Nuskausminimo būdai gimdymo metu: interviu su ginekologe

Nuskausminimo būdai gimdymo metu: interviu su ginekologe

18. Apr 2012, 00:00


 

„Kartais gimdymo skausmas palyginamas su piršto amputavimu“, - sako „Nortway medicinos centro“ gydytoja ginekologė Lina Rudaitienė, su kuria ir kalbamės apie tai, kokie yra gimdymo nuskausminimo būdai ir kokiais atvejais jų negalima naudoti.

 

Gimdymo skausmas yra vienas stipriausių

 

Kodėl reikia skausmą malšinti? Dalis moterų stengiasi jį iškentėti. Gimdymo skausmas yra vienas stipriausių. Kaip moteris reaguoja į skausmą, prikauso nuo jos individualių savybių, nuo patirto skausmo slenksčio.

 

Pasak gydytojos L.Rudaitienės, jei tai yra labai stiprus skausmas, jis gali trukdyti gimdymui progresuoti: „Apie 23% moterų jaučia labai stiprų gimdymo skausmą, į kurį jos organizmas reaguoja taip stipriai, kad sutrikdoma normali gimdymo eiga“.

 

Gimdymo skausmas nieko nesiskiria nuo kito skausmo, vientelis skirtumas tas, jog  gimdymas yra fiziologinis dalykas.

 

„Labai daug metų sovietmečiu buvo kalbama apie tai, kad gimdymas yra fiziologinis dalykas, kad skaudėti neturėtų. Kadangi moteris bijo, o tą baimę sukelia įtampa ir stresas, todėl ji jaučia stipresnį skausmą. Kuo daugiau bijai, tuo stipresnis skausmas. Todėl visas moteris reikia ruošti gimdymui“, - pasakojo ginekologė L.Rudaitienė.

 

Viduramžiai visai nebuvo galima skausmo malšinti, nes skausmo malšinimas buvo laikomas dievo bausme.Tik kai pradėjo vystytis anesteziologijos mokslas, tuomet ir atsirado skausmo malšinimo būdai.

 

Kokias atvejais rekomenduojama nuskausminti?

 

Bet kokio skausmo metu padažnėja kvėpavimas, dažniau susitraukinėja širdis, spazmuojamos smulkios kraujagyslės – gimdymo skausmas veikia taip pat.

 

„Tik jei tai netrukdo gimdymui ir jei moteris nesijaučia sekinama to skausmo, gali pagimdyti be jokių vaistų. Bet jei visi procesai organizme, kurie vyksta skausmo metu, pradeda trukdyti gimdymui, moteris išsenka, būtina nuskausminti“, - sakė gydytoja ginekologė.

 

L.Rudaitienė pasakojo, jog būna situacijų, kai gydytojas pataria naudoti nuskausminamuosius vaistus, tačiau moteris nori gimdyti natūraliai:

 

„Bet juk gydytojas ne šiaip sako, kad reikia nuskausminamųjų, ji mato tam tikrus skausmo trikdžius pačiam gimdymui. Bet jei moteris pageidauja be vaistų ir tikrai tas skausmas netrukdo gimdymui, gydytojas, žinoma, paklūsta jos norui“.

 

Kas palengvina gimdymo skausmą: nemedikamentiniai būdai

 

-psichologinis pasiruošimas

-vaikščiojimas gimdymo metu

-sėdėjimas ant kamuolio, spyruokliuojant

-ypač efektyvi artimo žmogaus parama

-masažas

-raminanti muzika

-aromaterapija

 

Kaip teigė gydytoja ginekologė, gimdymo namuose aromaterapijos niekas nepasiūlys. Tačiau moteris gali atsinešti smilkalų ar eterinų aliejų, bet jie turi netukdyti kitoms gimdyvėms, jų kvapas neturi pasklisti į kitas patalpas ir neerzinti kitų gimdyvių.

 

Gydytojos nuomone, visos priemonės tinkamos, jei tai palengvina skausmo kentėjimą.

 

„Atsiranda moterų, kurios į gimdymo namus ateina kartu su specialistu, taikančiu akupunktūrą, tačiau labai retai tokių atvejų pasitaiko. Bet pirmieji daigai jau yra“, - teigė medikė.

 

Medikamentiniai gimdymo skausmo malšinimo būdai

 

Lietuvoje plačiai taikomi du nuskausminimo būdai – epidūrinis ir leidžiami į raumenis (veną) vaistai.

 

Koks populiariausias?

 

„Sunku pasakyti, kokio dažniau prašo. Viena aišku, epidūras – pats efektyviausias gimdymo malšinimo būdas, tačiau ir kontraversiškas. 90% tų moterų, kurios gimdė su epidūru, arba jaučia labai silpną skausmą, arba visai jo nejaučia. Vadinasi, kol kas tai pats efektyviuasias gimdymo nuskausminimo būdas“, - pasakojo gydytoja L.Rudaitienė.

 

Tačiau epidūrinis nuskausminimas turi tam tikrų niuansų, kurie moterims nelabai paitnka. Pasirodo, panaudojus epidūrą po gimdymo moteris kurį laiką nejaučia kojų, o jeigu jaučia kojas, bijo vaikščioti.

 

Taigi, epidūras kaip nuskausminimo būdas šiek tiek slopina motoriką kojose. Bet šis liekamasis poveikis trunka vos kelias valandas.

 

EPIDŪRAS – tai regioninė nejautra, kai malšinami jutimai vienoje kūno dalyje.

 

„Vaistas epidūro metu yra suleidžiamas ne į stuburą, kaip dažnai manoma, bet į tarpslankstelinį tarpą, į patį nugaros smegenų kanalą tarpkaulinės dalies ir kietojo dangalo. Kietasis dangalas, kuris užkloja stuburo smegenis, nėra praduriamas. Taigi, vaistai užslopina jutimus – konkrečiai tame kūno lygyje, kur yra suleisti“, - paaiškino gydytoja.

 

Kada atliekamas epidūras?

 

Epidūrinis nuskausminimas atliekamas aktyviame gimdymo laikotarpyje. Pirmą kartą gimdančios moters kaklelis turi būti prasivėręs iki 5 cm, ne kartą gimdančios moters gimdos kaklelis gali būti atsivėręs iki 4 cm, tuomet tinkamas momentas padaryti epidūrą.

 

Jei norite epidūro, pasak ginekologės, reikia apie tai iš anksto pranešti savo ginekologui akušeriui, kuris prižiūri gimdymą, jis praneš anesteziologui, kad reikiamu momentu būtų vaistai suleidžiami.

 

Prieš epidūrinį nuskausminimą moteris yra paruošiama: jai sulašinamas tam tikras kiekis skysčių, užrašomi veikelio širdies tonai ir, jei viskas gerai, tik tada atliekamas nuskausminamas.

 

Tačiau moteris gali persigalvoti, jei pradžioje norėjo, o po to nebenori.

 

Ar buvo atvejų, kad gydytojas neleidžia leisti nuskausminamųjų?

 

Pasak gydytojos, jeigu yra priešparodymų arba tam tikrų kontraindikacijų, gydytojas gali patarti neatlikti nuskausminimo: „Bet dažniau būna atvirkščiai – kai gydytojas pataria gimdyvei naudoti nuskausminamuosius, jei mato, kad spazmuoja, sąrėmiai stiprūs, o kaklelis neatsidarinėja“.

 

Leidžiami į raumenis arba į veną vaistai – kitas nuskausminimo būdas

 

Iš vaistų, leidžiamų į raumenis, dažniausiai naudojami narkotiniai analgetikai (morfinas ir kt.). Tam tikros jų dozės kuriam laikui malšina skausmą gimdymo metu, tačiau jų naudojimą riboja laikas.

 

„Jei buvo suleisti analgetikai, o moteris vėl pajuto stiprų skausmą, pakartotinai jie negali būti leidžiami, jei po suleidimo nebuvo praėjęs nustatytas laiko tarpas“, - paaiškino L.Rudaitienė.

 

Spinalinė nejautra

 

Tai regioninės nejautros būdas, panašus į epidūrą, tačiau, pasak ginekologės, skiriasi jų suleidimo vieta.

 

„Jei epidūro atveju vaistai suleidžiami iki kietojo dangalo, spinalinės nejautros atveju vaistai suleidžiami už kietojo dangalo. Spinalinė nejautros atveju visiškai užblokuojama motorinės funkcija.

 

Po vaisto suleidimo moteris apie 2-3 valandas visiškai nejaučia kūno nuo juosmens žemyn. Kai atliekama spinalinė, galima atlikti cezario operaciją“, - pasakojo gydytoja ir pridūrė, jog epidūrinė nejautra jokio galimo pašalinio poveikio vaikučiui neturi, priešingai, nei gali turėti leidžiamieji vaistai į raumenis.

 

Ar daug moterų prašo prieš gimdymą nuskausminamųjų?

 

Anot ginekologės L.Rudaitienės, tokia statistika nėra vedama:  „Tačiau iš praktikos galima pasakyti, kad daugiau norinčiųjų gimdyti su nuskausminamaisiais nei be jų. Tai priklauso, kokią nėščiųjų mokyklą, kursus moteris lankė, kokia šeimos pasaulėžiūra“.

 

Ir dar įdomus dalykas: gydytoja iš savo praktikos pastebėjo, jog labiau išsilavinusios moterys rečiau prašo nuskausminamųjų vaistų, nes jos būna daugiau apsiskaičiusios, lankiusios ne vieną nėščiųjų mokyklą, turinčios savo pasaulėžiūrą, o sąlyginai mažiau išsilavinusios moterys nenori kentėti ir dažniau prašo nuskausminamų vaistų gimdymo metu.

 

 Ar jūs gimdėte su nuskausminamaisiais?

18. Apr 2012, 18:37

Tiesa sakant sąrėmiai užtruko ilgai, naktį tik užsnaudžiu ir vėl prasideda, gimdykloj ir miegojua sakė ryte namo paleis, o skausmai tik didėjo, leido du kartu skatinamuosius . . . žodžiu per gimdymą skausmas žvėriškas, per kelias sekundes atsijungdavau ir vėl užeidavo, viskas kaip per miglą . . . nesiūlė nei neprašiau nuskausminimo

18. Apr 2012, 16:36

na istikruju tai tikrai kad pasiseke su saremiais man 😀 😃

18. Apr 2012, 15:59

na as is tu didvyriu, kurios gimde be nuskausminamuju 😀 bet tik todel, kad as nejauciau absoliuciai jokio skausmo, nezinau ka reiskia saremiu skausmai, nes mano saremiai buvo tik pilvo sukietejimas ir oro trukumas tuo metu kai saremis. nuo saremiu pradzios iki gimdymo viskas truko 3,5 val. gimdykloje buvau tik 1 val.
as vis juokauju kad galeciau buti surogatine motina nes gimdymas tikrai nebuvo baisus. akusere juokes kad antra vaika pagimdysiu per valanda 😀
bet va siuvimo skausmus atsimenu dar ir dabar... va ten tai buvo kazkas baisaus, nes vaistai nesuveike man iskart, siuvo mane valanda laiko.

18. Apr 2012, 14:46

Man taip pat dare epidura,nei kiek nesigailiu del to. Kaklelis nesidare,suleido epidura,tada skatinamuosius ir viskas labai greitai ivyko. O kad po epiduro nejauti kada stumti tai apsurdas,kai jau reikia stumti epiduras neveikia ir viska kuo puikiausiai jauti. Niekas neleidzia gimdyti kol jis veikia.

18. Apr 2012, 12:20

Tos mamos, kurios nera patyrusios nezmonisku skausmu ir pagimdo per kelias valandas, sako, kad nuskausminamieji visiskai nereikalingi ir jie kenkia sveikatai. Kelias valandas ir as pakenteciau, bet tik ne 12val. Kiek teko kalbeti su tom mamom, kurios gimdydamos pirma karta kente didelius skausmus, sako, kad antra karta tik su epiduru gimdytu.

18. Apr 2012, 12:08

Nemanau, kad didvyriškumas gimdyti be nuskausminamųjų, paminklo už tai niekas nepastatys, tačiau jei tikrai skausmas nežmoniškas, o gimdančioji jo negali pakęsti ir tai kenkia vaikeliui, aš tada už nuskausminimą.

18. Apr 2012, 11:52

🤣 🤣 jo, mes ne didvyres pagal kai kurias mamas😃 as irgi su vaistais, nors tie vaistai tikrai ne visa laika veike...pries gimdyma nieks nebeleido man ju, tai atkentejau istikruju neblogai, kita karta jei kada nors dar gimdysiu, tikrai imsiu vaistus, kad ir kas ka sakytu😃

18. Apr 2012, 11:28

gimdžiau be nuskausminimo,man jo nereikėjo,nes skausmai nebuvo ant tiek zveriškis,kad neiskenteciau ju...

18. Apr 2012, 11:10

Noriu gimdyti be nuskausminimo, tačiau nežinau kaip pavyks ir ką sakys mano gyd.

18. Apr 2012, 10:52

man dare epidura,zinoma pries tai pasake galimas komplikacijas.Saremiu skausmo dvi valandas nejauciau,tuo budu pailsedama pries pati gimdyma,ir kai atejo laikas gimdyti,skausmas buvo kaip reikiant,bet gimdymas graeitas ir neuztestas.Viskas buvo gerai 😀

18. Apr 2012, 10:31

Pamirso pamineti kazkodel kad epiduras ilgina gimdymo procesa,ir kad moterys ne visos ..bet dalis ju po jo suleidimo sunkiai stumia nes nejaucia saremio per kuri reike stumt..o tada prasideda vel problemos 😀

18. Apr 2012, 09:32

Man su dukryte siaubingi saremiai buvo 12 val. ir gimdymas vistiek cezariu pasibaige. Jeigu butu reikeje gimdyti naturaliai, buciau nebeturejusi jegu, keturiom po palata vaiksciojau. Antra, kai gimdysiu, tai prasysiu nuskausminti, nes dar dabar siurpas nueina prisiminus tuos skausmus.

18. Apr 2012, 09:27

dziaugiuos, kad nereikejo jokiu medikamentu 😀

18. Apr 2012, 09:03

Gimdžiau be nuskasminamųjų,o epidūris išvis man atrodo kaip baubų baubas, trigdo gimdymo veiklą ir didina cezario pjūvio riziką. Aš "prieš" medikamentinius skausmo malšinimo būdus, nebent esant būtinybei. Ir kaip kažkuri mamytė rašė: "jei lauki skausmo jį ir gauni". Aš jaučiau jį tik prieš pat finišo tiesiąją 1,5val.

18. Apr 2012, 08:38

Kai atvaziavau i gimdymo namus,sakiau kad noriu nejautros,tai man i nugara ivede slangute,per kuria kas kazkiek laiko leisdavo vaistus,nejauciau koju visiskai,vaistai pradeti leisti buvo apie 21 val vakaro ir kojas pradejau po biski justi tik gal nuo 4 ryto ,vistiek viskas baigesi cezario pjuviu,tai manau kad man dare spinaline nejautra.