Tiems, kurie neabejingi menui

Tiems, kurie neabejingi menui

09. Aug 13:19 picama picama

Jau senokai planavau apsilankyti Šiuolaikinio meno centre (ŠMC), o radusi nemokamas ekskursijas po dabar eksponuojamos 14- sios Baltijos trienalės parodą, mielai prisijungiau. Ir raginu prisijungti visus, nes nuo rudens šis centras užsidarys ilgai 2 m. rekonstrukcijai!

O, kaip skelbia užrašas ant ŠMC sienos- "Kiekvienas yra menininkas, bet tik menininkai tą žino", ši trienalė tokia plati savo temomis, menininkais, kūrinių pateikimu, kad pasidaro labai lengva ir paprasta suprasti tą meną. 

Temos aktualios šiandienos gevenime:

- ekologija. Štai visa ŠMC erdvė padalinta į mažas erdves iš vieno Lietuvos plastiko fabriko pagaminta plėvele (rūšiavimas, perdirbimas).

- LGBT. Tas pats perdirbamas plastikas pereina visas vaivorykštės spalvas, kol yra galutinai perdirbamas. Be jo, dar didžiojoje salėje įkurta ir menininkų, kurie patys buvo homoseksualūs, paroda. Šiuose portretuose, yra ir 3 lietuviai.

Likimo deivės. Tokios unisex

- smurtą. Dažniausiai nukreiptą prieš moteris. O tas, kuris patyrė smurtą turi žymę visam gyvenimui, dažnai jaučiasi esantis kitoks, nuošalyje, kaip tie neprižiūrimi augalai

- moterų lygių teisių tema. Dabar jau tai ima keistis, bet dar visai neseniai moterys negalėjo įstoti į 'vyrišką' specialybę ar netgi joms buvo neleidžiama dirbti tam tikrų darbų. Menininkės darbas apie filmus, kuriuose svarbius vaidmenis atliko būtent moterys.

- susiskaidymas, segmentacija. Tą simbolizuoja suskaidyta ekspozicijų vieta, rodomi filmai, net centro grindys (jos jau senokai nudažytos vienodai pilkai, tačiau dabar nušlifuotos ir aiškiai matomos)! Kasečių juostelės lauke- dalis parodos, kur jos trūkinėja, susipina, dreba pučiant vėjui arba atspindi saulės šviesą dieną.

- žmogaus laikinumas, trapumas, trumpaamžiškumas. Kai kurios patalpos anksčiau lankytojams buvo neprieinamos, o dabar kviečia užeiti! Paroda tarnybiniame lifte. Demonstruojama branduolinė energetika. Esmė ta, kad branduolinių atliekų suirimo procesas trunka ir tūkstantį ar daugiau metų! O kiek tegyvena žmogus, palyginus su šiomis atliekomis.

Tikrai įdomi ekskursija ir visai netikėtai sukėlusi man daug vidinių apmąstymų. Rekomenduoju registruotis į nemokamą! ekskursiją su gide! Šios ekskursijos vyksta dar visą šį mėnesį įvairiais laikais.

Tad aktualios temos bei įvairūs pateikimo būdai- paveikslai, skulptūros, filmai- leis suprasti meną kiekvienam!