Vasaros gidas: Grafų Tiškevičių alėja Palangoje

Vasaros gidas: Grafų Tiškevičių alėja Palangoje

05. Jul 2021, 23:54 Mamos dienoraštis Mamos dienoraštis

Adresas: Kęstučio g. 2, Palanga, lankymas - visą parą.

Galvojau, ar rašyti apie grafų Tiškevičių alėją atskirą įrašą. Alėja nėra ilga ir joje nerasite kažko ypatingo. Ir, regis, visi ją žino.

Visgi manau, kad apie ją verta rašyti atskirai. Kodėl? Todėl, kad tai istorinis  paveldas - atėję čia tarsi nusikelsite į praeitį. Nors alėja atgimė iš naujo ir rekonstruota šiuolaikinėmis priemonėmis, bet mes matome ją tokią, kokia ji buvo daugiau nei amžių atgal.

Čia jus pasitiks  „Grafienė Antanina Sofija Loncka - Tiškevičienė“ ir „Grafas Feliksas Tiškevičius“ - tiesa, tai bronzinės skulptūros, o ne tikrieji grafai, bet juk ir skulptūros kartais atgyja. Beje, ar pastebėjote, kad skulptūrų  jungia dekoratyvi, nerūdijančio metalo juosta grindinyje. Ir tai ne šiaip sau juosta, joje pasikartojančiu ritmu išgraviruotas Tiškevičių giminės šūkis lotynų ir lietuvių kalbomis „Deligas quem diligas“ ir „Išsirink, ką myli“. Ir iš tiesų, Palangoje kiekvienas atras mylimas veiklas ar mylimas vietas. Juk tikrai yra iš ko rinktis.

Naujai rekonstruota Grafų Tiškevičių alėja buvo atidaryta 2017 metais kurorto šventės „Myliu Palangą“ metu.
Alėjos puošmena – ties Kęstučio gatve stovintys  raižiniais puošti istoriniai vartai (pastatyti pagal 1901 metais Štutgarte išleistą iliustracijų rinkinį „Holzbauten der Gegenwart“ („Dabartiniai mediniai pastatai“). Vartai pasitinka  vasarotojus ir tarsi kviečia aplankyti Tiškevičių kurorte įkurtą Kurhauzą. Jie atkurti remiantis senomis nuotraukomis. Nuotraukas palyginimui radau internete. Pačiai niekaip nepavyko "pagauti" tuščių vartų.


Grafo Juozapo Tiškevičiaus sukurta alėja buvo pirmasi parkas Palangoje ir tuometinis kurorto centras. Dabar, mano supratimu, tas centras migravo į Basanavičiaus gatvę.


Lygiai taip, kaip šiandien darome mes, ir tada, daugiau nei prieš šimtą metų, čia vaikščiojo  ponios su ponais, grožėjosi alėja, skirdavo vieni kitiems pasimatymus.


Alėją puošia retro stiliaus žibintai ir suolai atkeliavę pagal užsakymą iš Italijos.

Beje, lankosi čia ne tik žmonės...

Žodžiu, kviečiu jus istoriniam pasivaikščiojimui po grafų alėją. Romantiška, graži, rami vieta. 

Beje, čia visai šalia puiki atrakcija vaikams - šviesos srovėm šaudantis fontanas. Mano vaikams labai patiko. Taip labai, kad namo parėjo šlapi iki siūlo galo... :)

tiesa, pagauti šviesą nuotraukoje man nepavyko. Bet aš tikrai labai stengiausi :)