius darbus, kaip maisto gaminimas, valymas, skalbimas ir maisto produktų pirkimas. Tai padės jums pasirūpinti savimi ir neribos laiko, skiriamo kūdikiui.

Pasiruoškite spazmams

Gimus kūdikiui, gimda susitrauks iki įprasto dydžio. Kai tai atsitiks, galite jausti mėšlungį. Tai vadinama pogimdyminiais skausmais ir paprastai praeina per 3 ar 4 dienas.

Jei anksčiau esate gimdžiusi, gali būti, kad mėšlungis bus intensyvesnis. Taip yra todėl, kad Jūsų gimda turi sunkiau dirbti, kad vėl taptų normalaus dydžio. Maitinančioms krūtimi motinoms žindymo metu ir po žindymo gali pasireikšti didesni mėšlungio priepuoliai.

Kaip kovoti su kraujavimu?

Po gimdymo gali atsirasti makšties išskyrų (vadinamų lochijomis). Šias išskyras sudaro kraujas ir Jūsų gimdos gleivinė. Jos paprastai per kelias savaites pakeičia spalvą. Ji gali pasikeisti nuo ryškiai raudonos iki rožinės. Vėliau - iki baltos spalvos. Šis kraujavimas gali sustiprėti, kai tapsite aktyvesnė. Taip pat normalu, kad gali būti mažų krešulių.

Svarbu kreiptis į gydytoją, jei pasireiškia bet kuris iš toliau išvardytų reiškinių:

  • kas 3 valandas ar rečiau permirkstate per didelį įklotą;

  • jūsų kraujavimas iš makšties stiprėja ir nesiliauja, kai ilsitės;

  • jus neramina kraujavimo kiekis, spalva ar trukmė.

Tarpvietės priežiūra

Kol kraujavimas nesustojo, pasinaudojusios tualetu visada šluostykitės iš priekio į nugarą, toliau nuo makšties. Pirmąją savaitę namuose naudokite minkštas servetėles ir švelniai nusausinkite.

Būtinai dažnai keiskite įklotus. Jei tarpvietė skausminga ar patinusi, pirmąsias 24 valandas po gimdymo ant šios vietos dėkite ledo. Paskui 3 kartus per dieną po 20 minučių naudokite sėdimąją vonią. Sitz vonia - tai specialus šilto vandens pripildytas dubuo. Ant jo galite atsisėsti ir mirkyti tarpvietės sritį.

Jei gimdėte vaginaliniu būdu, gali būti, kad turite siūlių, ir grįžus namo jie vis dar gali būti nemalonūs. Įsidėkite įklotą taip, kad jis netrintų siūlių. Siūlių šalinti nereikia ir jos ištirps maždaug per 3 savaites. Visiškai užgyti Jūsų odai prireiks maždaug 2-4 savaičių. Vartokite paracetamolį, ibuprofeną arba receptinius vaistus nuo skausmo, kaip nurodė gydytojas.

Reikiamas priemones naujoms mamytėms galite rasti SIDABRA internetinėje parduotuvėje.