Žindymo patarimai ką tik „iškeptiems“ tėvams

Žindymo patarimai ką tik „iškeptiems“ tėvams

11. Oct 2023, 17:23 Mamyčių klubas Mamyčių klubas

Pirmosiomis dienomis po kūdikio gimimo kartu lankysite intensyvius kursus žindymo mokykloje. Mama turės išmokti atpažinti alkio požymius, suprasti, kokios maitinimo padėtys yra tinkamos ir kokios – ne, ir, labai svarbu užtikrinti normalią spenelių veiklą. Žindymas yra natūralus procesas ir dauguma kūdikių supranta tai pačioms mamoms to net nežinant. Tačiau kai kurie kūdikiai šio proceso mokosi šiek tiek ilgiau.

Žindymo procesas – žindymas, rijimas, kvėpavimas. Ką tai reiškia?

Kūdikiai pieną priima pagal ritmą, kurį sudaro trys etapai – žindymas, rijimas ir kvėpavimas. Trijų žingsnių ritmas prisitaiko prie natūralaus motinos pieno išsiskyrimo proceso. Pirmiausia kūdikis apžioja spenelį ir tik jam iškišus liežuvį pradeda tekėti pienas. Pienas teka tol, kol kūdikio liežuvio galiukas spaudžia spenelį. Kitas žingsnis – įkvėpimas, kurio metu pienas arba visai neišsiskiria, arba išsiskiria minimaliai, todėl kūdikis gali pailsėti, iki kol vėl prasidės gėrimo procesas.

Natūralus kūdikio gėrimo ritmas

Pirmosiomis kūdikio dienomis jo skrandukas vis dar prisitaiko prie pieno virškinimo. Visgi normalu, kad kūdikiui prireikia iki savaitės, kol jis pripranta prie naujos maitinimo tvarkos, todėl gali šiek tiek sumažėti jo svoris. Šiuo etapu kūdikiams paprastai reikia 150–200 ml pieno vienam kilogramui svorio. Pirmuosius šešis mėnesius tai gali būti paprastas pieno kiekio matavimo metodas. Nors gali kilti pagunda jo laikytis itin griežtai, neturėtume būti pernelyg smulkmeniški. Yra visiškai natūralu, kad kiekvieną kartą maitinant pieno kiekis gali šiek tiek skirtis. Kad pilvukas pilnas, kūdikis jums parodys pats – galva bus nusisukusi arba iš burnos lašės pienas, buteliuko žinduką kūdikis griebs nenoriai arba pradės judinti rankas ir kojas, atrodys užmigęs arba jo kūnas bus sunkus ir atsipalaidavęs.

Patarimai, kaip maitinti kūdikį iš buteliuko

Kūdikio maitinimas – tai naujas įgūdis, kurio reikia išmokti tiek maitinant krūtimi, tiek iš buteliuko. Jei su partneriu nuspręsite maitinti kūdikį iš buteliuko, jums reikės šešių buteliukų su žindukais ir dangteliais, iki kūno temperatūros pašildyto pieno, patogios vietos maitinimui, sterilizatoriaus ir buteliukų plovimo šepetėlio.

Kūdikiui tinkamo buteliuko paieškos

Yra įvairių dydžių ir medžiagų žindukų su įvairiais pieno tekėjimo greičiais. Pamatysite, kad dauguma žindukų yra paženklinti pagal vaiko amžių, tačiau tai tik bendra nuoroda. Kūdikio įsitempimas ar polinkis į springimą maitinimo metu gali būti ženklas, kad jam reikia lėtesnį pieno tekėjimą užtikrinančio žinduko.

Jei nerimaujate dėl dieglių, dujų ar atpylimo, Philips Avent buteliukai dėl žinduke įtaisyto antikolikinio vožtuvo padeda sumažinti oro patekimą ir pilvo problemas. O, jei nerimaujate dėl kombinuoto maitinimo, jūsų kūdikiui galėtų tikti Philips Avent Natural buteliukas su Natural Response žinduku. Krūties formos buteliuko žindukas ir atrodo, ir veikia kaip krūtis. Dėl natūralios, žindymui pritaikytos žinduko angos ir galiuko kūdikis gali lengvai persijungti nuo žindymo krūtimi prie maitinimo iš buteliuko. Pienas iš buteliuko teka lygiai taip pat, kaip ir maitinant krūtimi, tik aktyvaus gėrimo metu, kai jį skatina natūralus kūdikio liežuvio spaudimas. Kūdikiui norint pailsėti ir jam atsitraukus nuo buteliuko, žindukas sustabdo pieno tekėjimą. Taip išvengiama lašėjimo. Unikalūs šio buteliuko žinduko technologiniai privalumai pritaikyti prie natūralaus kūdikio maitinimo ritmo, todėl palengvina kombinuotą maitinimą – iš buteliuko ir krūtimi.

Kaip tinkamai maitinti iš buteliuko?

Visų pirma, derėtų atrasti tokią padėtį, kurią bus galima išlaikyti visą maitinimo laiką. Pavyzdžiui, paguldykite kūdikį ant sulenktos rankos arba pasodinkite jį tiesiai, nugara į savo pilvą. Kai pradedate maitinti, paliesdami buteliuko žinduku apatinę lūpą, paskatinkite kūdikį plačiai išsižioti. Jam išsižiojus, atsargiai įkiškite buteliuko žinduką į kūdikio burnytę ir įsitikinkite, kad liežuvis yra po žinduku. Suimkite buteliuką taip, kad pienas pripildytų žinduką ir žindant nebūtų nuryjamas oras.

Bemaitindami, esant poreikiui, leiskite kūdikiui padaryti pauzę.

Po maitinimo

Kartais kūdikis gerdamas nuris orą. Kad sumažintumėte diskomfortą, po maitinimo arba jam įpusėjus galite padėti kūdikiui atsirūgti. Kūdikį galite šiek tiek permesti per petį, švelniai paglostyti nugarytę, taip pat pabandyti pasisodinti ant kelių, šiek tiek pasilenkus į priekį, viena ranka laikyti jo smakrą, o kita paglostyti nugarytę.

Jei jaučiate, kad kyla sunkumų maitinant kūdikį iš buteliuko, nebijokite paprašyti pagalbos. Jūsų sveikatos priežiūros specialistas visada turėtų patarti, pakonsultuoti ir jus nuraminti.

Parengė Philips Avent, bendradarbiaudama su sveikatos priežiūros specialistais.