Mokymasis žaidžiant: socialiniai įgūdžiai

18. Apr 2023, 19:33 Mamyčių klubas Mamyčių klubas

Žaidimas yra natūraliausias būdas vaikams pažinti pasaulį ir lavinti savo socialinius įgūdžius. Žaisti su LEGO DUPLO kaladėlėmis ne tik linksma ir smagu, bet tai kartu – ir puiki galimybė vaikams pamėgdžioti kitų veiksmus, bendrauti, spręsti problemas, atsižvelgti į kitų nuomonę, suprasti jausmus, įgyvendinti idėjas ir įgyti naujų patirčių.

Tėvai gali įvertinti vaiko socialinius įgūdžius stebėdami, kaip jie žaidžia ir bendrauja su bendraamžiais. Suprasdami socialinio žaidimo etapus tėvai galės pritaikyti kiekvieną žaidimą, atsižvelgdami į vaikų amžių, jų norus, tokiu būdu padės jiems lengviau pereiti į kitą raidos etapą.

Socialinio žaidimo etapai

Vienišiaus žaidimas: nuo gimimo iki 2 m.

Šiame etape mažylis žaidžia pats sau vienas ir nepastebi kitų šalia žaidžiančių vaikų.

Stebėtojo žaidimas: 2 m.

Šiame etape vaikai ima stebėti kitų žaidimą, bet nesistengia prisijungti ar žaisti kartu.

Paralelinis žaidimas: 2+ m.

Mažieji pradeda žaisti kartu su kitais vaikais ir rodo norą bendrauti. Vaikas gali paimti kito žaislą, taip žaidimo metu pradeda mokytis vertingų socialinių įgūdžių. Tai yra noro bendrauti su bendraamžiais pradžia.

Asociatyvus žaidimas: 3 – 4 m.

Šiame etape vaikai ima klausinėti vieni kitų ir pradeda drąsiau žaisti su bendraamžiais. Jie turi panašių tikslų (pvz., pastatyti kažką iš LEGO DUPLO kaladėlių), tačiau šiame procese nėra griežtų taisyklių. Tai vaikų supratimo, kaip sutarti su kitais, pradžia.

Bendradarbiavimo žaidimas: 4+ metai

Kai vaikai pradeda dalintis idėjomis ir žaislais, jie ima laikytis nustatytų taisyklių, bendrauja tarpusavyje ir kartu sprendžia iškilusias problemas. Tai darydami jie atsižvelgia į vienas kito poreikius ir užmezga pirmąsias draugystes.

Jūs galite padėti vystytis vaiko socialiniams įgūdžiams, į jo kasdienybę įtraukdami sistemingą žaidimo veiklą.

  • Padėkite vaikui drąsiai pasakyti, ko jis iš tiesų nori ar ko jam tuo metu reikia, pvz. „Noriu žaisti gaisrininką“ arba „Noriu statyti rožinį bokštą iš LEGO DUPLO kaladėlių“.
  • Išmokykite vaiką dalintis ir daryti kompromisus – šie įgūdžiai gali būti naudingi užmezgant pirmąsias draugystes. Paprastas kaladėlių ar žaislų dalijimasis moko vaikus bendradarbiauti ir nebūti savanaudiškais.
  • Konfliktai neišvengiami, kai vaikai žaidžia kartu, o žaidimas yra geriausias ir natūraliausias būdas išmokyti juos diskutuoti ir spręsti problemas. Pvz., kai du vaikai stato namą iš LEGO DUPLO žaidimų rinkinio ir nori vienu metu naudotis kranu, parodykite jiems, kaip gtai daryti pasikeičiant ir kartu žaisti nesipykstant.
  • Mokykite sąžiningumo – skatinkite vaiką elgtis su kitais taip, kaip nori, kad su jais būtų elgiamasi, ir gerbti kito vaiko ribas, pvz. neimti kieno nors žaislų be leidimo, arba kaip reaguoti, kai kas nors paima jo žaislą.
  • Padėkite savo vaikui suprasti kitų požiūrį, paaiškindami, kaip kitas vaikas jaučiasi, kaip jo elgesys veikia kitus vaikus ir kaip draugas gali tuos pačius dalykus matyti visai kitaip. Tam puikiai tiks LEGO DUPLO žaidimas „Šeimos namai ant ratų“, kurį žaisdamas vaikas galės įsijausti į tikras gyvenimo scenas. Paklauskite jo: „Kokį draugą norėtum pakviesti į kelionę? Ar jis/ji bus laimingas/-a? Kaip manai, ar močiutė labai nuliūs, jei pavėluosime į vakarienę?
  • Taigi, žaislai ir žaidimai padeda vaikui lavinti socialinius įgūdžius, kurie jam bus itin reikalingi ateityje. Žinoma, o kaip gi be smagaus ir kokybiškai praleisto laiko žaidimo metu! Juk mūsų visų pirmosios draugystės ir santykiai užsimezga dar vaikystėje.

 „Statybų aikštelė“ (10990)


 

LEGO® DUPLO® žaidimas „Statybų aikštelė“ (10990) puikiai tinka žaisti kartu, pasikeičiant vaidmenimis, padeda lavinti saviraiškos įgūdžius. Jau nuo dvejų metų mažylis gali išmokti dirbti komandoje. Nepabostančiame rinkinyje yra buldozeris, cemento maišyklė ir besisukantis kranas, kad statybų aikštelė nenustotų dūgzti.

„Šeimos namas ant ratų“ (10986)

Išbandykite ir LEGO® DUPLO® žaidimų rinkinį „Šeimos namas ant ratų“ (10986). Sukurkite jaukų žaislinį mobilųjį namelį, kurį galima pritvirtinti prie automobilio. Vaikas gali pritvirtinti namą prie mašinos ir važiuoti ten, kur nori. Neabejojame, jog pakeliui sutiksite daug naujų ir įdomių žmonių bei gyvūnų ir kartu patirsite linksmų nuotykių!