Nėštumas ir jo iššūkiai: gydytojos patarimai, į ką būtina atkreipti dėmesį vasarą

Nėštumas ir jo iššūkiai: gydytojos patarimai, į ką būtina atkreipti dėmesį vasarą

01. Jul 2021, 09:00 Egle_Mamyciuklubas.lt Egle_Mamyciuklubas.lt

Kūdikio laukimas – kupinas entuziazmo bei teigiamų emocijų laikotarpis, kurio metu kiekviena būsima mama atidžiau stebi savo kūną, rūpinasi fizine bei emocine sveikata. Kokie iššūkiai dažniausiai kyla planavimo, nėštumo metu ir kaip tinkamai pasirūpinti savo sveikata rekomenduojama vasarą?

Nėštumo planavimas – laikas įvertinti sveikatos būklę

Sklandžiam nėštumui didelę įtaką daro pasiruošimas, dėl šios priežasties, jau prieš pradedant planuoti šeimos pagausėjimą, rekomenduojama apsilankyti pas gydytoją ginekologą, kad būtų atlikti visi rekomenduojami tyrimai, įvertintos lėtinės bei genetinės ligos šeimoje. ,,Motina ir vaikas” klinikos gydytojos akušerės ginekologės Neringos Jakštienės teigimu, svarbu atkreipti dėmesį į dabartinę pandemijos situaciją. Jei nėščioji dar nėra pasiskiepijusi nuo Covid-19 viruso, nėštumą patariama planuoti po skiepo, jau susidarius imunitetui. Tai padės apsisaugoti nuo koronaviruso tikimybės bei komplikacijų pastojus.

Planuojant nėštumą svarbu pasirūpinti ne tik subalansuota mityba, bet ir folio rūgštimi, kuri itin svarbi vaisiaus vystymosi pradiniame etape. Rekomenduojama vengti didelių bet kokių vitaminų dozių, dėl jų vartojimo būsima mama taip pat turi pasitarti su savo gydytoju.

Kokie pojūčiai - natūrali organizmo reakcija, o kada būtina kreiptis į gydytoją?

Sužinojus džiugią žinią itin svarbu suplanuoti pirmąjį vizitą pas gydytoją ginekologą, kurio metu bus peržiūrėta ligos istorija, įvertinti nėštumo rizikos veiksniai, atlikti kraujo tyrimai, numatytas gimdymo terminas, be to, gydytojas įvertins nėščiosios kraujospūdį, svorį ir ūgį, apskaičiuos kūno masės indeksą, kad nustatytų rekomenduojamą svorio padidėjimą kas mėnesį. Gydytoja N. Jakštienė jau pirmojo apsilankymo metu pataria gydytoją ginekologą informuoti apie lėtines ligas, stuburo patologijas, bronchinę astmą, sąnarių ligas ir pasikonsultuoti, koks gydymas turėtų būti skirtas nėštumo metu.

,,Pastojus nėščiosios dažniausiai jaudinasi dėl pilvo srities skausmų, nes bijo komplikacijų: negimdinio nėštumo, persileidimo. Noriu atkreipti visų būsimų mamų dėmesį, kad pas gydytoją kuo skubiau reikėtų kreiptis, jei atsiranda stiprus pilvo skausmas, kraujingos išskyros iš genitalijų, tai yra ženklas, kurio ignoruoti negalima.“, – pažymi gyd. N. Jakštienė.

Greitesnis nuovargis, mieguistumas, sumažėjęs darbingumas, didesnis dirglumas – gali būti pirmieji anemijos ženklai. Anemija – tai būklė, kurią nulemia sumažėjęs hemoglobino ar (ir) eritrocitų (raudonųjų kraujo kūnelių) kiekis organizme. Nėštumo metu anemija ne tik pablogina moters savijautą, bet ir gali padidinti riziką įvairioms nėštumo komplikacijoms: priešlaikinio gimdymo, vaisiaus augimo sulėtėjimo, todėl nėščiosioms svarbu atkreipti dėmesį į savijautą ir reguliariai atlikti kraujo tyrimus.

Nėštumo metu labai svarbu stebėti arterinio kraujo spaudimo rodiklius. Padidėjęs  kraujospūdis kelia pavojų ir nėščiajai, ir vaisiui. Tai siejama su padidėjusia nėštumo komplikacijų rizika: nėščiųjų hipertenzija, preeklampsija, (pavojinga būklė nėštumo metu, kuomet susiaurėjus kraujagyslėms pakyla kraujospūdis ir sutrinka organizmo kraujotaka), priešlaikiniu placentos atsiskyrimu, (kai placenta atsiskiria nuo gimdos sienos), ir nėščiųjų diabetu. Gydytojas nėštumo metu kiekvieno vizito metu stebi ir įvertina kraujospūdį, esant pakitimams atliekami papildomi tyrimai, skiriamas gydymas.

Nėščiųjų diabetas yra dar viena būklė, sutrikdanti moteris ir kelianti papildomų iššūkių. Ši diagnozė priverčia pakeisti gyvenimo būdą ir mitybą laukiantis. Nėščiųjų diabetą pirmoje  arba antroje nėštumo pusėje nustato gydytojai akušeriai ginekologai arba šeimos gydytojai. Jei patvirtinama nėščiųjų diabeto diagnozė, moterys nukreipiamos endokrinologo konsultacijai. Riziką galima sumažinti profilaktinėmis priemonėmis: įtraukiant į savo kasdienę rutiną bent 30–60 minučių fizinį aktyvumą, taip pat kontroliuojant svorį ir rūpinantis visaverte, sveika mityba.

Kokie pojūčiai nėštumo metu yra natūralūs? Pasak N. Jakštienės, vienu dažniausių iššūkių pastojus yra pykinimas, tačiau tai yra normali organizmo reakcija ir dėl to nerimauti nereikėtų.

4 vasaros iššūkiai nėštumo metu ir kaip jų išvengti

  • Saulė: mėgaukitės, bet tik su saiku

Esant sklandžiam nėštumui moterys dažnai atsipalaiduoja ir pamiršta, kad ne visais vasaros sezono malonumais galima džiaugtis taip pat, kaip prieš nėštumą. ,,Labai svarbu atkreipti dėmesį, kad laukiantis nerekomenduojama degintis saulėje, ypač reikia saugoti veidą, nes nėštumo metu suaktyvėja pigmentacija, tad įdegis gali būti netolygus, atsirasti pigmentinių dėmių. Būnant saulėje taip pat privalu pasirūpinti galvos apsauga, apsauginiu kremu, vengti ilgo buvimo saulėje, kai saulė yra aktyviausia, tarp 12 ir 16 valandos.“, - komentuoja gydytoja ginekologė N. Jakštienė.

  • Kojų mėšlungis - dažna problema, kurios galima išvengti

Pasak N. Jakštienės, kojų mėšlungis yra nemaloni problema, su kuria susiduria nėščiosios, o vasarą dėl padidėjusio skysčių ir mikroelementų praradimo mėšlungis gali pasireikšti dar dažniau. Kaip to išvengti? Visų pirma, pasirūpinti tinkamu skysčių kiekiu, ypač vasarą, kai daugiau prakaituojame, tad dažniau pasireiškia magnio trūkumas.  Per dieną rekomenduojama išgerti apie 1,5-2 litrus skysčių. Pasireiškus mėšlungiui rekomenduojama vartoti magnio preparatus, kol išnyks simptomai.

  • Maudynės: neatsargumas gali sukelti nemalonias infekcijas

,,Nėštumo metu švariuose vandens telkiniuose maudytis galima, tačiau nerekomenduojama būti su šlapiu maudymosi kostiumu. Išsimaudžius reikia persirengti. Visgi, jei vanduo vėsus, ilgesnis laikas jame gali sukelti peršalimo, šlapimo ir lytinių takų infekcijas. Jei atsiranda dažnas, skausmingas šlapinimasis ar pakitusios išskyros, deginimo, perštėjimo jausmas, rekomenduojama nedelsti ir kreiptis į gydytoją“, – pabrėžė gyd. N. Jakštienė.

  • Kojų tinimas – dažnas nėštumo pabaigos palydovas

Nėštumo pabaigoje, ypač, jei jis sutampa su karštomis vasaros dienomis, gali paūmėti kojų tinimas. Jį skatina ir sėdimas ar stovimas darbas, nepatogi avalynė. Kojų sunkumas, tinimas bei skausmas rodo, jog sutriko kojų venų kraujotaka. Išsiplėtusiomis kojų venomis skundžiasi kas 3–5 nėščia moteris. Kaip išvengti kojų tinimo ar jį sumažinti? ,,Pasirūpinkite skysčiais, kasdien išgerkite  1.5- 2 litrus. Venkite ilgo stovėjimo, pailsėkite atsigulus ir pakėlus kojas aukščiau, rinkitės patogią avalynę. Jei tinsta kojos, kyla kraujospūdis, kamuoja galvos skausmai, atsiranda pykinimas, vėmimas – svarbu kreiptis į gydytoją. Tai gali būti preeklampsijos požymiai“, – sakė gydytoja ginekologė N. Jakštienė.

Nėštumas tai malonus etapas, kurį lydi ir tam tikri iššūkiai, tad nėščiosioms svarbiausia yra nepamiršti pagalvoti ne tik apie kūdikį, bet ir apie save kasdien rūpinantis sveika mityba, judėjimu, poilsiu – tuomet laukimas suteiks tik geras ir malonias emocijas.