Kodėl reikalingos ir „baisios" pasakos?

Kodėl reikalingos ir „baisios" pasakos?

14. Jan 2020, 12:24 Egle_Mamyciuklubas.lt Egle_Mamyciuklubas.lt

Kiekvienas iš mūsų užaugome su pasakomis! Psichologai pataria pasirinkti pasakas, tinkančias būtent jūsų vaikučiui. Ir nereikia pasakoje praleisti tų momentų, kurie jums atrodo baisūs. Tuoj sužinosite, kodėl.

Mes, tėvai, skaitydami savo vaikams pasakas, kartais linkę praleisti tuos įvykius ir momentus pasakoje, kurie atrodo, kad vaiko vaizduotei bus pavojingi ar baisūs ir pan. Tačiau psichologai sako, kad to daryti nereikėtų.

Pasirodo, jeigu tėvai neskaito kažkurios baisios vietos, vaikas pajunta, kad kažkas ne taip, kad nėra sąryšio tarp įvykių, o svarbiausia, kad mamos ar tėčio, skaitančio pasaką, veido išraiška pasikeičia.

Juk vaikas ne tiek klausosi žodžių, kiek stebi mamos ar tėčio veidą ir žiūri jų reakciją. Jis greitai pajunta, kad kažkurioje pasakos vietoje tėvai praleidžia ypatingą vietą. Kartais, anot psichologų, tos pasakos vietos, kurios yra neskaitomos, gali iššaukti vaikui baimę.

Kodėl baisios pasakos yra reikalingos?

Kaip sako psichologai, stebuklus ir visus baisumus pasakoje vaikai priima ir suvokia kitaip nei suaugusieji. Pavyzdžiui, tai, kad drakonui nukirto galvą, tėvai priima su emocijomis, įsivaizduoja, kaip tai vyksta (tykšta kraujas ir pan.). Suaugusieji mato fiziologiją, o vaikas suvokia tai, kad gėris nugalėjo blogį – nukirsta drakono galva vaikui reiškia, kad nebėra problemos, princesė išlaisvinta ir dabar su išvaduotoju ji gyvens ilgai ir laimingai.

Kadangi vaikas visa tai priima kitame suvokimo lygmenyje, reikia nepraleisti nė vienos pasakos vietos ir skaityti su visomis smulkmenomis, nepraleidžiant atskirų siužetų.

Pasakos ugdo drąsą

Ar pastebėjote, kad nedrąsūs, baikštūs vaikai nesąmoningai nori klausytis vienos ir tos pačios pasakos, kad nugalėtų savo baimes. Vaikui, kuriam sunku už save pastovėti, apginti savo nuomonę – gali prašyti paskaityti pasaką apie didvyrius, drąsius pasakų herojus.

Tokios pasakos padeda įveikti vaikui baimes, nes jose yra įtraukti tokie siužetai, kurių yra ir vaiko gyvenime.

Ieškok tinkamos pasakų knygos!

Kaip sako specialistai, pasakas reikia rinkti kiekvienam vaikui individualiai, atsižvelgiant į jo amžių. Pavyzdžiui, vaikui iki ketverių metų tinkamiausios lietuvių liaudies pasakos apie gyvūnus ir apie kasdienę buitį, jose įtrauktos užduotys, kurias vaikučiui dar reikia įsisavinti, be to, jos neilgos kaip pvz. Brolių Grimų pasakos.

Pasakas apie įvairiausius stebuklus rekomenduojama skaityti vaikams nuo penkerių šešerių metų (arba jie jau patys moka skaityti), kai vystosi jų vaikiška vaizduotė, kai metas pažinti ir plėsti savo pasaulėžiūrą.

Ar dažnai jūsų namuose skaitomos pasakos?