Nesvarbu, kur mes atostogautume, visuomet stengiamės prisirinkti ir prisidžiovinti vaistažolinių augaliukų.
Jei esame šiltuose kraštuose, prisiskiname kaktusų žiedų, kurie labai tinkami maišyti su džiovintomis mėtomis. Ankščiau dukrelė dievino arbatą iš anyžiaus, bet dabar jau ne.
Mėtų auginamės savo darželyje, bet mielai prisiskiname ir pievos mėtų, nes jos malonesnio ir švelnesnio aromato. Jas tinka maišyti su daržo mėtomis.
Mėgstame įvairiausius žygius, tai pasitaiko proga ne tik pažiemuogiauti, bet ir žemuogių lapelių prisiskinti, kurie mums labai patika, jei atsiduria arbatos puodelyje.
Šįmet labai pradžiugome, kad radome miškelyje nerealius plotus čiobrelių. Čiobrelius naudoju ne tik arbatai, bet ir kaip prieskonį, pagardinti mėsos produktams.
Džiaugiamės, kad spėjome prisirinkti liepos žiedų, nes iš šių žiedų su medumi arbata - idealiausias vaistas kostint.
Ankščiau visas vaistažoles džiovindavau atskirai ir dėdavau į atskirus drobinius maišelius. Dabar jau taip nedarau. Viską sumaišau ir sudedu tik į vieną maišiuką. Vaiką išmokiau atpažinti kas yra kas, tad labai sėkmingai išmoko iš bendro maišelio pagal dienos nuotaiką pasigaminti reikiamo skonio arbatytės.
Arbatytes vartojame vasarą ir žiemą. Vasarą geriame atšaldytas: atšaldome, supilame į termusą, dar pridedame ledukų ir keliaujame į žygius.
Žiemos metu vartojame karštą.
Mėgstame pasaldinti medučiu.
O jau čiobrelių gražumėlis👍
Oo, kaip šaunu. Kiek gėrybių jūs prisirenkat👍