Mėnuo darželyje, bet vis dar sunku atsisveikinti? Pataria psichologė

Mėnuo darželyje, bet vis dar sunku atsisveikinti? Pataria psichologė

12. Sep 2023, 11:24 Mamyčių klubas Mamyčių klubas

Pirmosios savaitės darželyje – sudėtingas metas ne tik vaikui, bet ir tėvams. Ką verta žinoti, kad adaptacijos laikotarpis būtų kuo lengvesnis? Pataria psichologė Indrė Petronytė.

Vaikas pradeda lankyti darželį – naujas ir jaudinantis įvykis ne tik pačiam vaikui, bet ir tėvams. Neretai šis gyvenimo pokytis daugiau neramina mamas ir tėčius, nei pati mažylį. Bijome to, ko nežinome, ir to, kas kelia daugiausiai klausimų – „Ar mano vaikas pritaps, ar jam bus viskas gerai, ar jis adaptuosis, ar susiras draugų?“. Pirmos dienos darželyje daugeliui vaikų būna kupinos ašarų, o tėvams – nemažai įtampos. 

Svarbu suprasti, kad ne tik mažyliui reikia supratimo ir atliepimo, bet natūralu, kad ir tėvai (ypač jautresnės mamos) jaučiasi sutrikę ir pasimetę. Suprantama, jei nusivilsite matydami, kaip kiti vaikai žaidžia, o jūsų vaikas vis dar smarkiai susigraudina ir negali jūsų paleisti. Tai yra natūralu, tačiau vaikai labai greitai perskaito tėvų nežodinius signalus ir perima nerimo jausmus.

Kai suaugę jaučiasi kalti ar sunerimę, kad palieka mažylį darželyje, jis tai greitai pajaučia. Svarbiausia prisiminti, kad kiekvieno vaiko adaptacija yra unikali ir skirtinga, tik vieniems tai užtrunka trumpiau ir lengviau, kitiems ilgiau ir sudėtingiau. 

Prisiminkite, kad kalbantis su vaiku, svarbu tiksliai įvardinti jo jausmus ir palaikyti: „Suprantu, kad tau neramu dėl to, kad dabar eisi į darželį“; „Matau, kad tau liūdna, bet dabar turi pabūti darželyje. Kai papusryčiausi, pažaisi ir pavalgysi pietus – aš tave pasiimsiu.“ Vaiko jausmų atliepimas ir tikslus žinojimas padeda jam mažiau nerimauti ir bijoti patekus į naują aplinką. Pabandykite ir sau mintyse, o gal ir garsiai įsivardinti, kaip jaučiatės išleisdama vaiką į darželį, kas jus labiausiai gąsdina ir neramina, kalbėkites su auklėtoja. 

  • Į pagalbą gali ateiti ir trumpi atsisveikinimo bei pasisveikinimo ritualai prieš ir po darželio.
  • Galite išbandyti ir socialinės istorijos kūrimą apie darželio kasdienybę – pieškite, pasakokite, kurkite dienos ritmo istoriją kartu namuose.
  • Apie ikimokyklinio udgymo įstaigos dienotvarkę yra ir knygučių vaikams, kurias galima skaityti kartu.