Artėjant rudeniui – reikalingiausi vitaminai kiekvienam šeimos nariui

Artėjant rudeniui – reikalingiausi vitaminai kiekvienam šeimos nariui

28. Aug 2019, 09:00 Egle_Mamyciuklubas.lt Egle_Mamyciuklubas.lt

Rudenį į mokslus grįžta mokiniai ir studentai. Prie darbų taip pat grįžta ir didelė dalis tėvų. Grįžimas iš atostogų reiškia ne tik aplinkos bei dienos ritmo pasikeitimus, bet ir papildomo streso dozę. Visi šie veiksniai didina sveikatos sutrikimų riziką, todėl artėjantis ruduo dažnam primena ir apie poreikį pasirūpinti savo bei artimųjų sveikata.

Siekiant sustiprinti organizmą ir apsisaugoti nuo galimų susirgimų, visų pirma, būtina skirti pakankamai dėmesio poilsiui, praleisti daugiau laiko gryname ore, sveikai maitintis bei stengtis gauti reikalingą vitaminų ir kitų naudingųjų medžiagų kiekį. Pastarųjų pasisemti nepakanka vien maisto, todėl į pagalbą ateina maisto papildai. Tačiau skirtingoms amžiaus grupėms yra reikalingi skirtingi produktai tam, kad jų vartojimas suteiktų kuo didesnę naudą ir nepadarytų žalos:

Moksleiviui ir darželinukui

Kaip vieną būtiniausių ir universaliausių papildų galima įvardyti žuvų taukus. Bendrosios praktikos gydytojai ir slaugytojos vienbalsiai rekomenduoja duoti skystų žuvų taukų kūdikiams jau nuo keturių savaičių amžiaus. Ir vaikams, ir tėvams patariama visus metus vartoti žuvų taukus, kurių sudėtyje yra gausu vitaminų A ir D, ir taip padėti imuninei sistemai nepriekaištingai funkcionuoti.

Atitinkamo kiekio žuvų taukų vartojimas leidžia palaikyti ir reikalingą omega-3 riebalų rūgšties balansą organizme. Papildomos omega-3 rūgštys padeda palaikyti normalią smegenų funkciją ir daro teigiamą įtaką visų, o ypatingai vaikų, smegenų vystymuisi. Ši rūgštis yra naudinga ir širdies veiklai bei regėjimui. Žuvų taukai taip pat yra vitamino D3, sustiprinančio kaulus ir imuninę sistemą, šaltinis. Reikalingo vitamino D kiekio užtikrinimas yra itin svarbus vaikams, ypač augimo ir brandos laikotarpiu.

Svarbu žinoti, kad laikai, kuomet žuvų taukai buvo neskanūs, jau seniai liko užmarštyje. Šiandien gamintojai siūlo išbandyti paskanintus žuvų taukus, pvz. citrinų ar obuolių skonio. O vaikams, turintiems problemų su skystų žuvų taukų vartojimu ar kapsulių nurijimu, siūloma išbandyti kramtomąsias žuveles ir panašius produktus.

Baigiamųjų klasių moksleiviui ir studentui

Žuvų taukų vartojimas yra naudingas visų amžiaus grupių žmonėms. Tačiau intensyviai besimokantiems studentams ar baigiamųjų klasių moksleiviams, kurie susiduria su didesniu informacijos srautu ir nuovargiu, itin aktualūs gali būti atmintį bei susikaupimą gerinantys maisto papildai. Šiuo atveju verta atkreipti dėmesį į produktus, kurių sudėtyje yra ženšenio.

Ženšenis yra plačiai naudojamas gaminant skirtingus maisto papildus ar vaistus. Preparatai su ženšeniu yra skirti daug protiškai dirbantiems ir intensyviai besimokantiems asmenims. Reguliariai vartojant papildus su ženšeniu, pagerėja gebėjimas susikoncentruoti ir įsiminti informaciją. Ženšenis taip pat palaiko imunitetą, sumažina cukraus ir cholesterolio kiekį kraujyje, padidina budrumą. Tam, kad maksimaliai pasinaudotume ženšenio teikiamais privalumais, vertėtų jį vartoti reguliariai – kasdien, o ne vien prieš egzaminus. 

Suaugusiems

Nepriklausomai nuo to, ar grįžtama prie darbų, ar aktyviai rūpinamasi namais, maisto papildai gali pagerinti kasdienio gyvenimo kokybę. Suaugusiems tinka anksčiau išvardinti papildai su ženšeniu ir žuvų taukai, tačiau vaistinėse ar internete galima rasti ir kitų mitybą papildančių, specialiai suaugusiems subalansuotų maisto papildų. Tokie papildai dažnai yra išskirti konkrečios lyties atstovams. Taip pat papildai skirstomi ir amžiaus grupėmis (pvz. 50+ ir panašiai). 

Siekiantiems išlaikyti sveikus ir lanksčius sąnarius, patartina atkreipti dėmesį į produktus, kurių sudėtyje yra koncentruoti erškėtuogių milteliai ir vitaminas C, padedantis palaikyti normalų kolageno, reikalingo kremzlių ir kaulų funkcijai, susidarymą bei apsaugoti ląsteles nuo oksidacinės pažaidos.

Kadangi papildų pasirinkimas vaistinėse, parduotuvėse ar internete yra itin platus, prieš perkant būtina sau išskirti bent kelis vertinimo kriterijus. Svarbu, kad maisto papildas būtų universalus, tačiau tikrai užtikrintų visas reikalingiausias medžiagas, todėl prieš įsigyjant bet kokį papildą verta atkreipti dėmesį į jo sudėtį, saugumą bei tinkamumą tam tikrai amžiaus grupei, kad jo vartojimo nauda būtų kuo didesnė. Taip pat, verta atkreipti dėmesį į seniai rinkoje veikiančius ir patikrintus tiekėjus.

Sveikos mitybos ir gyvenimo būdo principų, poilsio bei aktyvios veiklos balanso svarbu laikytis visus metus. Tačiau naujas sezonas netikėtai gali tapti iššūkiu, jei jį pasitiksite nepasiruošę. Tėvai turėtų pasirūpinti, kad prieš mokslo metus vaikams ne tik nepristigtų mokymosi priemonių, bet ir netruktų vitaminų bei kitų naudingų medžiagų tam, kad į mokyklas jie grįžtų geros nuotaikos ir savijautos. O suaugusieji turėtų nepamiršti ir apie rūpestį savimi – juk jie laiko šeimą ant savo pečių.