Kaip elgtis, kai jūsų "sunkų" vaiką nori išmesti iš darželio: psichologės patarimai

Kaip elgtis, kai jūsų "sunkų" vaiką nori išmesti iš darželio: psichologės patarimai

26. Jun 2014, 13:10 Egle_Mamyciuklubas.lt Egle_Mamyciuklubas.lt

Iš mamos Kristinos laiško:

Laba diena, mums iškilo tokia situacija. Vaikas eina į darželį ir yra labai judrus, ne visada klauso paliepimų, yra smalsus, turi dėmesio ir aktyvumo sutrikimą. Grupės vaikų tėvai surinko parašus, kad pasiimčiau vaiką iš darželio, kadangi yra labai judrus, mažai miega, kimba prie vaikų, taikosi vis pabėgti nuo auklėtojų, bėga iš grupės. Auklėtojos tėvams skundžiasi, kad sunku grupėje vykdyti ugdomąją veiklą. Man grasina, kad jei neatsiimsiu vaiko iš darželio, kreipsis į atitinkamas instancijas.

Mama, kuri inicijavo šį raštą, man priekaištauja, kaip aš drįsau atvesti į darželį vaiką, kad neturiu sąžinės, vadina jį nestabilios psichikos, bendrauja su manimi rėkdama, tiesiog šaukia ir bado pirštu į mano vaiką, vadindama ŠITAS VAIKAS lyg vardo neturėtų. Aš vaiko vasarą į darželį nevedu, bet rudens laukiu su nerimu. Man padavė lapą be parašų, su parašais pasiliko sau. Kaip man elgtis toliau? Ačiū už bet kokius patarimus.

Šią nelengvą situaciją paprašėme pakomentuoti psichologės Vikos Aniulienės:

1. Visi darželiai yra pritaikyti taip, kad juos galėtų lankyti visi vaikai, tame tarpe ir tie, kurių raida yra sutrikus. Visą tai reiktų gražiai primint ne tai mamai, o pačiai direktorei. Direktorė yra "kiemo šeimininkė" ir turi žinot, kas vyksta "jos kieme". Pasakykit, kad jūs darželio nepaliksite, viešinsite šitą reikalą taip pat. Nes jei Jūsų vaikas fiziškai nežaloja kitų vaikų ir nelaužo darželio nuosavybės, nėra net menkiausio preteksto jusų vaiką mesti iš darželio.

2. Įklausykite į kitą nuomonę ir paprašykite daktarės siuntimo į Pedagoginę Psichologinę Tarnybą (PPT), ten nustatys, ar vaikas turi raidos ar psichinių sutrikimų. Ten pasikonsultuokite, ką daryti su vaiku (kad vaikui bendraut su kitais būtų lengviau).

Taip, vaikas gali turėti sutrikimų, bet jei jų yra, tai geriau apie juos sužinot anksčiau ir kaip galima padėt jam. O galbūt Jūsų vaikas tiesiog yra aktyvus ir judrus. Leiskit šitą nustatyt specialistams, savo darbo žinovams. Galbūt jų įžvalgos jus nuramins, plius - tikrai duos gerų patarimų.

3. Labai gaila, kad neparašėte vaiko amžiaus, bet stenkitės keisti pati vaiko elgesį, kokiais būdais tai padaryti, geriausiai Jums ir patars PPT arba darželio psichologė. Išsirinkite specialistą, tik tą, kuriuo pasitikite ir kuris yra pakankamai kompetetingas.

4. Surinkite visą teisinę informaciją, bet ne iš kaimynų, o iš savo darbą dirbančių ir išmanančių žmonių teisininkų (dalis jų tikrai tokiu klausimu prakonsultuos nemokamai), pasiskambinkit tiesiai į Švietimo ministeriją, taip pat galite kreiptis į žmogaus teisių gynėjų asociaciją. Išsiaiškinkit kada, kaip ir kokiu pretekstu jus gali prašyti palikti darželį.

5. Kai turėsite PPT išvadas, žinosite visus teisinius aspektus ir savo vaiko teises, tada nuėję į darželį, pateikite visus faktus direktorei, auklėtojai ar susirinkimo metu kitiems tėvams.

6. Ir svarbiausiai, prisiminkit, kad visos mamos (jei ne visos, tai tikrai dauguma) susiduria su panašaus pobūdžio nemalonumais, jei ne darželyje, tai mokykloje. Labai nemalonu, kai vaikas yra kaltinamas ir jo nenorima.

Jūs kaip mama turite išsiaiškinti visą informaciją pirmiausiai ne dėl kitų, o dėl savo vaiko. Gali būti, kad jis tikrai turi kokių sutrikimų ir jam reikia padėti. O galbūt jam viskas gerai, tiesiog reikia kelių gairių, patarimų ir jo elgesys pasikeis. Parodykit pastangas, jog norit situaciją keisti, elkitės geranoriškai, bet tvirtai kovokite už savo vaiką ir jo teises, o visą tai galėsit padaryti tik tada, kai viską žinosit :)

Sėkmės.

Jei norite asmeninės psichologės konsultacijos:

vika.aniuliene@gmail.com
865449445

27. Jun 2014, 17:08 guzikelis1

aciu uz supratima, palaikyma.

27. Jun 2014, 14:47

kraupstu vien nuo žodžių - "rakinamos durys". ar pagal priešgaisrines taisykles jos gali buti rakinamos???

27. Jun 2014, 12:50

galbut ir jusu vaikui reikia pertraukos, butinai pakeiskit auklejimo stiliu, jei barate jy tai nebarkit o graziai pasisodinkit ir aiskinkit, bus pradzioj nelengva bet tai pasiteisina. sakau is savo patirties nes visa tai visai neseniai praejo musu seima. pastebejau kad musu vaikas tavo paklusnesnis kai pradejau su juo kalbetis o ne rekti oks tu negeras, neklausai ir t.t... sekmes mamytei ir vaikeliui

27. Jun 2014, 12:47

kuo toliau skaitau tuo labiau siausiasi plaukai man. pas mus darzelio durys irgi rakinamos, visi tevai renkasi uz duru laukti kada isleis vaikus, bet paskutiniu metu man vis papuola galimybe yeiti anksciau ir paziuret ka mano vaikas veikia, nors jie buna lauke bet vistiek galiu susidaryt nuomone. kad ir siandien ejau su mazuoju is parduotuves tai spec pasukau pro darzely ir ziurejau ka veikia mano vaikas, tai taip ant sirdien gera pasidare kai pamaciau jy ramiai sedinty ir zaidzianty su ''savo mergaite'' smelio dezeje. yra viena mergaite jo darzely su kuria jis visa laika zaidzia ir labai graziai ja vadina ''mano mergaite'' 😍😃 vadinasi mano vaikui tereikejo pertraukos, pabuti namuose ir atsigauti ir dabar y darzely eina su noru.

27. Jun 2014, 10:42

Kantrybes jums. Realiai susidaro nesusikalbejimo reiskinys tarp visu.pusiu. Nueita lengviausiu keliu keliant samysi, vietoj kalbejimosi, specialistu pagalbos. Bet, jei jau buvot ivesta i toki kelia linkiu rasti ramybe. O vaikui tiesiog reikia islieti energija, toks aukletoju jo "suvaldymas" tik kenkia augina dar didesni nora "issidukti". Beabejo, reikia specialixsyo patarimu teveliams, aukletojoms, kaip vaika nukreipt reikiama kryptim. Apmaudu, kad sioje situacijone jis tikrai pamirstamas, nenorima sprest problemu. Kantrybes dar kart.

26. Jun 2014, 18:38 Pikabuuu

nu tik pas mus darzelyje matyt ypatingos salygos, tik nesigilinau ar visiems, bet mama parasu rinkeja kai du kartus atvedziau vaika i darzeli, ja susitikau, ji mane uzsipuole, abu kartus as isejau, nes turejau butinai isvaziuoti, o ji liko. ir tas labai neramina, nes aukletoja visiskai jos netramde, ji sauke, mano vaikas verke, aukletoja ramiai sedi, darau prielaida kad ji likus ir toliau kelia ten panika. kiek zinau, tai vaikus atvedus, nepageidaujami tevai, kad kiti vaikai kuriu tevu nera, nesitrigdytu.

26. Jun 2014, 18:33

Darzelio gyvenimas verda kai uzrakinamos lauko durys ☹

26. Jun 2014, 18:31 Zylutee

As laaabai noreciau pamatyt vaiko grupes gyvenima,deja draudziama.iki tam tikro laiko atvedi vaika ir tam tikru metu pasiemi is darzelio.viskas grieztai.durys rakinamos ir tevai nustatytu laiku renkasi prie darzelio duru.visi vaikai paimami vienu metu.jai veluoji-moki dvigubai

26. Jun 2014, 17:15 jaldija

manes niekas nei kalbino, nei klause ko, nei kreipesi, taip rudeni kita aukletoja pasiule atsiimti pusmeciui, as atsisakiau, o geguze,
tiesiog viena diena vaika atvedziau i darzeli, ir apsigavo,galvojo, kad as kokio nors kito vaiko mama, issidave tiesiog, norejo kad pasirasyciau ta lapa. bet parasus surinko, tik man jo neiteike, nors skirta man, mamai. man tiesiog perdave aukletoja atspauzdinta lapa su tekstu. o su parasais sau, toks vaiku darzelis.
niekas net negalvojo , ar specialistu cia reikia, ar as pati paimti noreciau ji is darzelio, ka as galvoju, aplamai,gal butu suorganizave susirinkima, pasitarti,pasikviesti psichologe, nu tiesiog, sakytu,darykit ka nors,ziurekit, bet ir tai aukletojos tai turejo padaryti, o dabar surase mano vaiko nuodemes, ir pasiimkit, ir svarbiausia kazkokia kito vaiko mama, net neprisistato, rekia visa gerkle,kokia valanda , paskui jau turgus gaunasi.
o ta nuodemiu aprasyma varda pakeitus galima pritaikyti beveik 75 proc. pazistamu vaiku, zaislus atima, bet ir is jo atima, kita pastume, tai ir ji pastumia, pati kelis kartus maciau kaip stume i siena mano vaika kitas vaikas savo tevo akivaizdoje, grizom su didziausiu guzu, net i klinikas galvojau vesti,bet tai negalvokit as nebandau savojo pateisinti. tiesiog jei sumusa manaji, tai jie ginasi, o jei manasis uzgauna ka, tai agresyvus, kimba.
as esu ziauriai geranoriskas zmogus, bet niekam neidomu. Mes neisejom is darzelio, kreipiausi i vadovybe, patikino kad sutartis yrasudarytasudarzeliu,ne su mama,arkitais teveliais, mes tiesiog atostogaujam vasara, o rudeni tikiuosi kad spresim visi, o ne vel bandys primesti man savo valia. vestumem i kita grupe, ar darzeli, jei taip greitai iseitu surasti,bet ar vaikas nuo to pasikeis. eiles dabar visur, o nuo rudens ir dar brolis buvo ten pat uzrasytas, zadu vesti, tai dabar yra tiek sudetinga, jei prireiks ir engs toliau, puldines kiekvienas svetimas zmogus, tai butinai atsiimsim, tik gaila, kad kiti tiek negeranoriski.

motinysteveza motinysteveza 26. Jun 2014, 17:00

tikrai ypatingai sunki padėtis. tik mamai palinkėsiu labai daug jėgų ieškant geriausios išeities.
įsivaizduoju, kas turėtų dėtis vaiko širdelėje, jei jį pastoviai atskiria nuo kitų vaikų veiklos: pasodinant ant lovytės, nesivedant į lauką. JO NEPAKLUSNUMAS turėtų tik didėti!!!!!!!! jo širdelėje turėtų augti maištas, pyktis prieš tokią neteisybę. man tai yra vaiko žlugdymas.... nuo tokios auklėtojs aš bėgčiau. kvalifikacija jos nepasikeis, jei ir priims atgal.
šioj situacijoj kenčia abi pusės: ir tas vaikas ir kiti darželio vaikai.

jaldija jaldija 26. Jun 2014, 16:49

Mūsų darželyje buvo vaikutis su spec.poreikiais, ir mes tėvai labai buvome tolerantiški, ko nepasakyčiau apie to vaikučio mamą. Ji buvo arogantiška, priešiškai nusiteikusi bet kokiai pastabai. Neidavo į susirinkimus. Gal galima sakyti tai jos gynyba... Irgi galima pateisinti.
Patikėkit, nėra malonu, kai tavo vaikas skundžiasi, kad jį skriaudžia, atiminėja daiktus, stumdo ir t.t. Nekalbant apie , kad ir menkus sužalojimus. Kovotumėt už savo vaiką kaip įmanydamos. Todėl aš iš dalies pateisinu tėvus surinkusius parašus. Ir be abejo nėra bendradarbiavimo grupės vaikų tėvų, auklėtojos ir to vaikučio tėvų. Reikia kartu kažkaip priimti sprendimus, pasitelkiant įvairius psichologo rekomenduotus punktus.
Gal tikrai daug kas pasikeistų, jei vaikutis papultų pas gerus specialistus.

26. Jun 2014, 16:37 gintarep

taip pas mus yra, sako psichologe, kad kai ji ateidavo, nes ne kiekviena diena ji ten buna, vaiko nebudavo grupeje, nes as ne kiekviena diena vesdavau, kitos grupes aukletojai, jau priesmokyklinuku aukletojai, tekdavo vakarais priziureti ir maziuku grupe, kazkaip nuo 16 valandu likdavo i namus vaikus isleisti tik viena aukletoja, o grupes aukletoja sake kad sunku jai, tai as tik mamiskai papasojau,jei nerenka zaisluar kazko nadaro ka turetu, reikia nenusileisti ir isreikalauti, kad padarytu, jeibega is grupesgal galiuzrakintiduris, jei piesia, tai gal gali pasodinti atskirai, kad neimtu is kito vaiko piestuko ar panasiai, bet paskui suzinojau, kad jei vaikai piesia, tai mano vaika auklyte pasisodinus laiko ant lovytes. klausiau tai kodel jam neduodat, atsake : jis nemoka. nu as bezodziu, jis kitoks vaikas, tikrai landesnis, greitesnis, nesusikaupiantis, bet jei jamneduoda piesti, tai jis ir neismoks, nu daug cia ka pasakot, bet ziuresim iki rudens issipres, aciu mamyciu klubui, uz patarimus, zinosiu dar tiksliau ka turiu padaryti, ir kokios mano teises. ir komentarai visi naudingi, objektyvi nuomone irgi reikalinga.

26. Jun 2014, 16:02

as tai cia viska puikiai suprantu, ta aukletoja neranda bendros kalbos su vaiku ir net nesistengia su juo graziai susitart. cia tikrai ne vaiko beda o pacios aukletojos jau dabar principo reikalas manau, daro viska kad tik situacija negeretu. as niekada negalvojau kad zmones gali taip elgtis tycia, bet kai pati perejau panasia sitaucija dabar matau viska kitom nebe tokiom naiviom akim

Gintarep Gintarep 26. Jun 2014, 15:52 kristina111

Keistai man nuskambejo,kad darzelio psihologe nemate vaiko. Nesupratau kam aktyviam vaikui logopedas?
Nesuprantu ir to, ka veikia grupes aukletoja, jei tik kt aukletojos duoda rekomendacijas? Daug ko as cia nesuprantu...

26. Jun 2014, 15:16 gintarep

taip ir yra, kad palikdavo grupeje, nes lauke per daug laksto.
rudeni kai pradejo vaikas eiti i darzeli, viena visai kitos grupes aukletoja, man pasiule ji pasiimti pusmeciui is darzelio. As manau, kad po pusmecio atvedus atgal, butu dar blogiau, kol vel viska apziuretu, kol priprastu, is naujo butu gal dar sudetingiau. Rudeny aukletojos skundesi man, atrodo, pasitarem kaip reikia elgtis,vienu ar kitu atveju, prasiau kad pasikviestu logopeda, ar psichologe, tai tik dabar po situ parasu surinkimo,kai ta mama mane pradejo pulti, varo mano vaikui stresa, ir as parasiau skunda darzelyje, psichologe susidomejo sia situacija, vaiko ji net nemacius, o darzely vaikas lanke nuo 2013 metu rudens, aukletojos vietoj tevu organizavimo, galejo organizuoto specialistus. Kai iskilo si situacija kalbejausi ir su vadovybe, patikino, kad is darzelio sarasu braukti neketina. Su psichologe darzelio dar tik eisime susitikti.

26. Jun 2014, 15:01

Siais laikais aukletojos visai nesistengia rasti kompromisa su vaiku, joms atrodo kad visi turi megti piesti, zaisti su kamuoliu ir t.t. mano vaikas negsta kamuolio nuo maziuko piesia irgi labai mazai tai jau aukletojos buvo prikibe neva tai per laisvai laiko piestuka o per treniruote ryte pastebetas kuno ytempimas...

Gintarep Gintarep 26. Jun 2014, 15:00

Sunku pasakyti kokia yra greitesne iseitis, bet is sio straipsniuko matau,kad tikrai vaikui truksta veiklos. Kas galetu jam sukurti veikla? Manyciau pradzioje turetu aukletoja bandyti bei darzelio vadovybe rekomenduoti iseiti.
Nors mano vaikas moka uz save pastoveti,bet tikrai nenoreciau,kad grupeje atsirades tokiu poreikiu vaikas visus metus trigdytu veikla. Man labai nepatiko komentare issakyta mintis,kad aktyvus vaikas likdavo grupeje, o neidavo i lauka. Tai jis neissidukdavo ir delto kitiems vaikams trigde miegojimo rezima.
Is sio laisko supratau,kad kaip ir "valdzia" kitos mamos, bet ne darzelio vadovas. Kazkaip man keista,kad su tuo vaiku nieks papildomai darzelyje nedirbo:nei psihologas, nei kt.specialistai. Juk darzelio vadovas, esant panasiai situacijai turi teise kreiptis i atitinkamos specializacijos specialista. Keistai man pasirode ir tai,kad su mama nebuvo kalbamasi ir neteikiamos rekomendacijos. Galejo pedagogai mamai rekomenduoti vaika po darzelio vesti i baseina, i sporta, iseiginemis i dailes burelius,kad vaikas susidometu daile, jei to negali/nemoka o gal nenori teikti tevai...

26. Jun 2014, 14:45 guzikelis1

as ir taip manau, seimos gydytoja sako kad jam viskas gerai, ir psichologe sako, kad galibuti tai tiesiog vaiko charakteris , gerai, kad darzelio vadovybe mane palaiko. nes tada tikrai nevesciau i ta pati darzeli. parasus surinke zmones galvoja tik apie savo vaikus, ar ir gyvenime tik taip elgiasi nezinau, bet as pati, net kai vaiku neturejau, elgiuosi taip, kaip noriu kad su manim elgtusi, ir vaikus mokinu nebuti homofobais.

26. Jun 2014, 14:38

idomu kur siuloma ta vaika pasiemus deti? izoliuoti nuo kitu vien del to, kad per smalsus, per greitas, aukletojos nesuspeja is paskos, kodel nesistengia ? viena per garbaus amziaus, kad suspetu, kita istisai viena vaika apsikabinus sedi. Suorganizavo tevus kad ismesti, o kad itraukti i bendra veikla net nesistengia, neduoda jam piesti, - nes jis nemoka, nesiveda i lauka, nes jis eina po krumynus, per mazai miega ir pan. o pries puse metu tam paciam darzely dirbo aukletoja kuri mano vaikui uz plauku pesdavo. i lauka nesivesdavo, palikdavo auklytei. situacija gana sudetinga, moteris mato mane pirma karta o rekia lyg skerdziama vaiku darzelyje, su aukletoja vas vas, ir vadina vaika net ne vardu o " sitas vaikas", jam beveik 4 metai, tai yra irgi zmogus, visada eidavo i darzely su sypsena, po dvieju tokiu ispuoliu tos mamos organizatores prie manes ant mano vaiko, palikdavau su asaromis. ji nesivarzydama rekia visa gerkle, o vaikai ziuri akis siplete kas darosi, saviskipalikau sudrebancia sirdimi.
ir noriu pasakyti, kad nesiversciau i darzeli kur nenori mano vaiko, bet ne taip greitai gali pakeisti darzeli, o ir keista, kad biski kitoks, tai ji ismeskit is bendruomenes, pasiimkit ir uzdarykit. seimos gyd ir vaiko psichologes atsakymasman buvo toks : jokiu specialiu darzeliu jam nereikia, anksciau buvo isdyke vaikai, dabar turi "diagnoze"- hiperaktyvus. O nuosirdziai tyleti ir ne iseitis, paskui smogia is visos nuosirdzios sirdies per galva surinke parasus... uztenka ieskoti iseiciu, kviesti psichologus, aukletojos turi dirbti nuosirdziai, bet tai tik teorija...

26. Jun 2014, 14:14

patarciau siai mamai vaziuot as specialistus ir susideliot visus taskus galutinai. as daug asaru isliejau, bet pagaliau dabar esu rami ir tvirtai kovojanti uz savi vaika, nes galiu drasiai rezti y akis KAD MANO VAIKUI VISKAS GERAI

1 2