Kaip pasiruošti žindymui ir kaip išspręsti dažniausiai pasitaikančias žindymo problemas?

Kaip pasiruošti žindymui ir kaip išspręsti dažniausiai pasitaikančias žindymo problemas?

Kasmet rugpjūčio 1–7 d. vyksta Pasaulinė žindymo savaitė, ir šiemet „Philips Avent“ nori atkreipti dėmesį į žindymo svarbą ir padėti mamytėms pasiruošti šiam svarbiam laikotarpiui. Aišku, kad žindymas teikia daug naudos, kuri ilgainiui tampa akivaizdi, tačiau gali atrodyti, kad reikia tiek daug išmokti. Kiekvienos jaunos mamytės žindymo patirtis bus išskirtinė, nes nėra kito tokio pat mamos ir kūdikio ryšio kaip jūsų, tačiau atminkite, kad yra įvairių pasiruošimo priemonių, galinčių prisidėti prie to, kad žindymas būtų kuo sėkmingesnis.

Ilgalaikė žindymo nauda – mažesnė skrandžio ir žarnyno ligų, nutukimo, alergijų, vaikų vėžio ir diabeto rizika, taip pat stipresnė kūdikio imuninė sistema. Norint tai užtikrinti, svarbu gauti pakankamai maistinių medžiagų. Tai geriausiai pasiekiama laikantis subalansuotos mitybos. Jeigu mityba tokia nėra, su savo gydytoju turėtumėte pasikonsultuoti dėl tinkamų perinatalinių vitaminų, kuriuos maitinant krūtimi reikėtų vartoti papildomai.

Paramos komandos susikūrimas

Maitindamos krūtimi, moterys gali susidurti su įvairiomis kliūtimis. Norint įveikti šias kliūtis, svarbu būti informuotoms ir atskirti faktus nuo mitų. Nėščiųjų kursuose reikėtų nuodugniai išnagrinėti žindymo klausimus ir išsiaiškinti, kur arčiausiai galėtumėte gauti susijusią pagalbą. Pagalba žindančioms moterims gali būti įvairių formų ir apimties – žindymo konsultantai ir akušerės, taip pat jūsų partneris.

  • Sveikatos priežiūros specialistas – reguliariai atvykite į nėščiųjų sveikatos patikrą ir užduokite klausimus apie pokyčius, kuriuos patiriate. Ir atminkite, kad kvailų klausimų nebūna. Pavyzdžiui, apžiūrėkite krūtis, kad pamatytumėte, kaip jos keičiasi ir ar nėra kokių nors problemų.
  • Kursai prieš gimdymą – kursus prieš gimdymą galima lankyti ir asmeniškai, ir nuotoliniu būdu, galite pasirinkti jums patogiausią variantą. Socialiniuose tinkluose taip pat veikia įvairios grupės, kuriose būsimi tėveliai gali užduoti klausimus ir dalytis patirtimi.
  • Žindymo konsultantas – žindymo konsultantas yra asmuo, kurio specializacija yra žindymo sritis. Tai gali būti gydytojas, slaugytoja, akušerė arba kitas sveikatos priežiūros specialistas, galintis padėti jums rasti geriausią žindymo padėtį, susidaryti maitinimo krūtimi planą, taip pat konsultuoti, kaip sustabdyti arba paskatinti pieno tekėjimą.
  • Kiti jauni tėvai – pasikalbėkite su draugais, šeimos nariais ir kitais jaunais tėvais. Jie yra paramos tinklo dalis ir gali padėti pasiruošti būsimiems įvykiams.

Žindymo metas!

Kad žindymas būtų kuo sėkmingesnis, svarbu jam pasiruošti. Pasiruošus maitinti krūtimi ir susikūrus palaikymo komandai, prasideda svarbiausias – žindymo etapas. Jei įmanoma, leiskite pasireikšti natūraliems kūdikio žindimo instinktams, pirmą valandą (dar vadinamą auksine) praleidžiant kartu, susipažįstant ir patiriant pirmuosius prisilietimus. Vienas geriausių būdų sėkmingam žindymui užtikrinti – įsitaisyti taip, kad jaustumėtės patogiai ir ramiai. Pirmiausia galite pasiruošti vietą ant lovos ar fotelio, pasidėti pagalves taip, kad galėtumėte patogiai atsiremti.

Grįžusi namo po gimdymo galite kūrybingai susikurti savo žindymo įpročius, derindama tinkamą apšvietimą, ramią muziką arba kitaip pasirūpindama sau malonia aplinka. Laikydama kūdikį prie savęs, ne lenkitės į priekį, o pakelkite kūdikį prie savo krūtinės. Kūdikio burnytė turi būti prieš spenelį, galvytė pakreipta į priekį, pečiai ir klubai vienoje linijoje. Taip pat galite švelniai patrinti speneliu kūdikio nosytę ir burnytę, kad jam būtų lengviau sugriebti krūtį. Prilaikykite – viena ranka laikykite naujagimį, kita ranka prilaikykite krūtį iš apačios. Kai kurios mamos, besimokydamos žindyti, nori, kad rankos būtų laisvos, tokiu atveju kaip atrama gali būti naudojamas susuktas rankšluostis. Jei pajutote, kad kūdikis spenelį suėmė netinkamai arba tai skausminga, švelniai pirštu sulaikykite kūdikio burnytę, kai ji atvira, ir patraukite kūdikį nuo krūties, o paskui mėginkite iš naujo. Kūdikį patraukiant nuo krūties, jei jis tinkamai nesučiumpa spenelio, bus išvengta spenelių sužeidimų.

Leiskite kūdikiui valgyti, kada jis nori. Pirmaisiais mėnesiais kūdikiai valgo vidutiniškai 8‒12 kartų per parą. Susiformavus reguliariam ritmui, galima pastebėti, kad maitinimo dažnis retėja ir trukmė trumpėja. Atsirūgimo metu pasišalina oras, kurį kūdikis nurijo maitinimo metu. Prieš duodamos kitą krūtį, kai kurios mamos laukia, kol kūdikis atsiraugės, o kitoms įprasčiau, kad kūdikis atsiraugėja pasibaigus maitinimui. Kad tai lengviau įvyktų, laikykite kūdikį prie peties ir švelniai patrinkite jo nugarytę arba pasodinkite kūdikį ant kelių, šiek tiek palenkdamos jį į priekį. Vieną ranką laikykite po vaiko smakru, o kita švelniai patapšnokite jo nugarytę.

Dažniausiai su žindymu pasitaikantys sunkumai

Yra mamyčių, kurioms žindymas nesukelia jokių rūpesčių, tačiau kitos šiuo metu susiduria su įvairiais sunkumais, tokiais kaip jautrūs speneliai, pienligė arba mastitas. Tačiau nepamirškite, kad dauguma kliūčių yra laikinos ir, gavus tinkamą paramą, įveikiamos. Tik apie 1 % mamyčių negali žindyti vaiko dėl fizinių priežasčių, todėl, jei susiduriate su sunkumais, svarbiausia ieškoti pagalbos kreipiantis į medicinos paslaugų teikėjus, kad būtų nustatyta problema ir gautumėte reikiamą paramą.

Kai kurių moterų speneliai yra itin jautrūs, todėl jiems prieš žindymą pabrinkus galite jaustis nepatogiai. Šis skausmas yra laikinas, praeinantis žindymo metu. Kai kurioms mamytėms spenelių jautrumą taip pat gali sukelti skausmingas pieno tekėjimas (akimirką, kai pradeda tekėti pienas) arba netinkamas spenelio suėmimas, todėl turėtumėte pamėginti kūdikį pakartotinai pridėti prie krūties ir pažiūrėti, ar tai padės. Paraudę, jautrūs ir niežtintys speneliai gali būti pienligės požymis. Jei įtariate, kad tai galėtų būti tikroji problema, nedelsdama susisiekite su gydytoju. Jei pieno yra daugiau nei vaikas gali išžįsti, gali atsirasti laktostazė arba pieno latakų nepraeinamumas. Jautrios, kietos, įkaitusios krūtys gali reikšti pieno sąstovį.

Ši būklė labai skausminga, tačiau galima gydytis namuose – kiek galima daugiau ilsintis, žindant ta krūtimi, kurioje jaučiamas pieno sąstovis, kad atsileistų sukietėjimas, šildant skaudamą krūties vietą. Jei per 48 valandas pieno sąstovio sukeltas skausmas nepraeina, susisiekite su medicinos paslaugų teikėju. Mastitą gali sukelti bakterinė infekcija arba nepakankamas krūties išžindimas. Tai skausmingas susirgimas, prisilietus prie mastito paveiktų krūtų galima pajausti, kad jos kietos ir karštos, atrodo raudonos ir įkaitusios, o žindymo metu atsiranda deginimo pojūtis. Mastito simptomai dažnai būna panašūs į gripo, todėl, jei įtariate šią diagnozę, susisiekite su gydytoju, nes infekcijai užsitęsus gali prireikti gydymo antibiotikais.

Trumpas liežuvio pasaitėlis – tai labai trumpas odos darinys, burnos dugną jungiantis su liežuvio apatine puse. Jei įtariate, kad kūdikio liežuvio pasaitėlis trumpas arba nuolat susiduriate su žindymo problemomis, susisiekite su gydytoju, kad nustatytų diagnozę ir paskirtų gydymą. Dažniausiai trumpas liežuvio pasaitėlis yra priežastis, kad speneliai tampa jautrūs, mažiau išteka pieno, lėtai auga svoris.

Daugeliui jaunų mamyčių pirmomis savaitėmis ar mėnesiais po vaikelio gimimo atrodo, kad pieno nėra pakankamai daug. Jeigu kūdikis nuolat priauga svorio, nerimauti nėra pagrindo, tačiau jei vis dėlto kyla problemų, yra keletas būdų, kaip jas spręsti, pavyzdžiui, ištraukti pieną rankomis arba su pieno siurbliu, maitinti dažniau arba, jeigu kūdikis maitinamas ir iš buteliuko, ir krūtimi, stengtis, kad tarp ištraukimo ir maitinimo būtų ne ilgesnis kaip trijų ar keturių valandų tarpas, jog vyktų visavertis pieno gaminimosi procesas. Taip pat galima turėti pieno banką. Kaupiant pieno atsargas rekomenduojama nusitraukti pieno prieš porą dienų. Tokiu būdu šaldiklyje susikaups nedidelės pieno atsargos, mama turės laiko sau, o mažyliui tai suteiks progą išmokti gerti iš buteliuko, jeigu tai reikalinga. Nors žindymas yra natūralus procesas, jis ne visada vyksta tik natūraliu būdu. Todėl, jeigu žindymo etapo pradžioje susiduriate su problemomis, nebijokite ieškoti pagalbos, susisiekite su medicinos specialistu ir nepamirškite rūpintis savimi. Rūpinimasis savimi yra svarbiausias veiksnys, lemiantis tinkamą pieno gaminimosi procesą. Turite tinkamai maitintis, suteikti sau galimybę pailsėti, gerti pakankamai vandens.

Parengė „Philips Avent“, bendradarbiaujant su sveikatos priežiūros specialistais.