Vaiko adaptacija darželyje: kaip padėti susitvarkyti su baime ir nerimu?

Vaiko adaptacija darželyje: kaip padėti susitvarkyti su baime ir nerimu?

27. Aug 2020, 14:21 Egle_Mamyciuklubas.lt Egle_Mamyciuklubas.lt

Jau startavo mūsų projektas Pradedu lankyti darželį/mokyklą, linkime visiems sėkmės ir jei turite klausimų, drąsiai juos rašykite: redakcija@mamyciuklubas.lt

„Nauja pradžia ir pirmieji potyriai darželyje vaikams gali kelti nerimo ir baimės jausmus. Įsivaizduokite, jei staiga turėtumėte palikti namus, kur jaučiatės komfortiškai bei saugiai ir patekti į visiškai naują aplinką, kurioje viskas nauja ir nepažįstama. Ikimokyklinio ugdymo įstaigoje atsiranda naujos rutinos, nauji lūkesčiai, o mamos ir tėčio nėra šalia, kad galėtų nuraminti ir paguosti. Dėl to nenuostabu, kad pirmos dienos darželyje daugeliui vaikų būna kupinos ašarų", - sako darželio „Šilagėlė" psichologė Indrė Petronytė.

Visgi, yra būdų, kaip tėvai bei auklėtojai galėtų padėti mažiesiems išgyventi mažiau baimės ir nerimo žengiant į darželį.  

Prieš išleidžiant vaiką į darželį, būtina jį paruošti. Iš anksto kalbėkitės su mažuoju apie ugdymo įstaigą - ką jis ten veiks, kaip tas darželis atrodys, apie naujus draugus ir įdomius žaidimus. 

Pavyzdžiui, „Tu leisi laiką su auklėtoja, kuria aš pasitikiu“. Rekomenduojama susitikti su būsima auklėtoja, aptarti dienotvarkę ir darželio veiklas. Tuomet galite pamėginti kartu atlikti panašius užsiėmimus namuose – tokiu atveju jūsų vaikas galės apsiprasti su būsimu režimu, jis mažiau nerimaus atsidūręs naujoje aplinkoje. 

Galite iš anksto supažindinti vaiką su ugdymo įstaigos patalpomis, kad vėliau jis jaustųsi saugiau būdamas vienas darželyje. 

  • Pavyzdžiui, išeiti pasivaikščioti tuo taku, kuris veda link darželio, apeiti jo teritoriją, pabūti kieme, taip pat ir pačioje grupėje. Reikėtų informuoti vaiką, kad ugdymo įstaigoje jį paliksite kuriam laikui, o vėliau pasiimsite, tai padės jam jaustis saugiau ir ramiau. Derėtų apibrėžti ir įvardyti, kiek laiko jis bus darželyje - tą galite padaryti einant per dienotvarkę.
  • Pavyzdžiui, „Darželyje tu papusryčiausi, vėliau žaisi ir mokysies, eisi valgyti pietų, tuomet miegoti, o atsikėlęs pažaisi ir tada aš tave paimsiu“. Svarbu atsisveikinti ramiai ir greitai, nes ilgesys ir ilgas bandymas atsisveikinti su vaiku gali tik apsunkinti jūsų išėjimą ir vaiko atsiskyrimą. Galite susikurti trumpus atsisveikinimo ir pasisveikinimo ritualus kartu su mažuoju.

Taip pat, labai svarbus šiame amžiuje tampa tėvų įsitraukimas, paskatinimas ir pagalba sėkmingam vaiko adaptavimuisi ugdymo įstaigoje ir kasdienėse jos veiklose. 

  • Pavyzdžiui, darželyje mažieji su auklėtojų pagalba pradeda mokytis apsirengti, valgyti patys, dėl to tėvams taip pat derėtų namuose skatinti ir mokyti vaiką įgūdžių užsidėti kepurę ar užsimauti kelnes. Taip vystosi vaiko savarankiškumas ir pasitikėjimas savo gebėjimais, supratimas, kad jis yra pats už save atsakingas. Kai yra „susiderinę“ ir auklėtojos, ir tėvai - mažylis daug lengviau ir greičiau mokosi, laikosi tų pačių elgesio įpročių ir taisyklių tiek namuose, tiek darželyje. 

Padėkite vaikui suprasti jo emocijas ir kas su juo vyksta.

Labai svarbu mažyliui parodyti ir tiksliai įvardinti, kad jūs suprantate ir palaikote jį, jog vaikas nerimauja ir bijo patekęs į naują aplinką – neramu, kad mama gali nebegrįžti, baisu, kai aplink tiek daug naujų žmonių. Pavyzdžiui, galite pasakyti: „Suprantu, kad tau neramu dėl to, kad dabar eisi į darželį“; „Matau, kad tau liūdna, bet dabar turi pabūti darželyje. Kai papusryčiausi, pažaisi ir pavalgysi pietus – aš tave pasiimsiu.“

Natūralu, jei patys jaučiatės sutrikę ir sunerimę, atsisėdę į mašiną ar autobusą – pradedate verkti. 

Suprantama, jei nusivilsite matydami, kaip kiti vaikai žaidžia, o jūsų vaikas vis dar smarkiai susigraudina ir negali jūsų paleisti. Tai yra natūralu, tačiau vaikai labai greitai perskaito tėvų nežodinius signalus ir perima nerimo jausmus. Kai suaugę jaučiasi kalti ar sunerimę, kad palieka mažylį darželyje, jis tai greitai pajaučia. Svarbiausia prisiminti, kad kiekvieno vaiko adaptacija yra unikali ir skirtinga, tik vieniems tai užtrunka trumpiau ir lengviau, kitiems ilgiau ir sudėtingiau. Reikėtų apmąstyti ir tai, ar jūsų vaikas tikrai pasiruošęs atsiskirti nuo jūsų pagal savo amžių ir sėkmingai prisitaikyti naujoje aplinkoje. Gali būti, kad dar pabuvęs pusmetį ar daugiau laiko namuose – mažylis bus labiau pasiruošęs eiti į darželį. 

Tam, kad vaikas gerai jaustųsi ikimokyklinio ugdymo įstaigoje – draugiškas bendravimas su auklėtojomis ir bendradarbiavimas yra būtinas. Nebijokite kalbėtis su auklėtoja, jei reikia, kreiptis į darželio psichologą, kad galėtumėte rasti strategiją, kaip geriausiai padėti savo vaikui. Kiekvienas tėtis/mama jaučiasi atsakingas už savo vaiką ir trokšta, kad jo mažylis užaugtų laimingu ir sveiku žmogumi. Nėra idealių tėvų, dėl to svarbu nepamiršti savęs bei savo jausmų. Jei visgi jaučiatės nebegalintys rasti emocinės ramybės – drąsiai kreipkitės tiek į „Tėvų liniją“, tiek į psichologus.

Į visus klausimus darželinukų mamoms atsakys darželio Šilagėlė" specialistai