Vasara - tobulas metas pailsėti su šeima. Ir nesvarbu, vykstate prie jūros, ežero ar upės - verta prisiminti kai kuriuos dalykus, kad visi jaustumėtės komfortiškai. Tik saugokite save ir vaikus per šiuos karščius!!!
Kaip jūsų šeima ruošiasi išvykai prie vandens? Ar sudedate į didelį krepšį viską, kas po ranka, ar apgalvojate iš anksto ir dedate pagal sąrašą? Norint išvengti streso, parengėme jums nedidelę paruoštukę!
Kremas nuo saulės
Vasaros saulė klastinga, tad nejusdami galite per daug nudegti, todėl nepamirškite pasiimti apsauginių priemonių nuo saulės: nudegimai saulėje vaikams padidina riziką susirgti onkologinėmis ligomis 2–2,5 karto.
Renkantis apsauginius kremus nuo saulės mažiesiems, pirmenybę teikite specialiai jiems sukurtiems produktams. Atkreipkite dėmesį, ar juose nėra dažiklių, aromatinių medžiagų, parabenų. Jei norite, kad visa šeima naudotų vieną bendrą priemonę, geriau pasirinkite vaikams skirtą.
Renkantis apsaugines priemones nuo saulės, atkreipkite dėmesį į tai, kad jos turėtų SPF 50+ ir būtų atsparios vandeniui.
Kitas svarbus veiksnys - apsauginis filtras, kuris gali būti tiek fizinis, tiek cheminis. Fiziniai kremai atspindi saulės spindulius ir blokuoja jų poveikį, todėl rekomenduojama vaikams. Tokie kremai bus tiršti, turės toną (kad matytume, kurias kūno vietas jau patepėme). Na o kremai su chemine apsauga veikia ląstelių lygmenyje ir apsaugo ląstelių branduolį nuo pažeidimų.
Ekspertai primena: kūdikiams iki 6 mėnesių apskritai nepatariame būti tiesioginių saulės spindulių įtakoje. Tokiems mažyliams užtenka pasimėgauti oro voniomis šešėlyje. Vaikai iki trejų metų gali būti saulėje tik ryte arba po pietų, kai saulė ne tokia agresyvi - ir ne ilgiau kaip 20-30 minučių.
Vanduo
Stebėkite, kad jūsų mažylis karštą vasaros dieną gertų vandens kas 15–30 minučių (bent po gurkšnelį). Ir, žinoma, nepamirškite savęs - gerti svarbu tiek mažiems, tiek dideliems!
Nors vaikai labiau geria saldžius gėrimus ir sultis nei paprastą vandenį, tačiau per didelis cukraus kiekis kenksmingas vaiko sveikatai: saldūs gėrimai tik padidina troškulį. Tad pratinkite vaikus gerti vandenį nuo mažens.
Požymiai, kad vaiko organizme trūksta vandens:
- dažnai prašo gerti;
- mažėja aktyvumas;
- sausa oda;
- tirštos seilės, jų mažai;
- sausos gerklos (ir lūpos, burna, liežuvis);
- prislopęs balsas, sausas kosulys;
- retas šlapinimasis;
- tamsus šlapimas, turintis stiprų kvapą;
Žaislai
Maži vaikai aktyvūs ir nė minutės nenusėdi vietoje, tad nepamirškite pasiimti ir žaisliukų. Kokių?
Į paplūdimį:
- Kastuvėlį - patikrinkite, ar jo rankenėlė ne per trumpa ir ne per stora mažiems delniukams? Kad būtų lengviau žaisti, pasirinkite suapvalintu galu;
- Įvairių dydžių formeles. Kai mažylis stato jomis smėlio pilis, lavėja motorika ir vaizduotė, juk reikia susikaupti ir būti atsargiam!
- Kibirėlį;
- Sietelį - sijodamas juo smėlį, vaikas išmoksta atpažinti dydžius, todėl gerai, jei jūsų žaislų arsenale yra skirtingų dydžių sieteliai;
- Grėbliuką;
- Laistytuvą - svarbu, kad jis nebūtų didelis ir sunkus, kad vanduo neišbėgtų iš jo per greitai;
- Savivartį - kad galėtų pervežti smėlį ir įrankius!
- Įvairias figūrėles - jos taps smėlio miesto gyventojais. Figūrėlės turėtų būti be skylių (kad nepribyrėtų į jas smėlio) ir lengvai plaunamos.
Be šių smėlio žaislų nepamirškite ir pripučiamų žaisliukų, pavyzdžiui, kamuolio, mini baseino, plaukimo ratų...
Prie vandens nepamirškite apie saugumą. Būkite budrūs kiekvieną minutę ir nenusisukite nuo vaiko nė sekundei!
Vaikas gali būti vandenyje tik prižiūrint suaugusiam. Net ir besimaudančius paauglius reikia stebėti.
8 - 9 metų vaikai labai pasitiki savimi, todėl būtent šiame amžiuje pasitaiko daugiausiai traumų ir nelaimingų atsitikimų.
Atsarginiai drabužiai
Net ir saulėtomis dienomis gali viso nutikti, todėl paplūdimio krepšyje turi būti atsarginių drabužių komplektas - jei vaikas išsitepė, sušalo ar, priešingai - suprakaitavo.
Užkandžiai
Aktyvus poilsis gamtoje visada pažadina apetitą. Pasirūpinkite užkandžiais, kurie neištęžtų saulėje ir juos būtų patogu paimti į rankas. Tiks barankytės, trapučiai, obuoliai arba specialios kūdikiams skirtos tyrės sandariose kelionių pakuotėse.
Jei patys gaminate maistą iškylai, pasirūpinkite saugumu jau namuose: švariomis rankomis, švariais vienkartiniais indais, kruopščiai nuplautais vaisiais ir daržovėmis.
Specialistai atkreipia dėmesį: namuose paruoštą maistą rekomenduojama gamtoje suvalgyti per dvi valandas! 30 laipsnių ir aukštesnėje temperatūroje atsivežtus produktus suvartokite per valandą. Todėl įvertinkite situaciją ir, jei įmanoma, iškylos maistą laikykite šaltkrepšyje.
Saugūs užkandžiai, kurie patiks vaikams:
- šiaudeliais supjaustytos morkos,
- agurkų griežinėliai;
- pilnagrūdžių makaronų salotos su pomidorais, paprika, morkomis ir cukinijomis, pagardintomis alyvuogių aliejumi;
- pilnagrūdė tortilija su bananais ir žemės riešutų sviestu;
- vaisiai ir uogos - vyšnios, arbūzų griežinėliai, obuoliai, kriaušės, persikai;
- riešutai.
Plaukimo ratas ar plaukimo rankovės?
Mažyliams, kurie dar nemoka plaukti, tai privalomas maudymosi atributas ir kartu tėvų saugumas bei ramybė. Tačiau tai nereiškia, kad tėvai nebeturi stebėti savo vaikų vandenyje.
Daugelį vaikų sunku ištraukti iš vandens, net kai lūpos tampa mėlynos ar pasigirsta kalenimas dantimis. Vis patikrinkite vaiko savijautą.
Maudymosi trukmę ilginkite pamažu; pasikaitinus saulėje iškart nešokite į vandenį - gali sutraukti mėšlungis ar apsvaigti galva.
Tentas ar skėtis
Parduotuvėse yra didelis specialių tentų ir skėčių nuo saulės asortimentas. Kai kurie į paplūdimį ima palapinę - tačiau tai nėra visiškai tinkamas sprendimas, nes palapinė saulėje greitai įkaista ir viduje būti tampa pavojinga.
Maišelis drėgniems drabužiams ir panaudotoms sauskelnėms
Kartais smulkmenos sugadina visą poilsį. Grįždami namo mes staiga suvokiame, kad nėra kur dėti šlapius daiktus, viskas smėliuota. Ar jumis taip yra buvę?
Štai tokiu atveju ir pasitarnauja paprastas, bet talpus maišelis, į kurį galima sudėti drėgnus maudymukus, žaislus, nešvarius drabužius ir kt. Pasirūpinkite ir atskiru maišu panaudotoms sauskelnėms - tuo atveju, jei šalia nerasite šiukšlių konteinerio.
Maudymukai ir maudymosi kelnaitės
Svarbu, kad paplūdimyje vaikas jaustųsi laisvai ir patogiai. Tai užtikrins sauskelnės - maudymosi kelnaitės. Mes teikiame pirmenybę Huggies® Little Swimmers® - mažyliams skirtoms vienkartinėms maudymosi kelnaitėms, kurios neišsipučia vandenyje ir sulaiko net dideles „staigmenas“.
Apklausėme mamas, kurios pasirinko Huggies® Little Swimmers®; išsiaiškinome, kad svarbiausias dalykas tėvams yra tai, jog sauskelnės-kelnaitės netrintų kojyčių ir suteiktų judėjimo laisvę vandenyje. Patiems mažiausiems taip pat patinka ryškūs paveikslėliai su mėgstamais „Disney“ personažais. Be to, Huggies® Little Swimmers® lengva apmauti kaip ir įprastas kelnaites. Nuimti taip pat nesunku - tereikia atplėšti šonuose esančias lipnias juosteles.
Jeigu mažylis išaugo iš sauskelnių, nepamirškite maudymuko. Jis kaip ir maudymosi kelnaitės apsaugos nuo bakterijų bei smėlio.
Renkant maudymosi kostiumėlį vaikui, atkreipkite dėmesį į:
- Jo kokybę - kaip pasiūtos detalės, kiek jos patvarios, ar siūlės netrins kojyčių;
- Susidėvėjimo lygį - paklauskite pardavėjo, ar audinys skirtas maudymuisi sūriame ar chloruotame vandenyje. Kai kurios medžiagos, pvz. nailonas ir likra patvaresnės nei kitos;
- Ar maudymosi kostiumėlis turi UV apsaugą? Ieškokite šios informacijos gaminio etiketėje arba klauskite pardavėjo. UV skaičius gali būti nuo 15 iki 50+, ir kuo didesnis - tuo geresnė apsauga.
Akiniai nuo saulės
Mažylis auga, keičiasi ir jo galvos forma. Vaikams gaminami specialūs akiniai nuo saulės; jie turi specialią formą ir gumytes, kurias galima reguliuoti. Vaikiški akiniai nuo saulės ypač tinka mažiems aktyvistams, kurie bėgioja, šokinėja, ropoja - paprasti akiniai iškart nukristų.
Akinius nuo saulės galima įsigyti beveik visur - pradedant prekybos centruose, baigiant optikos salonuose. Kokius pasirinkti? Atminkite: pigūs akiniai gali būti pagaminti iš nekokybiškų medžiagų - lengvai lūžtančių ir alergizuojančių.
Optikos salonuose rasite pasaulyje populiarių gamintojų akinių, tarp jų - skirtų specialiai vaikams - antialerginių, elastinių, saugių, pagamintų iš ekologiškų medžiagų. Medžiaga - esminis kriterijus, ypač, kalbant apie vaikus: akiniai juk liesis su smėliu, turės sąlytį su vandeniu, patirs ne vieną kritimą ar smūgį. Saugumo sumetimais jokiu būdu nepirkite vaikams akinių nuo saulės su stiklinėmis detalėmis.
Pirmosios pagalbos vaistinėlė
Nusiteikite pozityviai! Tačiau kad viskas būtų gerai, visgi pasirūpinkite būtiniausiomis pirmosios pagalbos priemonėmis. Vaikai aktyvūs ir nubrozdinti keliai - ne retenybė!
Ruošiantis į paplūdimį, į vaistinėlę dedame:
- vatos diskelius;
- ausų krapštukus;
- įvairių dydžių pleistrus;
- priemones žaizdų gijimui;
- sterilų tvarstį;
- antihistaminines priemones;
- drėgnas servetėlės;
- repelentus nuo vabzdžių.
Avalynė bėgiojimui vandenyje
Mažiesiems poilsiautojams būtina patogi avalynė, kad būtų lengva ir saugu šokinėti, bėgioti, nesibaiminant paslysti ar užlipti ant akmens. Parduotuvėse rasite ir guminių sandaliukų, ir šlepetyčių su neslystančiu padu.
Galvos apdangalai
Nepamirškite vasarinių kepurių! Tinkamiausios su plačiais kraštais arba pailginta nugarine dalimi, kad apsaugotų ne tik galvą, bet ir pečius nuo saulės spindulių. Parduotuvėse jau siūloma ir galvos apdangalų su UV apsauga.
Ši vasara žada būti karšta! Tad prisiminkite pagrindinius saulės smūgio požymius:
- pakilusi kūno temperatūra;
- nudegusi, raudona oda;
- vėmimas;
- dažnas, paviršutinis kvėpavimas;
- pagreitėjęs pulsas;
- nerimas;
- galvos svaigimas;
- vaikas apdujęs, nereaguoja kalbinamas.
Tokiu atveju kvieskite greitąją pagalbą, o kol atvyks - nukentėjusį paguldykite į vėsią vietą. Kūną švelniai ištrinkite drėgnu rankšluosčiu, kalbinkite jį ir pasiūlykite vandens!
Rankšluosčiai
Paprastai mes juos įsidedame pirmuosius, bet nepakenks patikrinti dar kartą. Pasirinkite rankšluosčius, kurie gerai sugeria drėgmę, kuo plonesnius, kad neužimtų daug vietos, ir tiek, kad užtektų visai šeimai!
O ką jūs įsidedate, vykdami su šeima į paplūdimį?