Nėščiųjų avalynė. Kokią rinktis artėjant vasarai?

Nėščiųjų avalynė. Kokią rinktis artėjant vasarai?

11. May 2018, 07:00 Egle_Mamyciuklubas.lt Egle_Mamyciuklubas.lt

 

Nors Lietuvoje vasara karštais orais nelepina, būsimoms mamytėms, ypač II–III nėštumo semestrą, užtenka saulėtų dienų, kai temperatūrai artėja link 20 laipsnių – jas ima kankinti kojų nuovargis ir tinimas. Paskaičiuota, kad išsiplėtusiomis kojų venomis skundžiasi kas 3–5 nėščia moteris. Būtent kojų nuovargį bei tinimą gali sukelti ne tik besikeičianti moters fiziologija, tačiau ir netinkamos avalynės pasirinkimas. Klausimas, kokią avalynę šiltajam sezonui turėtų rinktis nėščioji ir į ką atkreipti dėmesį, kad pasirinkimas tikrai būtų tinkamas? 

„Nors ir nėra tokio dalyko kaip „specialūs nėštumo batai“, tačiau kiekviena nėščioji turėtų atidžiai pasirinkti avimus batus. Nėštumo metu didėja kūno svoris, keičiasi pusiausvyros centras, o tai mažina kūno stabilumą. Taip pat hormoniniai pokyčiai padidina sąnarių judrumą, raiščių stabilumą, dėl to padidėja traumos pavojus, po ilgesnio stovėjimo ar vaikščiojimo kojos tinsta, neretai nėščiosios skundžiasi ir pėdų kaitimu, netinkama avalynė turi įtakos nugaros skausmui – ji gali padidinti nugarai tenkantį krūvį. Tai tik kelios priežastys, bet jų tikrai pakanka atkreipti dėmesį ir būsimoms mamoms nepagailėti laiko ir investicijų tinkamai avalynei pasirinkti“, – sako klinikos „InMedica“ Santariškėse šeimos gydytoja Rasa Zalogė.  

Gydytoja išskiria kelis atskirus punktus, kurie būsimai mamai padės lengviau išsirinkti tinkamus batus: 

Visų pirma, pamirškite aukštakulnius! Įprastai raumenys ir sausgyslės atlieka „spyruoklės“ vaidmenį – perima dalį judesio apkrovos, tačiau avint aukštakulnius jos to negali padaryti, todėl kojų raumenims, dubeniui ir juosmens sričiai tenka daug didesnė apkrova.

Aukštakulniai „ne draugai“ visoms moterims – jie gali sukelti kraujotakos sutrikimus, venų varikozę, plokščiapadystę, o nėščiosioms atsiranda dar ir papildomų grėsmių: dėl pakitusio svorio centro didėja traumų tikimybė; svoris perkeliamas į priekį, todėl papildomai tempiami pilvo raumenys bei oda ir didėja strijų tikimybė; tai gali paskatinti kūdikį pakeisti padėtį, o ši lems, kad negalėsite natūraliai gimdyti. Jeigu aukštakulniai neišvengiami, patartina rinktis plačiais ir žemais kulnais, ne aukštesniais nei 4–5 cm, patys batai turi neveržti pėdos ir būti nesmailėjančiais galais – tinstantys pirštai už tai tikrai nepadėkos. Žinoma, net ir tokius aukštakulnius reikėtų rinktis kaip galima rečiau. 

20180510144558-12475.jpg

Geriausias pasirinkimas – sportinio stiliaus bateliai ir basutės. Tokio tipo batai dažniausiai būna lygiapadžiai, tad nėščiosios svorio centras, kiek tai įmanoma, išlieka stabilus (nėštumo metu jis vis tiek šiek tiek pakinta – pereina į priekinę dalį), judesiai amortizuojami, tad mažėja apkrova nugarai ir kojoms, pats judesys tampa lengvesnis. Gydytojos teigimu, galima įsigyti ortopedinius įdėklus į batus, tačiau šiais laikais tai nėra būtina – galima iš karto pirkti pėdai „draugiškus“ batus. Pavyzdžiui, gamintojo „Crocs“ batai atitinka visus ortopedinius avalynei keliamus reikalavimus – jie išliejami iš specialios „Croslite“ medžiagos, kuri pasižymi lengvumu, nuo pėdos šilumos ši medžiaga suminkštėja ir puikiai prisitaiko prie pėdos formos, įrodyta, kad su šiais batais lengviau vaikščioti nei basomis be to, jiems priklauso ergo sertifikatas (JAV) patvirtinantis, kad jie sumažina kojų, klubų ir nugaros skausmus. Šio gamintojo batai jau seniai pelnę patogiausių titulą ne tik tarp vaikų, bet ir tarp suaugusiųjų, o naujausios linijos „LiteRide“ avalynė pretenduoja  į šį titulą ir visame pasaulyje.   

Svarbios detalės. Avalynės nėščiosioms pagrindinis kriterijus – patogumas, tačiau yra kelios detalės, į kurias taip pat reikėtų atkreipti dėmesį. Pavyzdžiui, kad batų padas būtų storesnis ir lankstesnis – taip svorio centras bus stabilesnis, o tai ypač svarbu lietingu oru, nes bus lengviau išvengti paslydimų. Nėščiosios skundžiasi padidėjusiu pėdų prakaitavimų ir kaitimu, todėl būtų gerai, kad koja batuose galėtų kvėpuoti. Paskutiniais nėštumo mėnesiai neretai apsiauti tampa iššūkiu, todėl atsižvelgiant į tai patariama rinktis lengvai apaunamą avalynę be raištelių.  

Rinkitės didesnius batus. Kadangi vasarą nėščiosioms kojos neretai būna patinusios, batus reikėtų rinktis šiek tiek didesnius – pagal galimybę puse ar vienu dydžiu. Tada nebus jokio vargo kojai ištinus. Svarbu turėti galvoje, kad batus geriausia matuotis vakare, nes į pirktus ryte, kojai pabrinkus, galite ir neįtilpti.  

Tai pagrindiniai kriterijai, į ką reikėtų atkreipti dėmesį renkantis batus nėščiajai. Pėdų savijautą taip pat gali pagerinti vakarais pasilepinimas 15–20 min. jūros druskos bei mėtų vonele, masažas, kojų laikymas iškėlus. Pasak gydytojos R. Zalogės, reikėtų vengti ilgo stovėjimo, sėdėjimo užsikėlus koją ant kojos, dažniau prigulti, nešioti specialiai nėščiosioms skirtas kompresines kojines. Gydytoja atkreipia dėmesį, kad gerai savijautai svarbus ir būsimos mamos gyvenimo būdas: tinkamas darbo ir poilsio režimas, kokybiškas miegas, subalansuota mityba, pakankamas skysčių, vit. D vartojimas, fizinis aktyvumas, streso vengimas. Galutinė geros savijautos dedamoji – tai įsiklausymas į savo norus bei poreikius.