Krisliuko nuomonių kertelė: Vasaros namų darbai

Krisliuko nuomonių kertelė: Vasaros namų darbai

29. Jun 2015, 15:59 Krisliukas Krisliukas

Iš tikrųjų norėjau rašyti visai kita tema. Bet vakarykštis vakaras pats padiktavo šios dienos temą.

Išlidusi iš dušo viena ausim nugirdau vyro žodžius: „Benai, ateik, sudarysim tavo vasaros namų darbų sąrašą.“ Hm, galvoju, matyt vėl sporto reikalai.

Jau ne vienus metus vasarą ir ne tik Benas turi namuose papildomai sportuoti, daryti tempimo pratimus: virvutę, špagatą ir pan. Aną vasarą ir apskritai ištisus metus nuo pat pirmos (o gal antros, jau nepamenu) klasės spręsdavo olimpiadinius matematikos uždavinius, kuriuos jam tėtis parinkdavo.

Nereikia pamiršti ir užklasiniam skaitymui rekomenduojamų perskaityti knygų sąrašo. Būsimam šeštokui reikia perskaityti 2 tūkstančius puslapių.

Dar nuo pernykštės vasaros man yra įstrigę Beno žodžiai: „Kodėl visi vaikai atostogauja, o man atostogų nėra?“

Šiemet jis taip pat normalių atostogų dar neturėjo. Pasibaigus mokslo metams, Benas dvi savaitės praleido krepšinio stovykloje. O paskui iškart išvyko į karatė stovyklą prie ežero.

Po dviejų savaičių jo laukia kita stovykla, kur laikysis aukštesnį karatė diržą.

Pasvarsčius ir nesigilinus atrodo, na kas ten ta stovykla. Juk pramogos, žaidimai. Baisiai ten kelios treniruotės (net ir naktimis kartais vyksta) per dieną...

Aišku reikėtų apibrėžti ir sąvoką, kas tai yra atostogos. Bent man tai visiškas atsipalaidavimas nuo bet kokių rūpesčių: mokslų, darbų, pamirštant visokius uždavinius, diktantus, sportą, darbus ir kitokius dalykus. Knygų skaitymas įeina į atostogų sąvoką (bent man).

20150629155736-71749.jpg

Grįžtant prie vakar vakaro... Prie Beno vasaros namų darbų sudarymo prisijungiau ir aš. Juk tai ir mano vaikas. Buvo smalsu viena ausim pasiklausyt, kokius namų darbus tėtis vaikui paskirs. Bandžiau kišti ir savo trigrašį (oj, atsiprašau, nuomonę), bet manęs niekas neklausė.

Štai galutinis rezultatas. Abu su Benu gavom į savo pašto dėžutes tėčio sudarytą vasaros namų darbų planą (iki rugsėjo).

(Copy paste)

1. Matematika

2. Lietuviu k.

3. Sportas

------------------------------

1. Dalykui - reikia padaryti:

   2 uždaviniai per dieną (10 uždavinių per savaitę) iš kadetų grupės (lengviausi). Užsibrėži 20 min. padaryti pats. Paskui pažiūri atsakymą. Jei kas nors neaišku - pasižymi ir paklausi manęs savaitgalį. Pradedi nuo 1999 metų (ar kurie ten yra seniausi). 

2. Dalykui - vienas diktantas per savaitę, plius 50 psl. užklasinio per dieną. 

3. Pagal planą - plius lankstumas.

*Paaiškinimas: sportas pagal planą - tai reiškia kiekvieną dieną, tik skiriasi pratimai.

Aišku, plano pabaigoje surašyta, kokie prizai jo laukia. Tik jų čia neminėsiu, ne tame esmė.

Kalbant apie Beną, man jo pagailo. Gal kaip mamai vaiko. Net su vyrų susiginčijom, ar reikia vaikui tiek namų darbų. Benas buvo akivaizdžiai nusiminęs, tik savo nuomonės garsiai neišsakė.

Būtent šioj vaikų auginimo srity mūsų su vyru nuomonės nesutampa. Jis teigia, kad jeigu mokysis nuolat, tai ateity egzaminus laikys lengviau, ir apskritai jam bus paprasčiau. O mane kirminas graužia, kad vaikas neturės normalios vaikystės, bus nuolat įsitempęs, kad dar nepadarė to ar ano. Nes tėtis kas vakarą paskambinęs nepamiršta manęs ir vaiko paklausti, ar jau padarė visas užduotis.

Ką jūs manot apie vaikų vasaros namų darbus? Iš vienos pusės pažvelgus suvokiu, kad Benui tai yra naudinga. Mūsų tikslas yra Vilniaus Licėjus. Norisi ir pergalių sporto srity. Bet mano širdis sako ką kitą. Ar neperspausim mes to savo vaiko? Ar nepadarysim jam meškos paslaugos? Ar neatmušim jam bet kokio noro mokytis, sportuot ir pan. Juk ir per mokslo metus jam mokslų, sportų ir būrelių tikrai pakanka.

Ir kaip rasti tą aukso viduriuką?

K.

01. Jul 2015, 23:00

Oho. Likau išsižiojus paskaičius... Jei vaikas gabus, gal nereik stipriai spausti, o jei sunkiau sekas, toks režimas padės pasiekti tikslus. Turiu pvz draugų aplinkoje-vasaros namų darbai ir darbas-puikūs rezultatai. Tik neperspaudžiant,.kad "neperdegtų" vaiko noras.

Krisliukas Krisliukas 30. Jun 2015, 16:24

oj kiek dar padiskutavot 😀
Ačiū, Eglut, ačiū už tą "koncentracijos" stovyklą, bet mes stengiamės stengiamės, kad vaikui nebūtų taip nuobodu gyvent 😃

Atostogų prie jūros tikrai bus, juk greit į stovyklą Palangoj važiuos 😃 galės tarp treniruočių pliuškentis 😃 o ką jau kalbėt apie gryną orą... Juokauju aišku.
Rugpjūčio mėn. vyksim visi prie šiltesnės jūros pailsėt.

O jei rimtai, Benas pats labai nori įstoti į Licėjų, o tam reikia daug egzaminų laikyt, ne tik matematikos,bet ir anglų k, lietuvių k, berods dar vienas ar du egzaminai bus. Jis viską suvokia, ir todėl nuosekliai ruošiasi.

Mano tėvai taip pat niekada netikrino namų darbų, gerai,kad į susirinkimus bent eidavo. Pamenu tik, kad vasaros gale man jau norėdavosi į mokyklą, vis papildomai pati pasimokydavau. O knygas "rydavau" be sustojimo.

Iš tikrųjų, jums visoms labai dėkoju! Pakeitėt mano nuomonę. 😉 Supratau, kad mano vyras vis tik yra teisus (tik jis to nesužinos, tikuos 😃 ), ir valanda prie mokslų didelės žalos vaikui nepadarys. Bus tik į naudą. 😉

motinysteveza motinysteveza 30. Jun 2015, 14:53

pataisymas***ne antros trečioj klasėj, bet pagal pažangą apskritai

motinysteveza motinysteveza 30. Jun 2015, 14:51 floryte

viskas į dešimtuką 😉

motinysteveza motinysteveza 30. Jun 2015, 14:50

esu tikra, kad Benas viską turi -ir normalias atostogas, ir šiaip prasmingą šeimos laisvalaikį 😀))
aš irgi buvau iš tų vaikų, kurių mama nieko netikrino, nekontroliavo ir pan. bandau prisiminti, ar mano mama yra pskritai buvusi mano mokykloje... tik tėtis nueidavo į susirinkimus 😀) ir nieko, būdavau iš tų gerųjų mokinių, na kokia 2-3 klasėj😀)) bet puikiai pamenu klasės pirmūnę ir žinojau, kad jai padeda mama ir labai jai pavydėjau....
tai manau, kiekvienas remiasi savo patirtimi ir žiniomis.😀) o mano dar žinios yra tokios, kad geriau mokiniams sekasi, kai tėvai yra įsitraukę į vaikų mokslus, t.y. nedaro už juos namų darbus, bet domisi, padeda kas nesiseka ir pan 😀). tie papildomi darbai tikrai nepakenks, jei pats vaikas suvoks, kad jam to reikia 😀.

30. Jun 2015, 11:53

Aišku ne man kalbėti ir patarinėti apie mokinių atostogas, bet pvz, mano namų darbų tėvai gyvenime netikrino, nebuvo jokių vasaros darbų ir pan. Priešingai, mama dažnai kartodavo, kad eičiau pailsėti nuo knygų. Manau, jei būtų spaudę, nebūtų išspaudę daugiau, nes savo galimybes ir pati žinojau. Reziumė: mano gyliu įsitikinūmu jei vaikas norės mokytis, tai mokysis ir sieks įstoti į gimnaziją, universitetą ir pan. Skatinti, kalbėti reikia, bet man Beno vasaros darbų sąrašas tai atrodo kaip "koncentracijos" stovykla 😀 Juokauju ir perdedu, bet į sąrašą įtraukčiau ir kokių pramogų, realių atostogų prie jūros ir pan.. 😀

floryte floryte 30. Jun 2015, 10:47

Skaitinėdama jūsų visų komentarus jau baigiu susidaryti savo viziją, kaip šiuo klausimu elgsiuosi su savo dukryte (kai paaugs iki mokyklinio amžiaus). Manau, kad vasara pakankamai ilga - viskam užteks laiko. Tiek žaidimams, tiek pasimokymui. Svarbiausia tai pradėti nuo pradžios daryti, o ne, kai pvz., vaikas jau bus koks aštuntokas. Tesusidaro įprotis vasarą skirti laiko pasimokymui. Ačiū, Krisliuk, už šaunią temą 😀

30. Jun 2015, 10:27

Oho kokios diskusijos čia pas tave, Kristina, verda 😀
Aš irgi labai norėčiau žinoti kaip rasti tą viduriuką. Manau, kad skirtingose šeimose ir tie viduriukai skirtingi 😀 Juk vaikų ir gabumai skiriasi 😀 O dar ir asmeninės vaiko savybės labai daug lemia. Mano Faustas itin jautrus, užtat aš labai bijau perspausti..
Šiemet maniškis baigė pirmą klasę. Džiaugiuosi, kad mokytoja pabuvo ta "blogietė", kuri prisakė namų darbus daryt: vaikinas turi padaryti visus testus, kuriuos darė per visus metus, tik kitos grupės. Tai jau jie su tėčiu susitarė, kad kas antrą dieną darys testus, o kitomis dienomis skaitys knygą. Savaitgaliai laisvi. Iš pradžių buvo labai nelaimingas: juk man atooooostogos 😃 Bet kai pamatė, kad testus labai lengva išspręst (pirmos klasės pradžia.. negali būti sudėtinga), nusiramino ir pats, net neraginamas, bėga daryti. BET.. tėtis yra pažadėjęs, kad kas kartą kai padaro užduotis, vakare leidžia pažaisti su kompiuteriu 20 min. Dažnai būna, kad tų pažaidimų jam "susitaupo", nes vakarais lekia į kiemą. Džiaugiuosi, kad mano vaikas ir jo draugai dar moka žaisti: kvadratas, futbolas, "skorpis" (šitas kažkoks naujos kartos žaidimas 😃). Grįžęs tik iki vionios ir lovos beįstengia nušliaužti 😀
Beje.. kažkurį vakarą ir maniškis grįžo taippat kaip Benas: "ai atėjo tas Povilas (gerokai vyresnis berniukas) ir visi susėdo prie jo žaisti su telefonu.. man pasidarė nuobodu, tai parėjau namo 😀
Aš manau, kad svarbiausia, sugebėti susitarti su vaiku, kad nebūtų jokios prievartos.. ir kad vaikui liktų laiko mėgautis vaikyste 😀

Krisliukas Krisliukas 30. Jun 2015, 07:44

Ačiū, mamytės, už nuomones. Palengvėjo 🌷
O dėl kiemo vaikų, pamenu pernai metus, kai Benas grįžo iš stovyklos ir iškart išlėkė į lauką, nes draugų buvo pasiilgęs. Grįžta po 5 min. ir matau, kad beveik verkia. Sakau, tai kas nutiko, susipykai? Sako, aš norėjau su jais futbolą pažaist, o tik atėjau ,ir jie pradėjo apie savo žaidimus kompiuterinius kalbėt - "noliferiai" (pasirodo jie net teriminą turi susigalvoję, iš angl.k "no life"😉.
Nors mes jam nedraudžiam žaisti tų pačių žaidimų. Bet gal tas ir yra: kai leidi, tai mažiau ir reikia. O be to, ir laiko tiek nėr.

mama ingrida mama ingrida 29. Jun 2015, 23:29 jaldija

Pritariu 100 procentų👍

jaldija jaldija 29. Jun 2015, 23:12

Kodėl tokia nuomonė, jeigu vaikas turi kažkokių pareigų (skaitymas, uždavinių sprendimas, sportavimas), jis neturi vaikystės.
Pasiskaičius matosi, kokia pilnavertė Beno vaikystė. Jau dvejose stovyklose buvo, dar viena laukia - čia kai kurių vaikų gali būti tik svajonė.
Taip, sporto stovyklos disciplinuotesnės, bet ir pramogų pakanka. O kur bendravimas, pažintys...
Palangos karate stovyklose Edvinas buves, tai nors nuovargio buvo, bet įspūdžių labai labai daug.
Gailų man tokių vaikų, kurie neturi kas veikti. Stebiu aš mūsų kiemo vaikus, o varge, varge, jie net žaisti normaliai nemoka.

motinysteveza motinysteveza 29. Jun 2015, 22:51

aš lygiai taip pat manau, didžiausia problema - skirtingas tėvų požiūris. Jei Benas žino, kad tu jo gailiesi, tai jis ir susidarys įspūdį, kad visa tai lyg ir nėra taip svarbu, ką kalba tėtis.
O jei jūs ABU kalbėtume kaip tai yra svarbu, kad smegenis lygiai kaip ir raumenis, reikia mankštinti kad jie augtų... jei pats vaikas būtų motyvuotas, sužavėtas, be įtampos - tai visa tai tik gera. ir jam nekils minčių, kad iš jo kažkas atimama.
aš ir pati Deimantei duodu uždavinukų, parašyti sakinių. tik aš jai padedu ant jos stalo lyg tarp kitko, o kai jai ūpas ir išsprendžia. Rašom ne diktanto forma, o laiškų vienai kitai, jos pačios prašau sugalvoti sakinių, aš įterpiu sudėtingesnių žodžių. na taip laisvai, kad nebūtų prievartos įspūdžio 😀. ir daug daug kalbu, kad reikia dirbti, norint kažką pasiekti 😀. ir tas tikrai veikia.
manau, tėvai turi rūpintis vaiko reikalais. tikrai nesuklysiu pasakydama, kad vasarom dauguma vaikų praleidžia prie kompų ar šiaip beprasmiškai slampinėdami, tai po vasaros atostogų jų intelektas būna smuktelėjęs. tai netgi įrodyta moksliškai.

mama ingrida mama ingrida 29. Jun 2015, 21:26 Krisliukas

Tai va apie tai ir aš paklausiau,jis pats tai supranta kas jam geriau ir jam neatrodo jog kažkas baisaus😀taigi mano nuomone tėveliai šaunuoliai,jog padedate savo vaikui eiti geresnės ateities link😀Šaunuolis ir Benas!!!Aš savo vyresnėliui sakiau mokinsies gal su kostiumu į darbą eisi,nesimokinsi juodą darbą dirbsi.Pritingėjo,nors galvą turėjo-statybininku,apdailininku tapo😀Bet nieko kiekvienas darbas žmogų puošia😀

29. Jun 2015, 20:52 Krisliukas

Bet koks jis protingas! Šaunuolis, kad taip mąsto. Jei ir toliau stengsis, tikrai daug pasieks gyvenime. Žaviuosi juo!

Krisliukas Krisliukas 29. Jun 2015, 20:33 pamliv

Ačiū už nuomonę 😉
Aš tai tikrai jokių nuopelnų neturiu, nes vasaros namų darbų neturėdavau. 😃
Apie vyrą neturiu teisės kalbėt, bet džiaugiuosi jo pasiekimais, ne moksle, ir ne sporto srity. Manau, ne kiekvienas vyras tiek pasiekia. 😉
O dėl Beno, matysim, koks jis užaugs ir ko gyvenime pasieks. 😉
Vienu dalyku su vyru sutariam, kad vaikas neprivalo būti pirmūnas. Nes ne kiekvienas pirmūnas sugeba susikurti sau laimingą ateitį.

Paklausiau paties Beno, kaip jis reaguoja į šias užduotis. Jo atsakymas buvo toks: Viskas gerai, aš nieko prieš. Juolab dar ir prizų gausiu.
Tai mane ir nuramino. 🌷

Natele Natele 29. Jun 2015, 20:18

Na lyg tėčio planas būtų visai normalus, jei ne tas mokyklinis 2000 puslapių... Na bet gal įmanoma su daug iliustracijų knygas parinkti, kad nebūtų per daug. O šiaip gi vaikas gali rinktis - vieną dieną stipriau padirbėti, kitą dieną beveik laisvą turėti. Ir būtini laisvi savaitgaliai 😀.

pamliv pamliv 29. Jun 2015, 20:05

Sveiki, labai knieti paklausti, kokiu pasiekimu mokslo ir sporto srityje turi patys teveliai? Perskaicius straipsni labai pagailo berniuko. Pamenu save, kai vasaros atostogu metu bandydavau perskaityti duotus literaturos sarasus, kuriuos iveikti butu turbut ir visu metu neuzteke 😃 Zinoma, jeigu pats vaikas noriai atlieka uzduoteles, tuomet jis yra SAUNUOLIS. Taciau mano manymu, atostogos yra skirtos poilsiui, t.y. kamuolio spardymui lauke su draugais, maudymuisi lauke, svieziu uogu ragavimui, lekimui dviraciu ir dar daugybei kitu smagiu uzsiemimu 😀

Krisliukas Krisliukas 29. Jun 2015, 19:46 floryte

Sutinku, kad čia yra didžiausia problema. Su vyru jau kiek ginčijomės tuo klausimu (aišku, Benui negirdint). Jis ir pats bijo perspausti, tai pasak jo, tos užduotys yra minimalios. Ir pažadėjo nekontroliuoti, neklausinėti paskambinęs, kaip tos užduotys atliekamos.
Tai ir man mažesnis spaudimas 😃

Krisliukas Krisliukas 29. Jun 2015, 19:42 jaldija

Labiausiai laukiau jūsų komentaro. Turbūt nusiraminimui. O gal patvirtinimui, kad ir kitose šeimose vaikai daro vasaros namų darbus. 😀
O dėl 50 psl per dieną.. čia tokie reikalavimai mokykloj..liko du mėnesiai, reik kažkaip spėti

floryte floryte 29. Jun 2015, 19:23

Manau, kad pati didžiausia problema čia, ne namų darbai, bet skirtingas tėvų požiūris šiuo klausimu. Tėtis - tas kietasis, kuris spaudžia vaiką, o mama -ta minkštoji, kuri gailisi vaiko ir daro jam nuolaidas. Būtent dėl to bijočiau, jog vaiko elgesyje, požiūryje neiškiltų problemų. Manau, tai daugelio šeimų problema - nesutarimas dėl vienodo vaikų auklėjimo.

1 2