Psichologė Sonata: Kai kuriems vaikams adaptacija darželyje būna ypač sunki

Psichologė Sonata: Kai kuriems vaikams adaptacija darželyje būna ypač sunki

17. Sep 2018, 08:00 Egle_Mamyciuklubas.lt Egle_Mamyciuklubas.lt

Iš mamos Justinos laiško:

Sveiki, turiu didelę problemą dėl darželio - vaikas visai nenori eiti į jį. Kai nuvedu, verkia, specialiai vemia, kad tik neliktų darželyje. Būna nervingas, dreba, niekaip nenori likti. Kaip jam padėti, kad nebijotų darželio? Lankome savaitę po porą val., bet isterijų daug. Ačiū už patarimus.

Konsultuoja psichologė Sonata Vizgaudienė:

Sveiki, Justina, 

Kai kuriems vaikučiams adaptacija darželyje būna ypač sunki. Tai priklauso nuo vaiko amžiaus, charakterio ypatybių ir labai svarbaus aspekto - iki to laiko susiformavusio savarankiškumo bei gebėjimo atsiskirti nuo tėvų.

Jūs rašote, jog jūsų vaikutis darželyje verkia, vemia, dreba jam, pasireiškia nervingumas. Tai pakankamai rimti simptomai, kurių ignoruoti negalima. Net jei jums atrodo, jog vaikas tai daro specialiai, jis vis tiek taip elgiasi dėl didelio vidinio diskomforto. Akivaizdu, kad jūsų mažylis dar nėra pasiruošęs nuo jūsų atsiskirti, todėl pratinimuisi prie darželio reikia skirti pakankamai ilgą laiką.

Jei vaikas vis dar elgiasi desperatiškai, būkite darželyje kartu su juo po 2 val. Kai pastebėsite, kad vaikas aprimo bei pradėjo domėtis kitais vaikais ir veiklomis, pradėkite palikti jį vieną trumpam, nuosekliai laiką ilginkite.

Stebėkite vaiko savijautą, jei mažylis verkia jums išėjus tik trumpai, o po to įsijungia į veiklą – viskas tvarkoje, jam tiesiog sunku atsisveikinti. Jei vaikas verkia beveik visą laiką, kol jūsų nėra, vadinasi, reikia būti su juo arba į darželį grįžti po kurio laiko (po kelių mėnesių).

Per tą laiką pratinkite mažylį pabūti atskirai nuo jūsų, pavyzdžiui, su seneliais ar kitais patikimais žmonėmis. Turėkite kantrybės ir supraskite, kad mažiuko vaiko isterijos dėl reikšmingų dalykų yra svarbios, taip jis jums parodo savo jausmus.

Svarbu nepykti ant vaiko dėl darželio sunkumų. Iš tėvelių pusės būtinas supratimas ir šiltas elgesys su mažiuku net tais atvejais, kai kantrybė, rodos, visai išsenka.  

Linkiu ištvermės.

Ekspertai

Sonata Vizgaudienė

Psichologė, www.tevystespsichologija.lt
Sonata Vizgaudienė in-vecaku-skola