Šeimų romuvos 2018-ieji

29. Dec 2018, 19:58 Stebulė Stebulė

Elnias Devyniaragis parnešė Saulę ant savo ragų, pamažu judame link naujo šviesos ciklo, todėl gera prisiminti ir su Jumis pasidalinti praėjusiųjų metų džiaugsmais ir pasiekimais. Šie metai Šeimų romuvai buvo labai vaisingi - netrūko užsiėmimų vaikams ir suaugusiems, įvairių paskaitų, amatų būrelių, o taip pat ir svarbiausiųjų virsmų kiekvieno žmogaus ir šeimos gyvenime - jungtuvių, vardynų ir laidotuvių apeigų.

Susitikimai su šeimomis ir vaikais

Pavasarį Šeimų romuva pakvietė pasikalbėti apie šeimos apeigas - mergvakarį, jungtuves, nuometavimą, vaiko gimimą ir vardynas. Tai svarbiausios apeigos, puoselėjamoos šeimose, svarbiausieji žmogaus gyvenimo virsmai ir iniciacijos. Svečiuose lankėsi ir gimties virsmo žynė (dula) Ingula Rinkevičienė. Susitikimų metu ne tik kalbėjomės, bet ir dainavome jungtuvių, mergvakario giesmes, mokėmės lopšinių. Jau gimusius kūdikėlius prižiūrėti mokė ir apie vaikų nešiojimo tradicijas pasakojo viešnia, nešiojimo specialistė Gabrielė Pravilonienė.

20181229195434-91825.jpg

Rudeniop Šeimų romuva užsiėmė amatais. Prisilietėme prie penkių juostų gamybos būdų - vytinių, vytinių rinktinių, pintinių, pintinių eglinių ir milinių kryžminių juostų. Taip pat norintieji išmoko pasisiūti etnografinius lininius marškinius, o siuvimo meno mokė ir konsultavo klubo “Leitgiris” narė Sigita Rukienė.

Šiais metais surengėme gražų įvedimą į nuostabųjį Vėlių metą. Paskaitą apie Vėlines, protėvių gerbimo ritualus, kūčių šventės sąsajas su mirusiais skaitė mitologijos tyrinėtoja dr. Daiva Vaitkevičienė. Taip pat šiemet Šeimų romuvoje surengėme Vėlių giesmių meditacijos vakarą, kur susikaupę mokėmės ir giedojome Vėlinių giesmes, išmokome sutartinių, kalbėjomės apie dainose užkoduotas prasmes ir protėvių pajautimą.

20181229195538-70101.jpg

Taip pat šiemet grįžome prie užsiėmimų, skirtų vaikams ir pradėjome vaikų kūlgrindėlės užsiėmimus - kartu su vaikais atšventėme rudens lygiadienio šventę, kur šokome, dainavome, žaidėme metų ratą atitinkančius žaidimus, atlikome vaikų apeigėlę. Vaikai turėjo progą prisiliesti prie protėvių tradicijų, išmokti ritualų, sužinoti jų prasmes. Vėliau vaikams surengėme ir Vėlinių meto pamokėlę, kur mokėmės Vėlių mitologijos, dainavome dainas, žaidėme, gaminomės protėvių vėleles, bendravome.

Šeimų apeigos

Šeimų romuva kasmet atlieka jungtuvių, mergvakarių, vardynų, o jei reikia – ir laidotuvių apeigas (dėl apeigų galima susitarti el. paštu: valaiciusvirnas@gmail.com). Praėję metai buvo gausūs šeimos apeigų, todėl norime pasidalinti džiugiomis metų akimirkomis.

Šiemet susikūrė daug naujų šeimų, o gimusių ir į šeimos ratą įvesdintų vaikelių glėjo būti ir daugiau - atlikome 3 vardynų ir palaiminimo apeigas. Buvo labai gera vėl grįžti į Rudokų šeimą, kurių dukrelei Tėjai palaiminimo apeigą atlikome prieš kelis metus, o šiemet pasveikinome ir sūnelį Vytį. Susipažinome ir su Raimonda iš JAV, kurios mažylė Ūla šiemet buvo palaiminta protėvių žemėse netoli Molėtų. Gera buvo dar pavasarį sutikti ir į šeimą įvesdinti dar rudenį susituokusių Gerdos ir Algimanto sūnelį Mantvydą. Sveikiname visas šeimas sutikus  naują šeimos narį.

20181229195633-89891.jpg

Šiais metais bendro gyvenimo kelią pradėjo 6 gražios poros. Nuostabu buvo aplankyti Panevėžį, kur ant protėvių piliakalnio susitikome su Indre ir Titu, kurių dukrelės vardynos jau suplanuotos ateinančiais metais. Šios jungtuvės sutvirtino ir mūsų bendruomenę, kurioje nuo šiol gera matyti dar vieną gražią ir tvirtą šeimą.

Taip pat ant piliakalnio Aukštaitijoje, stebuklingų vietų ir mitų apsupto Ladakalnio, palydėjome į naują šeimą muzikantus Eglę ir Mathew. Ypatingose, mėlynių ir žemuogių kupinose vietose susijungė jų širdys darnioje apeigoje, nuskambėjusioje dvejomis kalbomis. Sveikiname ir linkime darnos, tvirtybės, nuoširdumo bendro gyvenimo kelyje.

20181229195810-45284.jpg

Nuostabi jungtuvių apeiga prie Trakų sujungė indoeuropiečių gentis ir sukūrė Simonos ir Wrick iš Indijos šeimą. Giedoti giesmes apeigoje padėjo ir taip šventę praturtino jaunosios draugės iš folkloro grupės Medgrinda.

Baltų mitologijos parke netoli Palangos naują gyvenimo etapą pradėjo Mindaugo ir Viktorijos šeima, kur sujungė ne tik savo gyvenimus, bet ir sielas. Dievai jų santuoką palaimino apdovanodami gausiu mėlynių derliumi.

Gražią draugystę su šeima pradėjome Romenos ir Viganto santuokos apeigoje, kurie sukūrė jau antrą šeimą savo gyvenimuose. Gražu buvo matyti tėvus pasveikinti susirinkusius vaikus ir anūkus, o mes džiaugiamės užsimezgusia draugyste.

20181229195843-20939.jpg

O šiemet per Saulėgrįžą, gruodžio 22 dieną, keliavome į apsnigtus miškus ir saulei leidžiantis prie upės palydėjome į santuoką senus savo draugus Mantą ir Virginiją. Į santuoką šią porą lydėjo ne tik jungtuvių, bet ir pagal tradicijas priklausančios ir labai gražios bei prasmingos mergvakario ir nuometavimo apeigos, tad dar kartą sveikiname, linkime darnos, skalsos ir lauksime vaikelio vardynų apeigos.

Apeigų nuotraukų galeriją galite peržiūrėti čia.