Dvimetis visko bijo: padėkite!

Dvimetis visko bijo: padėkite!

16. Mar 2018, 09:00 Egle_Mamyciuklubas.lt Egle_Mamyciuklubas.lt

Jei turite klausimų vaikų kineziterapeutei, psichologei, akušerei ir žindymo specialistei - rašykite: www.mamyciuklubas.lt/klausimai-atsakymai/ arba redakcija@mamyciuklubas.lt 

Donata:

Auginu 2 metukų sūnų. Nežinau kodėl bet Jis daug ko bijo, nuo kūdikystės bijo svetimų žmonių, vos tik kas užkalbina, pradeda verkti, bijo ir daktarų, ypač po to, kai teko dažnai pas juos lankytis ir tvarstytis vieną žaizdą, po visų apsilankymų vaikas tapo dar jautresnis, pradejo bijot net maudynių, ko anksčiau labai mėgo. Nebežinau, ką daryti, maudyti reikia, bet jis klykia vos pamatęs, kad leidžiu vandenį į vonią. Nebeišmanau, kaip su tom visom baimėm kovoti ir ką daryti. Labai lauksiu atsakymo.

Konsultuoja psichologė Sonata Vizgaudienė.

Jausti baimę – normalu

Su vaikučių baimėmis tenka susidurti visiems tėveliams. Tik kai kurie vaikučiai mažiau baimingi ir jautrūs, jiems baimių periodai praslenka tarsi nejučia, o kitiems – baimės pasireiškia gana stipriai. Svarbu suprasti, kad jausti baimę – normalu. Juk šis jausmas žmogui duotas, kad apsisaugotų nuo pavojų. Kai pajaučiame grėsmę, išsigąstame. Jei mes linkę stipriau nerimauti ir pavojus nemažėja, išgąstis perauga į baimę.

Visi žmonės turi savų baimių, vieni bijo aukščio, kiti – vienatvės, treti – mirties, bet svarbiausia, kiek mūsų baimės trukdo mums gyventi. 

Vaikai turi daugiau baimių nei suaugę, nes jie tik susipažįsta su pasauliu, kuris jiems atrodo pakankamai grėsmingas. Kiekvienam vaiko amžiaus tarpsniui būdingos tam tikros baimės. Vaikui baimės neatsiranda iš niekur, visada baimė turi tam tikrą konkrečią priežastį. Stebėdamas aplinką, susidūręs su nemaloniais, gąsdinančiais dalykais, matydamas tėvų reakcijas į tam tikrus dirgiklius, vaikutis išmoksta bijoti.

Bijo gydytojų? Pažaiskite situacijas su žaislais

2 metukų mažyliui labiau būdingos konkrečių realių dalykų baimės: išsiskyrimo su tėvais, aplinkos pakeitimo, gyvūnų, stiprių garsų, didelių daiktų, tamsių vietų ir situacijų, kuriose kažkas išgąsdino. Jūs rašote, jog vaikas turi labai daug baimių. Prisiminkite, kokios priežastys galėjo lemti tų baimių atsiradimą.

Kodėl berniukas bijo gydytojų - aišku, nemaloni patirtis ir skausmas tik pamačius baltus chalatus iššaukia baimę. Siūlyčiau vaikučiu padėti pamažu jaukintis gydytojus. Pažaisti gydymo situacijas su žaislais, pasekti savo sugalvotų pasakų apie tai, kaip mažas berniukas (panašus į jūsų sūnelį) bijojo gydytojų ir kaip pamažu jam sekėsi tą baimę nugalėti. Sugalvokite paprastą, aiškią nuoseklią istoriją ir kelis kartus per savaitę ją pasekite sūneliui. Ruošiantis pas gydytoją, priderinkite istoriją prie vaiko būsimos patirties. Taip sūnelis pamažu pratinsis prie šių nemalonių išgyvenimų.

Nemenkinkite vaiko baimės

Nelabai aišku, kodėl berniukas bijo vandens, priežastis tikrai yra ir ją žinant galima padėti vaikui įveikti šią baimę. Geriausiai vaikutį prie vandens pratinti pamažu, vieną dieną plaukite vieną koją, kitą – abi, paskui dar prijunkite pilvuką, kartu su vaikučiu tegu prausiasi ir kažkoks mylimas žaisliukas, kuris labai nori maudytis. Jokiais būdais nemenkinkite vaiko baimės, neįkalbinėkite maudytis, o leiskite pačiam pamažu to užsinorėti. Vaikutis gali būti vonioje kartu su jumis ar tėčiu ir stebėti, kaip jums smagu maudytis, po kelių kartų – galbūt ir pats užsinorės prisijungti. 

Bendrauti su svetimais žmonėmis neverskite, šiame amžiaus tarpsnyje vaikučiai saugiausiai jaučiasi su savo artimaisiais, kiti – kelia nepasitikėjimą. Prie naujų žmonių taip pat pratinkite pamažu. Mažyliai paprastai šią baimę išauga. 

Vaikų baimes reikia suprasti ir priimti. Nesumenkinkite baimės sakydami, kad šie dalykai nebaisūs, geriau ramiai, be įtikinėjimų padėti vaikučiui jas priimti ir įveikti. Pati neimkite per daug nerimauti dėl mažylio baimių, nes jis labai jaučia mamytės nerimą ir juo užsikrečia. Visgi jei baimės tokios didelės, kad trukdo kasdienybėje ir įvairūs bandomi metodai nepadeda, kreipkitės pagalbos į specialistus.

Sėkmės žvelgiant baimėms į akis!

Ekspertai

Sonata Vizgaudienė

Psichologė, www.tevystespsichologija.lt
Sonata Vizgaudienė in-vecaku-skola
floryte floryte 17. Mar 2018, 09:07

Maniškė keturmetė bijo tamsos. Sako - "ten vilkai"...