Išskirtinis interviu su reabilitologe apie tai, kaip tapti SVEIKAI IR KITOKIAI!

Išskirtinis interviu su reabilitologe apie tai, kaip tapti SVEIKAI IR KITOKIAI!

25. Mar 2010, 00:00

 

Kadangi projektas „Pasitik pavasarį lieknesnė“ sėkmingai startavo, o jo dalyvės – šešios žavios mamos su dideliu entuziazmu įsitraukė į užsiėmimus, apie pačią svorio mažinimo programą nutarėme plačiau pakalbėti su fizinės medicinos ir reabilitacijos centro „Gemma“ vadove, gydytoja reabilitologe Gintare Vaitkiene.

 

Koks šio projekto svarbiausias tikslas?

 

– Projekto pagrindinis tikslas – moteriai jaustis vėl gerai, nes tiek nėštumo metu, tiek po gimdymo moteris skiria visą save vaikeliui. Praktiškai pirmus metus mama atiduoda visą save vaikams, nieko neatseikėdama sau. Bėga laikas, kartais pasižiūrime į veidrodį, neįlendame į senus džinsus, bet nelabai dėl to nervinamės.

 

Tačiau vieną dieną atsikeliame ir paklausiame: „O kur gi aš?“ Juk kai vieną dieną pradeda nervinti net vaiko verksmai ir nuolatiniai prašymai „mama, noriu to, noriu ano“, tuomet tikrai pats laikas skirti laiko sau.

 

Nuo ko turi pradėti mamos, pasiryžusios mažinti svorį net ir namuose?

 

–Pirma svorio mažinimo programos užsiėmimo tema – „Mylėk save“. Tad pirmas uždavinys – reikia išmokti mylėti save tokią, kokia esu čia ir dabar. O paprastai, kai pasižiūrime į veidrodį, tikrai savęs nemylime, kaip atrodome.

 

Bet tik tada, kai įsisąmoniname, jog turime save mylėti, tik tada suvokiame, kad turime laiko skirti ir sau.

 

Kai išmoksime mylėti save čia ir dabar, išmoksime savimi rūpintis. Nes kito kūno niekas mums neduos. Kodėl reikia rūpintis? Pirma, mes norime būti gražios, patikti sau veidrodyje. Antra, mes išties turime būti fiziškai sveikos.

 

O kad būtume fiziškai sveikos, reikia atsikratyti viršsvorio, kuris sukelia daugelį ligų.

 

Kaip sužinoti, ar išties turi viršsvorio?

 

– Tikras viršsvoris, kai KMI (kūno masės indeksas, kuris apskaičiuojamas kūno masę (kg) padalinus iš ūgio (kv.m)) yra daugiau nei 25, o liemens apimtis – daugiau nei 88 cm moteriai. Ir tai ženklas – „raudonas šauktukas“, kad kažką turiu daryti su savimi.

 

Normalus svoris: KMI yra 20-25

Viršsvoris: KMI siekia 25-30

Vidutinis nutukimas: KMI – 30-35

Sunkus nutukimas: KMI – 35-40

Labai sunkus nutukimas: KMI – daugiau nei 40.

 

Su nutukimu susiję 30 įvairių ligų. Tai širdies ir kraujagyslių sistemos, virškinimo sistemos, endokrininės, kaulų ir raumenų, nervų sistemos ligos ir kt. Pusės jų atsiradimo ir klinikinės eigos priklausomybė nuo padidėjusios kūno masės aiškiai įrodytas moksliniais tyrimais.

 

Ar yra kokios nors klaidos, kurių moterys neturėtų daryti?

 

– Viena iš klaidų ta, kai moteris sako, jog vyrui patinka tokia, kokia yra. Taip niekada nereikėtų sakyti. Juk mes tik taip guodžiamės, o išties taip nemanome ir norime būti gražesnės.

 

Kokius esminius dalykus turėtų atsiminti kiekviena, norinti sumažinti kūno svorį?

 

– Kai išmokstame rūpintis savimi, darome viską, kad svoris sumažėtų. O mūsų svorio mažinimo programos esmę apibūdina šie keturi momentai:

 

*Mitybos pokyčiai

*Fizinio aktyvumo didėjimas

*Gyvenimo būdo pokyčiai

*Iš to išplaukiantys psichologiniai dalykai.

 

Galbūt paklausime, kuo čia dėti psichologiniai dalykai? O gi tuo, jog viskas yra mūsų galvoje. Kažkokie teigiami pokyčiai ir rezultatai bus tik tuomet, jei aš pati nusprendžiau ir pasiryžau pasikeisti, o ne kas nors man liepė.

 

Keičiuosi ir lieknėju ne dėl to, kad vyras man tai liepė, ne dėl to, kad draugė pasakė, jog esu negraži, bet tik todėl, kad AŠ PATI NORIU BŪTI SVEIKA IR KITOKIA!

 

ESMĖ – aš noriu būti kitokia. Viena projekto dalyvė labai gražiai pasakė: „Aš vėl noriu būti plona, liekna“. O ką tada darau? Žengiu pirmą žingsnį – keičiu visus savo įpročius. Pavyzdžiui, išmokstu kitaip valgyti.

 

Kai kurios mamos nuogąstavo, kad vyrui reikia gaminti riebiai, nes jis taip mėgsta, tuomet ir jai nėra kaip laikyti dietų. Bet tu gali gaminti vyrui ir šeimai, kaip jie nori ar yra įpratę, bet pati valgyk mažai. O jei nori kad vyras būtų sveikas, gamink sveikai.

 

Kokius namų darbus mamos turi atlikti kasdien?

 

Pirmiausia, fizinis aktyvumas – 15 minučių mankšta kasdien ir plius – du kartus per savaitę valanda sporto su dideliu krūviu. Labai svarbu daugiau judėti. O geriausia – vaikščioti. Per dieną turime nužingsniuoti – 10 tūkstančių žingsnių.

 

O tą geriausiai paskaičiuos žingsnomatis. Mamos, būtinai nusipirkite (susiraskite jį internete). Reikia pačiai stengtis, nes jei neįdėsi savo pastangų, nebus brangus tas pasiektas rezultatas.

 

Labai svarbi ir penkių kartų taisyklė, t.y. valgyti 5 kartus per dieną. Jei tą patį maisto kiekį suvalgai per penkis kartus kasdien arba per du, tai svoris mažės tik pirmuoju maitinimosi atveju – kai valgysime penkis kartus per dieną po vieną porciją.

 

Viena porcija – tai, kas telpa mūsų saujoje. Pavyzdžiui, jei valgai sriubą, tai atsisakai antro patiekalo arba atvirkščiai. Organizmas taip sukurtas, kad jis negali būti ilgai be maisto, nes kai ilgą laiką nieko jis negauna, tuomet sulėtėja medžiagų apykaita. Tad būtina valgyti 5 kartus per dieną (apie mitybą plačiau kalbėsime su dietologe).

 

Plačiau apie tai, kokius namų darbus turi atlikti projekto dalyvės ( ir visos, kurios seka naujienas ir nori sumažinti svorį namie), skaitykite čia:

Projekto traukinys pajudėjo: pokalbiai ir konsultacijos prieš rimtą sportą

 

Ačiū už pokalbį.


"Mamyčių klubo" portalo redaktorė Eglė

 

{smallpic:gemma}

03. Sep 2010, 17:00

Super 😃 👍 Skrisčiau ir aš mielai kartu 😃 😉

25. Mar 2010, 22:38

Svarbiausia tai pasiryžti tam, o va kad sutiko šiam projekte dalyvaut tai jau superinis žingsnis postūmis į priekį 😀

25. Mar 2010, 18:52

perskaiciau pirmus tik zodzius ir persgandau pagalvojau kad rasai jog 120sveri 😃

25. Mar 2010, 18:33

nu ne 120 😀 bet uz tave 11kg sunkesne ir net 4 cm mazesne.. va 😀

25. Mar 2010, 18:28

nu bet regina pagal foto ir tu ne is storiausiu😉

25. Mar 2010, 16:32

man nebuvo sunku pries 11 metu pakeist gyvenimo yprocius,pradejau nuo vandens gerimo min 2ltr i diena ir lengvo sporto,dabar man sportas tas pats kaip dantis ryte valytis,joga ,meditacija veza..tiesiog organizmas jau atutomatiskai atmeta ko jam nereikia,akys mato ir sako stop 😀 as valgau viska tik reikia zinot ka su kuom valygti,as daugiau vadovaujuos maisto derinimu..ir tai visa ne tik delto,kad nebutu gelbejimo ratu ant liemens,bet ir ,kad buciau sveika,nesupciau is vidaus anksciau laiko 😃 ir kokia nauda sakysit is to,o tokia,kad kaip 3 vaiku mama gelciau dar parunktiniaut su 1🤓ete kuno liniju konkurse ir jo stangrume(pasigyriau siektiek cia ) 😃 ;D

25. Mar 2010, 15:36

indrex, tai ko tau kompeksuot?prajuokinai 😃 esi laiba... dziaukis tuom😉

25. Mar 2010, 15:29

nu as tai jau taip stiprai del svorio nekompleksuoju nors pas mane jo ir nera manau mano KMI turet but normalus nes budama 1.74cm sveriu 62kg...

25. Mar 2010, 14:32

erikiux, gerai pasakei... ''patogius iprocius''.... mamytes, as juos laaabai stengiuosi keisti...☹ nebemyliu saves tokios.... man ir 5 kg ant manes atrodo bjauriai☹

25. Mar 2010, 13:37

100% procentų pritariu, kad svorio metimas turi prasidėti visų pirma galvoje. Bet iš savo patirties galiu pasakyti, kad labai sunku pakeisti nusistovėjusius ir labai patogius įpročius😀