Rūkymas nėštumo metu: nepateisinama nė viena cigaretė

Rūkymas nėštumo metu: nepateisinama nė viena cigaretė

08. Feb 2013, 09:00

„Mamyčių klubo“ elektroniniame pašte vakar radome Monikos atsiųsta laišką. 35 nėštumo savaitės ir 5 cigaretės kasdien. Gydytojos akušerės ginekologės Jūratės Žmuidzinaitės komentaras.

Iš Monikos klausimo:

„Sveiki, norėjau paklausti, draugė nėščia 35 savaitės ir rūko maždaug po 5 cigaretes per dieną. Kokia tikimybė, kad vaikas gims nesveikas? O gal nieko nebus, nes tai nėra labai didelė dozė cigarečių? Ačiū už atsakymą“.

Konsultuoja gydytoja akušerė ginekologė Jūratė Žmuidzinaitė, Baltijos Amerikos klinika

Idealiausia mesti rūkyti iki pastojant

Iš tiesų, rūkymas yra labai žalingas, neteisios moterys, galvojančios, kad viena kita cigaretė nekenkia. Iš tikrųjų, mokslininkai jau yra įrodę, kad rūkančios moterys turi daugiau nėštumo komplikacijų, joms dažniau įvyksta persileidimas, būna  placentos pirmeiga, gimsta mažesnio svorio vaikeliai, diagnozuojamas vaisiaus augimo sulėtėjimas. Visos būsimos mamytės turėtų pagalvoti apie tai, kad pastojus ar planuojant nėštumą, reikia mesti rūkyti.

Idealiausia, kad mamytė tai padarytų kuo anksčiau, geriausia, pusė metų ar 4-5 mėnesiai iki pastojant. Ir galima mesti rūkyti kartu su vyru, tada būtų lengviau abiems ir geriausia vaikučiui.

Gimsta priklausomi nuo nikotino naujagimiai

Rūkančių mamyčių vaikučiai gimę gali kentėti nuo pripratimo simptomų, jiems gali drebėti rankos, džiūti burna. Savijauta panašiai tokia, kaip ir metus rūkyti. Pasekmės rūkančių mamų vaikučiams galima vardyti ilgai.

Mokslininkai įrodė, kad rūkančių moterų naujagimiai gimsta mažesnio svorio, apie 200 -300 g mažesni, tokie vaikučiai turi kvėpavimo takų patologijų. Dažnai jiems būna kvėpavimo takų ligos, bronchinės astmos požymiai, gali sutrikti vystymasis - tai galima pavadinti ilgalaikėmis rūkymo pasekmėmis.

Nė vienos cigaretės

Tik visiškas rūkymo atsisakymas (o ne sumažinimas iki kelių cigarečių) gali apsaugoti vaiką nuo galimų nikotino pasekmių. Kartais rūkančios moterys, sužinojusios, kad laukiasi, pradeda rūkyti mažiau ar lengvesnes cigaretes, tačiau tai tik bandymas save apgauti. Kiekviena moters surūkyta cigaretė turi įtakos vaisiui ir ji turi mesti rūkyti kuo greičiau. 9 mėnesiai – trumpas laiko tarpas, dėl vaikelio moteris turi pasistengti, jai reikia gerinti ne tik savo, bet ir būsimo vaikučio sveikatą.

Nemažiau kenksmingas pasyvusis rūkymas, kai moteris nuolat būna šalia rūkančiųjų. Tada pasekmės tokios, kaip kad ji rūkytų pati.

Rūkymas kenkia ir žindančioms mamytėms. Joms gali sumažėti pieno kiekis, nukenčia pieno kokybė. Rūkanti žindyvė nikotiną perduoda vaikučiui, taip lėtinamas jo vystymasis. 

Kokių Jūs turite patarimų būsimai mamai?

10. Apr 2013, 00:16

Ir su pirmu ir su antru nestumu tik suzinojus meciau be jokiu problemu. Atmaitinau pirmaji 9 menesius .atsisake krutines, tada po truputi pradejau rukyt, dabar vel be problemu meciau. 😀

aantaite aantaite 08. Feb 2013, 22:36

🤣galiu tokiu parodyti...kitame name salia viena mama gyvena-kuri vezasi vezimeli su naujagimiu,o kita ranka eidama ruko-o salia eina dar triju metu jos mazylis(kuri irgi veziodavavo su cigarete rankose)

08. Feb 2013, 12:41

nerukau ir nevilioja nors esu bandzius

08. Feb 2013, 12:21

zinau daugybe atveju kai rukiusios nestumo metu turi vaikus kurie pastoviai serga plauciu uzdegimais ar dar velne zin kuo, bet yra daug atveju kai vaikai buna sveiki. seip visa vaiku sveikata manu priklauso nuo paciu tevu genu.

08. Feb 2013, 11:07

As kazkaip meciau is kart kai suzinojau, kad laukiuosi. Nebuvo man sunku, tiesiog nustojau rukyt ir viskas, tik klaida padariau, kad nesenei vel pradejau . O va, drauge, visa nestuma ruke ir gime vaikiukas anksciau, 2,5kg ir turi problemu su kvepavimo takais, daznai serga.

08. Feb 2013, 10:44

na nezinau ar man pasiseke ar ne,kad mano vaikas yra sveikas. rukiau iki nestumo nesigiriant ~11metu, nestumo metu,stengiausi mesti rukyti,pagalba psichologu,nikotininiu pleistru,inhaliatoriu ir t.t, taciau deja nemeciau.pagimdziau sveikut sveikuteli kudiki, ismaitinau rukydama(be abejo rukiau tik tuo met kai pamaitindavau),pieno tikrai nesumazejo,kaip cia gydytoja raso. mano pieno butu uzteke dar dviems vaikams. Bet moralas tame,jei uzteks valios man mesti pries pastojant antra karta dziaugsiuos visa likusi gyvenima!!

aantaite aantaite 08. Feb 2013, 10:12

Zinau keleta mamu ,kurios ruke visa nestuma ir po jo-ir ju vaikuciai sveiki kaip ridikai 😃o zinau,kurios nei gere nei ruke ir vienos vaikutis gime turedamas pora bedeliu(nenoriu viesinti),o kitos netgi mire vos gimes.Manau su rukimu kaip su alkoholiu nereikia padauginti-jei uzkietejusi rukale budama nescia surukys pora cigareciu -nieko nenutiks...AISKU GERIAU SIU ZALINGU IPROCIU ATSISAKYTI TIEK BESILAUKIANCIOMS TIEK NESILAUKANCIOMS...

gintarerei gintarerei 08. Feb 2013, 10:01

na kad ir kaip sunku, privalu mesti rukyti, nes jei jau esi subrendus tureti vaika, turi buti subrendus atsisakyti zalingu iprociu ir del vaiko pakeisti savo gyvenima! Man nieko nera baisiau, kai nescia ir ruko, esu maciusi ir manes cigaretes ne karta prase nescia, tai as tiesiog sakydavau "kad vaiku as nezudau", bet jos toliau sakydavo "o ka tau gaila?". Man nebuvo jokiu problemu mesti, tiesiog nustojau ir nustojau ri labai del to dziaugiuosi! Man vaikas svarbesnis uz cigaretes.