Tapimas tėčiu - iššūkis tikrai nemenkas ir nors mažai kas prisipažįsta, bet suvaldyti visą jaudulį ir stresą vyrams kartais tiesiog sudėtinga. Dalinamės keliais patarimais, kurie padės emociškai pasiruošti tėvystei ir lengviau rasti ryšį su padidėjusia šeima. Mielosios, perskaitykite tai savo vyrams!
Iš kur kyla stresas?
Niekas nesako, kad rūpinimasis vaiku bus lengvas, bet tėčius jaudina ne tik tai. Jiems rūpi:
- Ribotos tėvystės atostogos. Nors oficialiai tėveliai su vaikučiu gali išbūti pirmą mėnesį namuose, dažnai tai prasilenkia su realybe ir tenka derinti darbus su laiku mažyliui, nes nesinori prarasti darbo ar užsakymų.
- Naujos atsakomybės. Naujagimis reikalauja nuolatinės priežiūros ir rūpesčio. Be maitinimo, sauskelnių keitimo, spėjimo dėl ko reikia, tėčiai dažnai turi pasirūpinti ir kasdieniniais rūpesčiais, kol mama atsigauna po gimdymo. Tai gali kelti stresą tėčiui, kuris įpratęs prie laisvesnio gyvenimo.
- Sutrikdytas miegas. Reikia priprasti, jog nuo šiol miegas nebus toks ramus ar gilus, kaip anksčiau, nes mažylis gali prabusti bet kada. Tai ypač veikia naujus tėčius ir mamas.
- Finansiniai rūpesčiai. Sauskelnės, drabužėliai, vežimėlis ir kiti kūdikiui reikalingiausi daiktai kainuoja, todėl tėčiai dažnai susirūpina dėl šeimos biudžeto. Dažnai šeimos susilaukusios ar besilaukdamos vaikučio keliasi ir į didesnus namus, todėl vyrams stresą kelia ir jūsų finansinė būklė.
- Mažiau laiko kartu. Nuo šiol jūsų dėmesys yra skirtas ne tik vienas kitam, bet ir trečiam šeimos asmeniui. Kartais dėl to vyrai pasijaučia palikti nuošalyje.
- Retesnis seksas. Kūdikio atėjimas į šeimą kartais sutrikdo poros seksualinį gyvenimą, nes nesibaigiantys rūpesčiai, nuolatinis nuovargis užgožia kūniškus poreikius.
- Depresija. Tyrimai rodo, jog pogimdyvinė depresija kankina ne tik moteris, bet ir vyrus.
Ką daryti prieš gimstant mažyliui?
Jeigu jūs dar tik laukiatės, tėvystei ruoškitės iš anksto. Būsimas tėtis gali:
- Labiau įsitraukti. Nėštumą dažnai moteris išgyvena viena, bet pasistengti įsitraukti reikia ir tėčiui - glostykite ir kalbinkite pilvuko gyventoją, lankykitės kartu pas gydytoją, kalbėkitės daugiau apie nėštumą.
- Lankykite kursus. Gimdymo ar mažylio priežiūros kursai padės tėčiui ne tik sužinoti daugiau apie kūdikį, bet ir pasijusti jo atėjimo dalimi.
- Konsultuokitės su finansų specialistu. Pakalbėkite su finansų planuotoju, išsiaiškinkite savo rūpesčius ir galimybes.
- Ieškokite palaikymo. Susikurkite visą tinklą jus palaikančių žmonių - sveikatos specialistų, artimųjų ir draugų. Susitikite su šeimomis, kurios sėkmingai augina mažylius, išklausykite teigiamas istorijas ir sulaukite palaikymo.
- Kalbėkitės. Pasikalbėkite kaip gali pasikeisti jūsų kasdieninis gyvenimas ir santykiai, kai gims kūdikis.
- Nuspręskite koks tėvas būsite. Pagalvokite apie savo tėvą ir pamąstykite koks norėtumėte būti tėvas, kaip palaikysite ar skatinsite savo vaiką, ko iš jo tikitės, ką darysite taip pat, o ką kitaip.
Kaip įsitraukti į tėvystę, jau gimus kūdikiui?
- Bendra palata ligoninėje. Jeigu yra galimybė, užsisakykite šeimyninę palatą ir kartu būkite su naujagimiu, kol jus paleis namo.
- Perimkite priežiūros rūpesčius. Žinoma, maitinti jums nepavyks, bet pakeisti sauskelnes ar perrengti galite ir jūs.
- Žaiskite su mažyliu. Mamos dažnai linkusios žaisti ramius, pasyvius žaidimus, o tėčiai mėgsta aktyvesnę veiklą. Abi rūšys būtinos mažyliui, todėl užsiimkite su juo.
- Būkite meilus savo žmonai. Intymumas tai nebūtinai seksas. Apkabinimai, bučiniai, pečių masažas ar kitas fizinis kontaktais padės jums išlikti pora ir neprarasti tarpusavio ryšių. Taip pat vis dar pasikalbėkite apie pasikeitusius santykius ir palaikykite vienas kitą.
- Ieškokite pagalbos. Jeigu matote, jog nesusitvarkote su užgriuvusiais rūpesčiais - ieškokite pagalbos. Jums gali būti depresija, o gal tiesiog būtina rami popietė, todėl kreipkitės pagalbos į savo šeimą ar net specialistus.
Tapti tėčiu - didžiulis pasikeitimas ir iššūkis. Bet jeigu tai planuosite, jums bus lengviau prisitaikyti prie pasikeitusių aplinkybių.