Kaip stiprinti imuninę sistemą?

Kaip stiprinti imuninę sistemą?

21. Oct 2022, 10:17 Mamyčių klubas Mamyčių klubas

Imunitetas – tai visuma sistemų ir mechanizmų, padedančių organizmui išsaugoti savo genetinį vientisumą, o tuo pačiu ir unikalumą. Imuniteto negalima pakeisti per kelias dienas, kažko daugiau pavalgius ar išgėrus. 

Imunitetas skirstomas į įgimtą arba rūšinį, ir įgytą.

Įgimtas  imunitetas būdingas tik tam tikrai biologinei rūšiai. Jis paveldimas, todėl kartais vadinamas genetiniu. Tokio imuniteto pavyzdys gali būti žmogaus neimlumas gyvūnų ar augalų ligų sukėlėjams (pvz., šunų arba galvijų marui), kaip ir daugelis gyvūnų neimlūs žmogaus infekcinių ligų sukėlėjams.

Įgytas imunitetas turi būdingą specifiškumą, t. y. kitų infekcinių ligų sukėlėjams jis yra jautrus. Imunitetas įgyjamas dviem būdais, t. y. persirgus tam tikra infekcine liga arba skiepijant nuo tos ligos. Kitaip tariant įgytas imunitetas būna natūralus ir dirbtinis. Pasyvų natūralų imunitetą turi naujagimiai. Jis įgyjamas iš motinos embrioniniu periodu. Be to, jis gali būti perduotas naujagimiui per motinos pieną. 

Imuniteto susilpnėjimą lemia:

  • nesveikas gyvenimo būdas;
  • netaisyklinga mityba;
  • stresas;
  • dideli fizinio ir protinio darbo krūviai;
  • aplinkos užterštumas;
  • dažnos bakterinės ir virusinės infekcijos, kurios silpnina organizmą ir sekina imuninę sistemą.

Imuniteto susilpnėjimo požymiai:

  • dažnos peršalimo ligos (dažniau nei 4-6 kartus per metus), herpes virusai;
  • dažni chroniškų ligų recidyvai;
  • padidėjęs nuovargis, silpnumas, vangumas;
  • alerginės ligos.

Norint padėti savo imunitetui reikia vengti streso, nepasiduoti depresijai, išmokti atsipalaiduoti, saikingai sportuoti, įvairiapusiškai maitintis, mesti rūkyti, nepiktnaudžiauti alkoholiu.

Viena iš efektyviausių ligų prevencijos priemonių yra vakcinacija. Šiuo metu Lietuvoje vaikai (tėvams sutikus) valstybės lėšomis, pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, skiepijami nuo dešimties užkrečiamųjų ligų. Šiuo metu pasaulyje naudojamos 42 vakcinos. Ypatingas dėmesys atkreipiamas į suaugusiųjų skiepijimus nuo infekcinių susirgimų, ypač keliautojų po įvairias šalis. 

Imunitetą stiprinti galima ne tik medicininėmis, bet ir liaudiškomis priemonėmis, tokiomis kaip:

Česnakas. Stipri antibakterinė, antivirusinė ir antimikrobinė priemonė. Valgant jo kasdien  rizika susirgti peršalimo ligomis sumažės dviem trečdaliais.

Ežiuolė. Ypač veiksmingi yra preparatai, padaryti iš kelių rūšių ežiuolių. Ji skatina imuninių ląstelių veikimą, tiesiogiai kovodama su bakterijomis ir  virusais.

Medus. Padeda reguliuoti hormonų veiklą, stiprina imunitetą, skatina ląstelių atsinaujinimą, gerina kraujo sudėtį, mažina kraujospūdį, gydo nemigą ir nervų ligas, padeda virškinimui.

Liepų medus – gydo nuo visų peršalimo ligų.

Grikių medus – labai tinka sergantiems mažakraujyste, efektyviai reguliuoja hormonų pusiausvyrą.

Pienių medus – turi organizmą valančių savybių – gerina kepenų bei inkstų darbą.

Bičių duonelėje yra visko, ko reikia medžiagų apykaitai normalizuoti ir organizmo augimui.

Informaciją pagal Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro medžiagą parengė 
Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras