Kas tapo Draugiškiausia naujagimiui ligonine?

Kas tapo Draugiškiausia naujagimiui ligonine?

09. Feb 2013, 00:00

 

Draugiškiausios naujagimiui ligoninės titulą mamos ir vėl suteikė vienai iš Kauno ligoninių. Kaip ir prieš kelerius metus ja tapo Kauno krikščioniškieji gimdymo namai.

 

 

Prieraišiosios tėvystės centro inicijuojamos mamų apklausos rezultatais, 2012 metais draugiškiausi naujagimiams buvo Kauno krikščioniškieji gimdymo namai (KKGN). Net dvi iš trijų apklausoje dalyvavusių mamų iš visos Lietuvos prisipažino, kad joms buvo svarbu, kad ligoninė turėtų Naujagimiui palankios ligoninės (NPL) statusą, o beveik 14 procentų, deja, nežinojo, kas tai yra.

 

Kūdikio gimimo, pirmojo motinos ir kūdikio artumo būtinybės, natūralaus žindymo svarbą bei personalo supratingumą ligoninėse parodo beveik trigubai iki 624 mamų išaugęs apklausos respondenčių skaičius. Pernai šioje apklausoje dalyvavo 216 gimdyvių.

 

„Sėkmingai naujagimio žindymo pradžiai svarbus viso ligoninės personalo palaikymas, savalaikiai ir tinkami patarimai“, - aiškina Rima Kurtinaitienė, Tarptautinės pieno lygos (Le Leche League) atstovė Lietuvoje ir viena iš Prieraišiosios tėvystės centro įkūrėjų.

 

Faktą, kad dalis gimdymo įstaigų personalo vadovaujasi pasenusiais, moksliškai nepagrįstais patarimais, iliustruoja tai, kad net 34 procentai ne NPL ligoninėse ir 23 procentai NPL ligoninėse gimusių vaikučių ligoninėje buvo maitinami ne tik motinos pienu, o mamos nebuvo informuotos apie tai, kokiose situacijose primaitinimas yra reikalingas. Be to, net 79 procentai ne NPL gimusių vaikučių buvo primaitinami nepalankiu žindymui būdu (iš buteliuko), o Naujagimiui palankiose ligoninėse tokių būta tik 23 procentai.

 

„Pagal išsakytas mamų nuomones, matome, kad dažnai ligoninės personalas remiasi nepagrįstomis priežastimis, nurodydamas papildomai primaitinti kūdikį ne motinos pienu, pavyzdžiui, teigiama, kad „vaikas neramus“, „trūsta priešpienio, pieno“ ir panašiai“ , – sako Rima Kurtinaitienė.

 

Kauno Krikščioniškieji gimdymo namai jau antrąkart sulaukė daugiausiai teigiamų vertinimų dėl tinkamo dėmesio kūdikio ir mamos ryšiui, žindymų svarbos ir personalo supratingumo. Štai pagal vieną iš Naujagimiui palankios ligoninės vertinimo kriterijų - padėti kūdikį mamai ant krūtinės iš karto po gimdymo, taip užtikrinant sėkmingą žindymo pradžią, ši Kauno ligoninė sulaukė didžiausio vertinimo –  90 proc. respondenčių atsakė, kad iš karto po gimdymo vaikelis joms ant krūtinės buvo uždėtas.

 

„Būtent mamos, betarpiškai susiduriančios su gimdymo priežiūra Lietuvos ligoninėse, gali objektyviai įvertinti visų grandžių personalo darbą ir pastangas, sukuriant palankiausią aplinką sėkmingai žindymo pradžiai“,  - sakė Rima Kurtinaitienė.

 

Lietuvoje šiuo metu yra 8 Naujagimiui palankios ligoninės.


2010 m. Draugiškiausios naujagimiui ligoninės statusas buvo suteiktas Kauno Krikščioniškiesiems gimdymo namams,

2011 m. – Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninei Kauno klinikos,

2012 m. – Kaunos krikščioniškiesiems gimdymo namams.

 

Prieraišiosios tėvystės centro vykdytos apklausos duomenys (iš viso apklausta 624 gimdyvės; pateikiami procentai nuo tose ligoninėse apklaustų moterų)

Kriterijus

NPL

Kitos ligoninės

KKGN

Kūdikis buvo padėtas ant krūtinės natūraliai gimdžiusioms moterims

54 proc.

22 proc.

90 proc.

Kūdikis padėtas mamai ant krūtinės cezario pjūvio operacijos metu su daline nejautra

8,7 proc.

1,7 proc.

7,7 proc.

Kūdikiai buvo maitinti tik mamos pienu

67 proc.

87 proc.

57 proc.

Kūdikiai, primaitinti dėl netinkamų priežasčių

23 proc.

34 proc.

9 proc.

Kūdikiai, maitinti mišiniu

26 proc.

35 proc.

11 proc.

Personalas paaiškino,  kad reikia žindyti tiek ilgai ir taip dažnai, kiek kūdikis nori

78 proc.

61 proc.

90 proc.

Čiulptuko naudojimo atvejai ligoninėje

22 proc.

37 proc.

9 proc.

Personalas savo iniciatyva siūlė čiulptuką, buteliuką, antspenius

20 proc.

37 proc.

4 proc.

Kūdikis buvo primaitintas (mamos pienu arba mišiniu) žindymui palankiu būdu

76 proc.

21 proc.

96 proc.

Dirbtinio maitinimo (mamos pienu arba mišiniu) atvejai

39 proc.

38proc.

34 proc.

Personalas nukreipė į mamų savitarpio paramos grupes

22 proc.

6 proc.

22 proc.

Gerai vertina žindymo pagalbą

69 proc.

54 proc.

82 proc.

Blogai vertina žindymo pagalbą

8 proc.

18 proc.

4 proc.