Pirmųjų pasiekimų ABC

Pirmųjų pasiekimų ABC

20. Sep 2018, 07:15 Mamyčių klubas Mamyčių klubas

Būdamas pusės metukų tavasis mažylis ropojo, septintą mėnesį atsistojo, bet dar nesėdi? O manoji penkių mėnesių jau sėdi, bet dabar tingi ropoti, nors jai jau aštuoni mėnesiai. Kuri mama nemėgsta aptarinėti mažylių pasiekimų!? Tad sudėliokime visus taškus ant „i“.

Prieš gravitacijos jėgą

Bet kokių judesių vystymasis kūdikiui, pasak kineziterapeutės Kristinos Baranovos – ilgas procesas, susidedantis iš atskirų etapų. Kūno dalis ir visą kūną mažyliui reikia nuolat išlaikyti prieš gravitacinę jėgą.

Pabudęs ar miegantis naujagimis paprastai dar nekoordinuoja savo judesių, chaotiškai mojuoja rankytėmis ir kojytėmis, nes jis tik pradeda pažinti aplinką, kasdien vis daugiau sužino savo kūno galimybes. O tai jam padeda padaryti įgimti refleksai.

Be normalaus nervinės sistemos vystymosi negali būti atliktas nė vienas teisingas judesys ar kūno pozicija, nes nervinė sistema kontroliuoja ir jėgos pajutimą, ir sklandžią koordinaciją.

20180919123049-39674.jpg

Nuo galvos iki kojų

Judesiai vystosi kryptimi – nuo galvos iki kojų, todėl vos gimęs kūdikis bando pakelti ir laikyti galvytę. Pradžioje jam pavyksta tai atlikti vos keletą sekundžių, dviejų mėnesių jis jau gali pakelti galvytę gerokai ilgiau, bet ne aukščiau kaip 45 laipsniais. Trijų mėnesių jau keliasi alkūnėmis, o būdamas 5-6 mėnesių atsitiesia ištiestomis rankutėmis.

Pečių linija vystosi anksčiau nei klubai, rankos išsitiesia anksčiau nei kojos, o rankų koordinacija (griebimas, laikymas) vystosi taip pat anksčiau nei pats ėjimas.

Kokybė nėra svarbiausia

Kūdikiui taisyklingai vystantis pirmiausia vystosi didieji judesiai (didžioji motorika=kiekybės fazė), po to palaipsniui atsiranda galimybė atlikti nežymius, tikslius judesius (smulkioji motorika=kokybės fazė).

Prisimindami šią ypatybę, suaugusieji turėtų būti kantrūs ir nereikalauti kokybės prieš kiekybę.

Norėdamas atlikti kokį nors judesį vaikutis panaudoja labai daug energijos, todėl greitai pavargsta, tačiau gerėjant kūno koordinacijai vis mažiau reikia tam pastangų.

Kokia vystymosi eiga?

Pagrindinė mažylio iki 3 mėnesių užduotis – išmokti laikyti galvutę. Galbūt tuo momentu jis jau mokės apsiversti ant vieno ar kito šono.

4–5 mėnesių kūdikis jau turėtų mokėti savarankiškai apsiversti nuo nugaros ant pilvuko. O gulint ant jo, jau turėtų išlaikyti kūno poziciją pasirėmęs ant dilbių. O kiek vėliau jau turėtų apsiversti nuo pilvuko ant nugaros.

6–7 mėnesių vaikutis aktyviai ima suktis apie savo ašį (gulėdamas ant nugaros ir pilvuko). Dažnai šiame periode mažylis jau moka pakeisti savo kūno padėtį alkūnėmis (šliaužia).

8–9 mėnesiais – koordinuotas ropojimas keturiomis.

Pirmieji žingsniai

Po 12 mėnesių galima laukti pirmųjų savarankiškų mažylio žingsnelių. BET! Jokiu būdu neverskite vaikučio atlikti judesių, kuriuos jūs norite pamatyti – jis dar gali būti tam nepasirengęs.

Neverskite, o motyvuokite mažylį atlikti vieną ar kitą judesį, bendradarbiaukite su juo, parodykite judesį ir leiskite jam pasijusti tvirtai.

O svarbiausia! Mamytės, kūdikio vystymasis toks individualus, todėl niekada nelyginkite savo vaikučio su kitais. Jis visko išmoks SAVO laiku.

20180919122616-58400.jpg