4 veiksmingi būdai paskatinti vaikų kūrybiškumą

4 veiksmingi būdai paskatinti vaikų kūrybiškumą

07. Mar 2021, 08:00 Mamyčių klubas Mamyčių klubas

Vaikai yra atviri pasauliui. Tėvai turėtų suteikti galimybę atrasti ir tyrinėti pasaulį vaikams patraukliu būdu. Taip paskatinsime juos pažadinti savo kūrybiškumą – įgūdį, kuris bus ypač naudingas suaugusiųjų gyvenime. Kokie yra geriausi būdai?

Tėvai turėtų stebėti savo vaiko raidą. Tačiau reikia nepamiršti, kad kiekvienas vystosi savo tempu ir kad žaidimai turi būti pritaikyti pagal vaiko sugebėjimus, įgūdžius ir norus. Tam, kad mažieji noriai užsiimtų įvairia veikla, jie neturi jausti spaudimo, nes tai stabdo jų kūrybinį mąstymą. Suaugusieji turėtų pasiūlyti kuo daugiau galimybių pasaulį tyrinėti žaismingai.

Kas skatina vaikų kūrybiškumą?

Žaidimai su konstrukcijomis. Tokie žaidimai puikiai skatina kūrybiškumą. Jie gerina suvokimo ir motorikos įgūdžius, kartu lavina sugebėjimą kažką komponuoti ir dekoruoti. Jie moko vaikus sukurti realybę pasitelkus vaizduotę. Mažieji taip pat mokosi planuoti.

Kaladėlės, lazdelės ir puodeliai yra viskas, ko reikia norint konstruoti. Šie daiktai gali būti naudojami statant pastatus, kuriant paveikslėlius, įrenginėjant kliūtis, spąstus, sudarant maršrutus, tiesiant tunelius ar tiesiog įdomiai mokantis matematikos (skaičiuojant ir grupuojant elementus). Vaikas taip pat gali kurti pagal duotas instrukcijas – taip jis išmoks atkurti ir stengsis susikaupti.

Namų teatras

Namų spektaklių pastatymai – taip pat puikus būdas išlaisvinti vaikų kūrybiškumą. Į šią smagią veiklą gali įsitraukti visi šeimos nariai (tai teigiamai paveiks tarpusavio santykius). Namų teatro kūrimas gerina vaikų socialinius įgūdžius. Jauniausi gali atlikti skirtingus vaidmenis, įsitraukti į dialogus ar kurti monologus. Įvairūs virtuvės reikmenys, daržovės, vaisiai arba drabužiai gali būti naudojami kaip teatro rekvizitas. Remkitės įvairiomis istorijomis ar pasakomis, tokiomis kaip „Raudonkepuraitė“ ar „Snieguolė“. Spektakliai su mėgstamais personažais supažindins vaikus su knygų pasauliu.

Meno kūriniai

Vaikai gali aktyviai įsitraukti kuriant įvairias meno rūšis, panaudodami skirtingas išraiškos priemones pagal savo poreikius ir norus. Mažieji turėtų kuo dažniau kurti meną, o tėvai – jiems padėti. Paruoškite tinkamą vietą namuose, kur vaikai galėtų laisvai kurti savo pirmuosius meno kūrinius. Pasirūpinkite, kad pieštukai, pastelės, molis, antspaudukai ar kitos kūrybai reikalingos priemonės vaikui būtų laisvai pasiekiamos jo kambaryje.

Fiziniai pratimai

Visi turi judėti. Tokia žmogaus (tiek vaiko, tiek suaugusio) prigimtis. Fiziniai žaidimai yra viena iš mankštos formų, kurią itin mėgsta mažieji. Žaismingi pratimai daro ne tik teigiamą įtaką jų fiziniam vystymuisi, bet ir suteikia pažintinės vertės. Jie moko priežasties ir pasekmės ryšiu paremto mąstymo, kuria džiugią nuotaiką ir kartu lavina vaiko socialinius įgūdžius bendraujant su kitais. Štai vienas iš linksmų žaidimų: vienas vaikas vaidina raganą, kuri stovi nusisukusi nuo kitų vaikų ir garsiai sako: „Vienas, du, trys – ragana tave mato.“ Tuo metu vaikai bėga link raganos. Sakydama žodžius „tave mato“, ji atsisuka. Tas, kas nespėjo sustingti vietoje, grįžta į pradinį tašką. O tas vaikas, kuris suspėjo paliesti raganą, užima jos vietą.

Kitas žinomas ir greitos reakcijos reikalaujantis žaidimas – „Diena-naktis“. Vienas yra žaidimo vedėjas, kuris praneša: „Diena!“ Tuo metu kiti vaikai šokinėja, išdykauja, laksto. Pasigirdus žodžiui „naktis”, visi vaikai turi sustingti toje pozoje, kurioje buvo – kas ant vienos kojos, kas pasviręs ar rodydamas juokingą grimasą. Tas, kuris sujuda „nakties metu“, iškrenta iš žaidimo.