Gerti vaikams vitaminų ar užtenka subalansuotos mitybos?

Gerti vaikams vitaminų ar užtenka subalansuotos mitybos?

12. Oct 2017, 09:00 Egle_Mamyciuklubas.lt Egle_Mamyciuklubas.lt

Iš Vitos laiško:

Laba diena, 

dažnai skaitau Jūsų portalą ir norėčiau užduoti klausimą šeimos gydytojui -
kada ir kokius reiktų duoti vaikui (man aktualu darželinukui 5 m.) vitaminus? Ar reiktų juos gerti profilaktiškai, pvz., atėjus rudeniui, pavasariui ir pan. Gal gydytoja galėtų plačiau pasisakyti vitaminų vaikams tema.

Atsako "Tarandės šeimos klinikos" šeimos gydytoja Neringa Sakalauskė.

Svarbiausias veiksnys kūdikiams ir vaikams - optimali mityba, kuri lemia gerą augimą, sveikatą bei vystymąsi. Lėtinių ligų atsiradimas ilgame periode yra siejamas su neoptimalia mityba. 

Šiuo  metu, kai maisto įvairovė yra didelė, yra manoma, kad papildomai duoti vitaminų, mikroelementų nereiktų, tačiau dažnai tėveliai susiduria su problema, jog vaikas valgo tik miltinius patiekalus, vengia valgyti daržovių, mėsytės. Pastaruoju metu taip pat populiaru yra vegetarizmas ne tik tarp tėvų, bet ir tarp vaikų. 

Praktikoje stebime, kad mūsų dieta nėra subalansuota ir papildyti ją reikia vitaminais ir mikroelementais. Šiais laikais nebūtina spėlioti, kokių vitaminų ar mikroelemetų trūksta, galime juos ištirti, t.y., atlikti profilaktinius kraujo tyrimus (pavyzdžiui, per profilaktinę patikrą prieš mokyklą ar darželį). 

Mūsų šiaurinės Europos regione rekomenduojama profilaktiškai vartoti vitaminą D tiek vaikams, tiek suaugusiems, atitinkamai parenkant dozę. Kada? Gydytojai sako: Kai pakeičiate automobiliui vasarines padangas į žiemines – pradėti ir tęsti, kol vėl padangas pakeisite į vasarines.

Aš rekomenduočiau periodiškai vartoti multivitaminų prepraratus.

Kaip išsirinkti? Rinkoje yra didelė įvairovė medicininių preparatų (multivitaminų) vaikams, taip pat jie yra suskirtyti pagal amžių, tad Jums reiktų atkreipti, jog sudėtyje būtų bent šie vitaminai:

A (atsakingas už regą, imuninę sistemą),

B (atkreipti dėmesį vegetarams!, profilaktika prieš megaloblastinę anemiją),

C (skorbuto profilaktika, atsakingas už žaizdų gijimą, taip pat už imuninę sistemą, kolageno gamybą),

D (rachito profilaktika, veikia imuninę sistemą)

bei mikroelementai: Geležis (anemijos profilaktika, raumenų struktūra), Kalcis (raumenų -skeleto, nervų sistemą), Cinkas (atsakingas už augimą, reprodukciją), Jodas (atsakingas už skydliaukės hormonų gamybą), Magnis (už nervų ir raumenų -  skeleto sistemą),

Taip pat nepamiškite pasirinkti vitaminų ar mikroelementų vartojamąją formą, t.y. iki 6 metų rekomenduojama skysta, dėl galimo apsunkinto rijimo, nuo 6 – dažniausiai kramtomos tabletės. 

Sėkmės.

Ekspertai

Neringa Sakalauskė

Šeimos gydytoja, neringa.sakalauske@kraujotyrimai.lt
Neringa Sakalauskė in-vecaku-skola