Vasaros gidas: Litorinos pažintinis takas ir Olando kepurė

Vasaros gidas: Litorinos pažintinis takas ir Olando kepurė

06. Jul 2021, 18:22 Mamos dienoraštis Mamos dienoraštis

Adresas: Pajūrio regioninis parkas, 2 km į šiaurę nuo Girulių, prie Karklės. Lankyti galite nemokamai, nors ir vėlai vakare.

Visi žinote 24,4 metrų aukščio skardį prie Baltijos jūros, kuris Olando kepure vadinamas. Jau baisiai jis panašus į  olandišką kepurę. Turbūt kiekviena šeima bent kartą yra aplankiusi šią vietą.

Pats pavadinimas greičiausiai atsirado dėl to, kad skardį taip vadino jūreiviai, kuriems ta "kepurė" buvo gerai matoma. Na o vietiniai ją anksčiau vadino Melnmuiže.


Dabar čia įrengta regykla, nuo kurios atsiveria nuostabus vaizdas į mūsų Baltijos jūrą. 

Ne ką mažiai nuostabus vaizdas ir  nuo dviejų toliau skardžio įrengtų supynių. Jas rasite eidami pažintiniu taku.

O ar esate praėję visu ekologiniu pažintiniu "Litorinos" taku? Jis driekiasi pajūriu maždaug 15 metrų aukštyje. Tako ilgis apie 5 kilometrus ( pirmyn ir atgal). Lengviausia jį pradėti būtent nuo Olando kepurės. Čia rasite visas žymas ir nuorodas.


Litorinos vardu takas pavadintas anksčiau čia buvusios Litorinos jūros garbei. Tuo metu jau ėmė formuotis Kuršių Nerija, o kranto linija išlikusi iki šiol - skardžiai, kurių krašteliu žingsniuojate ir yra buvusios jūros linija. Tuomet vandens lygis buvo aukštesnis, o vanduo labai sūrus. Jūra pavadinta tuo metu gyvenusio moliusko Littorina littorea vardu. O juk skamba visai egzotiškai ir net poetiškai, ar ne?


Praėjus visą taką, o gal tik jo pusę (kiek turėsite kantrybės ir jėgų), būtinai sustokite maudynėms. Čia vaizdas puikus ir iš jūros į- pasižvalgykite į skardžius, apaugusius žaluma.

Beje, žaluma nebūdinga natūraliam kraštovaizdžiui. Mišką prieš šimtmetį sodino Klaipėdos miesto pirklių gildija, tad čia auga šimtamečiai maumedžiai, platanalapiai klevai, bukai ir kėniai. 

Pakrantė akmenuota, paplūdimys visai ne toks, kaip kurortuose, laukinis. Tikrai gera čia būti ir žavėtis gamtos dovanojamu grožiu!
Juolab, kad tas grožis nuolat kinta. Kranto liniją graužia ir pati jūra ir po žiemos tirpstantis sniegas...