Vasaros gidas: Open House Vilnius ir termofikacinė elektrinė

Vasaros gidas: Open House Vilnius ir termofikacinė elektrinė

03. Jul 2021, 16:48 Kristina B. Kristina B.

Open House festivalis iš tikrųjų turėtų būti su žyma "pavasario gidas", nes paprastai vyksta balandžio mėnesį, bet šį kartą dėl pandemijos vyksta vasarą, tad ir pateko į vasaros kategoriją. Tai jau gal septintą kartą vykstantis atvirosios architektūros savaitgalis (šįmet liepos 3-4 dienomis), kada galima užeiti ir įvairius pastatus apžiūrėti architekto žvilgsniu. Kad būtų lengviau tai padaryti, yra organizuojamos ekskursijos, grupes lydi gidai. Beje, šis festivalis vyksta ir kitose šalyse, o būtent Lietuva išsiskiria iš kitų savanoriais, nes kitose šalyse į pastatą galima tiesiog užeiti apžiūrėti, o mes turime ekskursijas.

Šį kartą dėl tam tikrų aplinkybių negalėjom aplankyti visko daug, tad rinkomės tik vieną pastatą - Vilniaus termofikacinę elektrinę nr 2. Įleidžiama grupėmis po 15 asmenų. Visi turi būti su šalmais ir apsauginėmis liemenėmis, būtina užpildyti registracijos anketą dėl pandeminių reikalų. Grupę lydi du gidai savanoriai. Ekskursijos trukmė - apie valandą.

Pirmiausia pristatomas pats pastatas, jo istorija, statymo aplinkybės.

Iš pradžių pastatas buvo pritaikytas ir durpių kūrenimui, tad einant aplink pastatą matome nebenaudojamus geležinkelio bėgius, pertvarkytas šachtas. Dabar kurenamas tik biokuras, o šildymo sezonu ir dujomis. Pastate vis dar veikia agregatai nuo pat pastatymo pradžios, nors visa termofikacinė elektrinė ir prisitaikiusi visiems šiuolaikiniams reikalavimams, ypač dėl taršos. Kaminai išleidžia tik vandens garus, o visos kietosios dalelės lieka surinktos per visą kamino aukštį esančiuose filtruose. Tarp kitko, kaminus ruošiamasi perdažyti, mat senojo reikalavimo kaminus dažyti dryžuotai - nebelikę.

Pasirodo, kad kai kurios nebereikalingos patalpos dabar panaudojamos kitaip, pvz anksčiau buvusiose durpių saugyklose buvo vykdomas keletos Černobylio scenų filmavimas. Apžiūrėjome elektrinės kiemą. Kiek visokių vamzdžių!

Biokuro kalnai.

Manoma, kad elektrinę per maždaug dešimt metų pastatė kaliniai. Čia greičiausiai prižiūrėtojų būdelės, tik jos buvo bokštuose.

Leido įeiti ir į vidų, apžiūrėti kai kuriuos įrengimus. Tiesa, ten fotografuoti negalima - juk vis dėlto tai strateginės reikšmės objektas. Elektrinė aprūpina apie 80 procentų Vilniaus miesto elektra bei šiluma. Beje, pirmasis centriniu šildymu aprūpintas namas - Vytenio 10 :D Elektrinė išvadavo Vilniaus miestą nuo juodų dūmų debesio. Juk anksčiau, kiekvienas namas ar butas šildydavosi savarankiškai. Taip taip, pasikasdavai anglių ir parsitempdavai kibiru iki savo kambario, pasikūrendavai krosnelę.. o kokie dūmai sklinda nuo anglimis kūrenamo pečiaus, aš dar prisimenu :D Džiugu, kad dabar oras švaresnis.

Beje, elektrinės interjeras turi labai įdomių detalių, iš kurių pasidalinsiu tik šia freska. Open house festivalio organizatoriai labai domisi jos autorium, tad jei kas turi kokių žinių, labai pradžiugintumėte.

Gidas papasakojo tikrai labai įdomių dalykų, bet aš tikiuosi, kad jūs ir patys susidomėsite šiuo renginiu, ir jei ne šįmet, tai gal kitais metais sudalyvausite. Viską pamatyti savo akimis ir išgirsti savo ausimis - žymiai įdomiau.