Besilaukianti: Mesti rūkyti iškart ar pamažu?

Besilaukianti: Mesti rūkyti iškart ar pamažu?

27. Nov 2017, 06:00 Mamyčių klubas Mamyčių klubas

Anoniminis laiškas:

"Laba diena. Man 7 savaitės. Ilgą laiką nepastojau ir sunkiai, nes turiu ligą. Rūkiau ilgą laiką, bet man daktarė patarė staigiai nemesti. Aš ja pasitikiu, nes ji man padėjo savo gydymu, kad pastočiau. Ar ji teisi, kad staigiai negaliu mesti rūkyti. Per dieną surūkau 1- 2 cigaretes. Ar labai blogai, ar man iš karto mesti? Ar negaus organizmas bei vaisius šoko, kai mesiu rūkyti iš karto?"

Apie rūkymą nėštumo metu konsultuoja Baltijos Amerikos klinikos gydytoja akušerė ginekologė Jūratė Žmuidzinaitė.

Idealiausia mesti rūkyti iki pastojant

Iš tiesų, rūkymas yra labai žalingas, neteisios moterys, galvojančios, kad viena kita cigaretė nekenkia. Iš tikrųjų, mokslininkai jau yra įrodę, kad rūkančios moterys turi daugiau nėštumo komplikacijų, joms dažniau įvyksta persileidimas, būna  placentos pirmeiga, gimsta mažesnio svorio vaikeliai, diagnozuojamas vaisiaus augimo sulėtėjimas. Visos būsimos mamytės turėtų pagalvoti apie tai, kad pastojus ar planuojant nėštumą, reikia mesti rūkyti.

Idealiausia, kad mamytė tai padarytų kuo anksčiau, geriausia, pusė metų ar 4-5 mėnesiai iki pastojant. Ir galima mesti rūkyti kartu su vyru, tada būtų lengviau abiems ir geriausia vaikučiui.

Gimsta naujagimiai, priklausomi nuo nikotino

Rūkančių mamyčių vaikučiai gimę gali kentėti nuo pripratimo simptomų, jiems gali drebėti rankos, džiūti burna. Savijauta panašiai tokia, kaip ir metus rūkyti. Pasekmės rūkančių mamų vaikučiams galima vardyti ilgai.

Mokslininkai įrodė, kad rūkančių moterų naujagimiai gimsta mažesnio svorio, apie 200 -300 g mažesni, tokie vaikučiai turi kvėpavimo takų patologijų. Dažnai jiems būna kvėpavimo takų ligos, bronchinės astmos požymiai, gali sutrikti vystymasis - tai galima pavadinti ilgalaikėmis rūkymo pasekmėmis.

Nė vienos cigaretės!

Tik visiškas rūkymo atsisakymas (o ne sumažinimas iki kelių cigarečių) gali apsaugoti vaiką nuo galimų nikotino pasekmių. Kartais rūkančios moterys, sužinojusios, kad laukiasi, pradeda rūkyti mažiau ar lengvesnes cigaretes, tačiau tai tik bandymas save apgauti. Kiekviena moters surūkyta cigaretė turi įtakos vaisiui ir ji turi mesti rūkyti kuo greičiau. 9 mėnesiai – trumpas laiko tarpas, dėl vaikelio moteris turi pasistengti, jai reikia gerinti ne tik savo, bet ir būsimo vaikučio sveikatą.

Ne mažiau kenksmingas pasyvusis rūkymas, kai moteris nuolat būna šalia rūkančiųjų. Tada pasekmės tokios, kaip kad ji rūkytų pati.

Rūkymas kenkia ir žindančioms mamytėms. Joms gali sumažėti pieno kiekis, nukenčia pieno kokybė. Rūkanti žindyvė nikotiną perduoda vaikučiui, taip lėtinamas jo vystymasis.

Kokių Jūs turite patarimų būsimai mamai?

Tevelis Tevelis 07. Oct 2019, 10:28

Žinoma mesti, jei ne dėl savęs, bent dėl mažiuko. Geriau už tuos pinigėlius kažką gražaus nupirkti. Siūlyčiau pradėti lankytis nėštukių mokyklėlėje, yra ir nemokamų pvz. http://www.avent.limedika.lt/nesciuju-kursai kursuose apie gimdymą, žindymą ir visur kur įmanoma. Net besilaukiančiųjų mankštos kiek žinau yra organizuojamos.