Nėštumas ir joga

Nėštumas ir joga

16. Sep 2012, 09:00

Nėštumas – tikrai nėra tinkamiausias laikas eksperimentuoti, todėl jei iki pastojant gyvenote sėslų ir fiziškai neaktyvų gyvenimą, gal šis straipsnis jums ir nebus aktualus. Tačiau jei moteris praktikavo jogą, nėštumas – ne proga jos atsisakyti.

Konsultuoja jogos mokytoja Audra Stonkienė

Kuo joga skiriasi nuo paprastų mankštelių ir kuo naudinga būsimai mamytei bei kūdikiui?

 Joga - tai darna su pačiu savimi, kai kūnas, protas ir jausmai tarpusavyje dera. Joga – tai darna, kai nėra vidinės įtampos, nerimo ar baimės. Tai maksimalus buvimas „čia ir dabar“, kai nėra minčių apie praeitį ir galvojimo apie ateitį. Jogos praktika – sąmoninga praktika. Tai lyg įėjimas į save pačią, įsiklausymas į save ir leliuką. Tai, galima sakyti, dėmesio koncentravimas į kūno padėtį, jo galimybes, neprarandant normalaus kvėpavimo ir proto aiškumo. Be to, joga naudinga, nes labai atpalaiduoja psichiką.


Kelintame nėštumo mėnesyje jau galima pradėti praktikuoti jogą ir kiek tęsti?

Asanas galima daryti nuo pat pastojimo pradžios. Tačiau kiekvienas trimestras turi savo specifiką. Nepatartina daryti asanos savarankiškai tik iš knygų ar paveiksliukų.

Mamytės, turėjusios persileidimų, būtinai turi perspėti jogos instruktorių. Bet koks fizinis aktyvumas pirmuosius tris mėnesius turi būti ypač atsargus ir jautrus. Tęsti jogą galima iki paskutinės nėštumo dienos.

Ką svarbiausio būsimos mamos turi įsidėmėti atlikdamos jogos pratimus?

Svarbiausia – nepersistengti, kiekvieno pratimo metu ramiai ir vientisai kvėpuoti, maksimaliai atsipalaiduoti. Patariu nejausti jokių negatyvių pojūčių, tokių kaip pykinimas, galvos svaigimas, spaudimas pilvo apačioje...

 Kokie yra pagrindiniai jogos pratimai? Ar galima juos atlikti namuose?

Savo kasdienybėje būsima mamytė galėtų atkreipti dėmesį į savo pečių padėtį, „atvynioti“ juos šiek tiek atgal, kad krūtinės ląsta būtų plati ir atvira. Tokiu būdu net kvėpavimas natūraliai pagilės ir atsiras „šviežumo“ jausmas.

O pats svarbiausias pratimas tai – atsipalaidavimas 2-3 kartus per dieną.
 

Ar yra atvejų, dėl kurių kai kurios nėščios moterys negali praktikuoti jogos?

Visuomet pasikonsultuoti su gydytoju būtina. Kai kuriais problematiškesniais nėštumo atvejais tam tikros jogos asanos gali ypač padėti.

Kokia jūsų nuomonė apie jogą nėštumo metu?