Kaip namuose gimdo kitose šalyse?

Kaip namuose gimdo kitose šalyse?

07. Mar 2013, 00:00

Lietuva priklauso nedidelei šalių grupei, kurioje nėra reglamentuotas gimdymas namuose. Daugelyje Europos šalių įstatymu tai įteisinta labai seniai. Trumpai apie tai, kaip "naminiai gimdymai" reglamentuojami kitose šalyse.

 

Nyderlandai

 

Nyderlandai yra vienintelė Vakarų Europos šalis, kurioje namuose gimdo daugiau kaip 32 procentų gimdyvių. Tokį aukštą procentą nulėmė tradicijos ir valstybės politika bei šiuo metu veikianti gimdymų sistema, kuri skirstoma į 3 lygius.

 

Pirminiam gimdymo lygiui priklauso mažos rizikos grupės moterys, kurios gimdo namuose prižiūrimos nepriklausomų akušerių-pribuvėjų arba atokesniuose šalies rajonuose – bendrosios praktikos gydytojų.

 

Antram lygiui priklauso gimdyvės, nusprendusios gimdyti ligoninėse bei didesnės rizikos grupės moterys, turinčios tam tikrų sveikatos sutrikimų, besilaukiančios ne vieno kūdikio arba patyrusios tam tikras komplikacijas per ankstesnius gimdymus, prižiūrimos ligoninių akušerių, o trečiam lygiui priklauso gimdančios akademinėse ligoninėse, kurioms gresia rimtos komplikacijos arba turinčios rimtų sveikatos sutrikimų, taip pat prižiūrimos aukštesnės kvalifikacijos akušerių.

 

Šiuo metu Nyderlanduose yra 2612 akušerių, iš kurių 27 proc. dirba ligoninėse, o likusios teikia paslaugas gimdančioms namuose. Gimdyvei pasirinkus gimdymą namuose, akušeris-pribuvėjas gimdymo paslaugas teikia su asistentu. Asistentu gali būti akušerijos medicinos sesuo ar slaugytojas, kuris paprastai būna įdarbintas ligoninėje. (iš Karališkosios Olandijos akušerių asociacijos 2012 m. išplatintos ataskaitos „Akušerija Nyderlanduose“).

 

Latvija

 

Remiantis Ministrų kabineto 2006 m. liepos 25 d. priimtomis taisyklėmis „Gimdymo pagalbos nustatymo tvarka“, gimdyvė gali rinktis gimdymą sveikatos priežiūros įstaigos gimdymo stacionare arba planuotą gimdymą ne stacionare. Planuoto gimdymo ne stacionare atveju pagalbą gimdyvei suteikia gydymo įstaigoje dirbantis ginekologas (gimdymo specialistas) arba akušeris.

 

Gydymo įstaiga, kurioje dirba gydantysis asmuo, teikiantis pagalbą planuoto gimdymo ne stacionare metu, sudaro rašytinę sutartį su gimdyve. Sutartimi patvirtinama, kad gimdyvė yra gavusi visą ir suprantamą informaciją apie būtiną gimdymo aplinką, gimdymo esmę, galimas komplikacijas motinai ir vaikui gimdymo metu ir pogimdyminiu periodu, rizikos faktorius, paslaugos apmokėjimo sąlygas ir kt.

 

Besirenkančiųjų planuotą gimdymą ne stacionare interesams atstovauja Latvijos gimdančių namuose šeimų sąjunga, įsteigta 2011 m. rugpjūčio 23 d.

 

Jungtinė Karalystė

 

Kiekviena moteris Didžiojoje Britanijoje turi teisę gimdyti namuose. Planuoto gimdymo ne stacionare atveju gimdymo pagalbą suteikia gydytojas arba akušeris. Galimybę gimdyti namuose reglamentuoja Nacionalinis sveikatos paslaugų aktas.

 

Lenkija

 

Vadovaudamasi Lenkijos Sveikatos ministerijos priimtomis reglamento taisyklėmis, gimdyvė gali rinktis gimdymą sveikatos priežiūros įstaigoje arba planuotą gimdymą ne sveikatos priežiūros įstaigoje. Gimdyvė turi būti informuojama, kad gimdymas ligoninėje saugesnis, nes esant komplikacijoms yra galimybė imtis būtinų intervencijos priemonių atliekant cezario pjūvį ir t.t.

 

Lenkijoje moteris planuoto gimdymo namuose atveju gali gauti kvalifikuotą akušerinę pagalbą. Akušerių darbą reglamentuoja keli Sveikatos reikalų ministerijos potvarkiai bei Slaugytojų ir akušerių tarybos įstatymas.

 

Airija

 

Airijos sveikatos paslaugų direkcijos visuomenei teikiamoje informacijoje teigiama, kad gimdymas namuose mažos rizikos grupės moterims yra, kaip rodo tyrimai, saugi alternatyva planuotam gimdymui ligoninėje. Besilaukianti moteris konsultuodamasi su savo akušere ar kitais medicinos darbuotojais turi galimybę apsispręsti, ar jai ir jos kūdikiui yra saugu gimdyti namuose.

 

Šiuo metu Airijoje veikia Nacionalinė gimdymo namuose akušerių tarnyba, užtikrinanti, kad kiekvienai norinčiai gimdyti namuose būtų suteikta privačia praktika besiverčiančių akušerių organizacijos narių priežiūra. Akušerių vardai ir adresai skelbiami Airijos sveikatos paslaugų vykdomosios valdžios tinklalapyje. Akušerių veikla, jų pareigos ir atsakomybė reglamentuojama Slaugytojų ir akušerių įstatymu.

 

Estija

 

Šiuo metu Estijoje gimdymų namuose nereglamentuoja joks įstatymas. Diskusija Estijoje šiuo klausimu prasidėjo 2011 metų pradžioje. Estijos Parlamento Socialinių reikalų komitetas pritarė tam, kad būtų įstatymiškai įteisintas gimdymas namuose, tačiau iki šiol neparengtas joks įstatymo projektas.

 

Atkreiptinas dėmesys, kad Europos Žmogaus Teisių Teismas 2010 m. byloje Ternovszky prieš Vengriją yra aiškiai išsakęs poziciją, kad pasirinkimas gimdyti namuose – teisė, kuri turi būti užtikrinta.

 

Teismo sprendime rašoma, kad teisė pasirinkti gimdymo sąlygas (vietą, būdą bei aplinkybes) yra ginama Europos žmogaus teisių bei pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos. Taip pat pabrėžiama, kad sprendimas gimdyti namuose apima sveikatos priežiūros specialistų dalyvavimą. Įstatymai, draudžiantys gimdymo specialistams teikti pagalbą gimdyvėms namuose, trukdo būsimosioms motinoms įgyvendinti teisę į privatų gyvenimą.


Informacija iš Seimo narės R. Baškienės pranešimo: „Ar Europos Sąjungos valstybėse egzistuoja gimdymo namuose praktika?“

 

Kaip manote, ar gimdymų namuose įteisinimas bus Lietuvoje artimiausiu metu?

Kiek metų, prognozuojate, prireiks legalizavimui?

 

 

10. Apr 2013, 23:44

Labai primityvus straipsniukas, menkai tenušviečiantis, kaip iš tiesų tas gimdymas namuose civilizuotose šalyse vyksta.

Manau Lietuvoje įteisinimą marinuos kiek imanoma ilgiau, o be reikalo. Nes stai stabdys profsionalių akušerių - pribuvėjų, iš tiesų sugebančių priimti gimdymą bei įvertinti jo eigą, atsiradimą. Tikrai niekas gydytojo iš ligoninės nevarys, gydytojo ten ir vieta, daryt extrinius cp, priimti rizikingus gimdymus ir visą kitą. Paprastai užsienyje, jei moteris nusprendžia gimdyti namie, ir gydytojai įvertinę faktorius tą leidžia, tai moters nėštumą ir prižiūri tą akušerė. Dar būna mažos rizikos gimdymo centriukai (kurie nieko bendro neturi su mažais GN provincijoje, kaip kartais įsivaizduojama). Pvz Olandijoje jie atrodo, kaip viešbutukai su profesionaliomis akušerėmis. Manau tokie centriukai neatsiejami nuo gimdymo namie, nes ne kiekviena gali gimdyti namie dėl šeimyninių- buitinių salygų, bet nenori gimdyti ligoninėje. Čia ir yra svarbu gimdyti su akušere - pribuvėja, kurios darbas padėti u-gimti vaikeliui natūraliai, neskišant į moters organizmą su medikamentais, skatinamaisiais. Ko nesuteikia ligoninė, nes joje viskas pagal griežtą tvarką, gydytojai nesigilina į savo gimdyves, nesupranta jų kūnų. Supranta tik tai ką rodo aparatai. (Nors akušerės užsienieje irgi atvažiuoja su įranga). Ir gi labai svarbu, gimdant su akušere nereiktų gulėt aukštielnikai. Juk taip gimdyti sunkiausia! 🌷 O gimdant atsitūpus, ertmė vaikeliui tarp dubens kaulų padidėja net iki 2 cm.
Paprastai kai vaikelis gimsta, akušerės išbūna iki galo. Kol pamaitinamas. Apžiūrima ir mama. Jei mama plyšo - susiuvama ir t.t. Vaikelį aplanko naujagymių gydytojas ir pan.
Nėra viskas taip necivilizuota, kaip norima nupiešti. Ir gimdo taip gimdo ne tik paplaukę moterys 😉
Gal taip atrodo, nes LT švelniaitariant situacija keistoka 😀

08. Mar 2013, 22:45

paklausykite mazdaug nuo 11 min...
http://www.lrt.lt/mediateka/irasas/1006718177/sveikata_2013-02-09_11_03

gintarerei gintarerei 08. Mar 2013, 12:33

tai dabar kokia yra situacija negali buti, todel moterys ir siekia, kad gimdymai namuose butu legalizuoti ir viskas vykstu tvarkingai. Laidos nemaciau, todel negaliu nieko sakyti apie tai, bet va straipsnis puikus sis: http://www.bernardinai.lt/straipsnis/2013-03-0🤓giedre-sirvinskiene-gimdymas-ir-psichologija-kartu-ar-atskirai/96912

08. Mar 2013, 12:19

na sutinku pilnai su astripaprika, kad neaiskios moterys kalba, kaip tik vakar laida ziurejau apie tai ir viena moetris uzdave pribuvejai klausima, ar si butu ja isgelbejusi namie kaip jai netiketai prasidejo vidinis kraujavimas, o jinai ir sako klausimas kaip jusm greitai buvo kudikis prie krutines pridetas!!!!!!!!!kosmarelis, turiu vyra kuris baiges medicina ir kaip isgirdo...zmogus nieko nesuvokientis eina ir kalba pries visa Lietuvele tokias nesamones....jokio supratimo neturi apie vidini kraujavima ir pan. ir nesuprantu kaip tos moterys gali pasitiketi tokiomis...niekaip....nei vieno normalaus argumento nepateike kodel namai geriau, tik del ju komforto...vaikui tas pats...stalifokokas gautas buvo ir namie...nes tikrai manau ne viena nevalom taip kambariu kaip valomos gimdyklos...ir pan., negaliu net klausyti tarpais kaip zmones kalba apie beleka....gal kaip medikai normalus vaziuos ir pan., tik tada suprasiu tas moteris, bet dabar su zmonemis tureti reikalu kurie nieko bendro su medicina neturi, mokslu nebaige ir pan.patiketi save ir savo vaika mazu maziausiai atrodo kvaila...

gintarerei gintarerei 07. Mar 2013, 13:02

oj ir tikiuosi tikrai niekas nieko prievarta nedarys, bet kazkaip galvoju kad neturetu, tai butu sfera, kur akuseriai galetu papaildomai uzsidirbti, o kad bus mokama paslauga, tai taip ir turi buti, nes atsakomybe visai kita

gintarerei gintarerei 07. Mar 2013, 13:01

labai geras vertinimas. Ir kuo jau menininkes, medituotojos ir kitokio suvokimo moterys jau kazkokios neaiskios? Ka jos nemoterys, nes nemasto taip kaip jus? Labai geras nurasymas. As nesu menininke ir nemedituoju, bet palaikau, tai galbut esu siaip neaiskaus suvokimo 😀

gintarerei gintarerei 07. Mar 2013, 11:08

manau iteisins, anskciau ar veliau, nebus kur detis. O uztruks manau irgi ne metelius. Gal metus/ pora kol sutvarkys teisine baze ir taisykles, dar kokie metai kol isivaziuos. O ar prigis ar ne, neturintis reikemes klausimas, nesivarzoma cia ir nekonkuruojama su niekuo, svarbiausia butu kokybiska paslauga.