10 klausimų apie nėščiųjų cukrinį diabetą

10 klausimų apie nėščiųjų cukrinį diabetą

05. May 2011, 10:00

 

Kas yra nėštukių cukrinis diabetas?

 

Nėščiųjų cukrinis diabetas – tai tokia būklė, kai nėštumo metu sutrinka angliavandenių apykaita.

 

Kas yra cukrinis diabetas?

 

Cukrinis diabetas – tai susirgimas, kai kraujyje padidėja cukraus kiekis.

 

Iš kur kraujyje atsiranda cukrus?

 

Yra du būdai, kaip cukrus patenka į kraują:

 

-su maitinimu, turinčiu angliavandenių

-per kepenis, kuriose saugomos gliukozės atsargos, vadinamos glikogenais.

 

Kodėl nėščiosioms atsiranda cukrinis diabetas?

 

Pradedant nuo 20 nėštumo savaitės, moters organizme išsauga nėštumo hormono lygis, kuris dažnai blokuoja insulino darbą. Tam, kad būtų palaikomas reikiamas cukraus kiekis kraujyje sveikai nėštukei, kasa pagamina padidintą insulino kiekį (2-3 kartus daugiau nei nesilaukiančiai moteriai). Jei kasa nesusitvarko su padidintu krūviu, tada moters organizme nustatomas insulino deficitas, o tai vystosi į cukrinį diabetą.

 

Kodėl cukriniu diabetu serga ne visos neštukės?

 

Nėščiųjų cukrinis diabetas turi daug atsiradimo prielaidų, esant tam tikriems rizikos veiksniams.

 

Rizikos veiksniams, kurie lemia nėščiųjų cukrinį diabetą, priskiriama:

 

·Viršsvoris, nutukimas 

·Jei artimieji serga cukriniu diabetu

·Priklausymas tam tikrai etninei grupei (azijiečiai, afrikiečiai, islandai)

-Pirmas vaikas gimė didelio svorio (per 4 kg)

-Cukrinis diabetas buvo ir pirmojo nėštumo metu

-Nutr8kęs nėštumas (daugiau nei trys spontaniniai persileidimai 1 ar 2 trimestruose)

-Mirusio kūdikio gimdymas

-Pirmojo vaikučio vystymosi sutrikimai

 

Jeigu jums tinka daugiau nei trys iš šių rizikos veiksnių ir esate nėščia, tuomet skubiai reikėtų kreiptis į endokrinologą. Jei planuojate nėštumą, taip pat prieš pastojant reikėtų apie tai pasikonsultuoti su endokrinologu.

 

Cukrinis diabetas nėštukėms nustatomas pagal įvairius tyrimus.

 

Jau pirmosios apžiūros metu nėščiosioms matuojamas cukraus lygis kraujyje, laikantis paprastos dietos ir kasdien aktyviai judant likus trims dienoms iki šių tyrimų. Jums galima valgyti visus tuos produktus, kuriuos ir valgote.

 

Būtina atlikti ir kraujo tyrimus. Nėštukėms, esančioms rizikos grupėje dėl cukrinio diabeto, gliukozės testą reikia atlikti jau pirmojo vizito metu.

 

Cukrinio diabeto diagnozė

 

Jeigu pirmojo tyrimo metu rezultatai atitinka normas, tada pakartotinai tyrimus dėl cukraus kiekio nustatymo kraujyje bei gliukozės testą turite atlikti 24-28 nėštumo savaitę. Kokį būtent tyrimą, pasakys gydytojas.

 

Ar nėščiųjų cukrinis diabetas turi įtakos vaiko vystymuisi jam gimus? Taip!

 

Padidėjęs cukraus kiekis mamos kraujyje gali sutrikdyti kūdikio vystymąsi.

 

Kokie tai sutrikimai:

 

Didelis svoris (daugiau nei 4 kg). Šiuo atveju didelis vaikas nereiškia, kad jis sveikas. Kai kurie naujagimio organai dėl motinos cukraus kiekio gali nesivystyti kaip jiems priklauso.

 

Gimus vaikučiui gali sutrikti kvėpavimo funkcija, neurologiniai sutrikimai, sumažėjęs cukraus kiekis kraujyje. Tokiems naujagimiams reikia papildomai gauti gliukozės.

 

Ar cukrinis diabetas turi įtakos nėštumo eigai? Taip!

 

Moterims, esančioms cukrinio diabeto rizikos grupėje, gali būti vėlyva toksikozė, taip pat su šia liga yra padidėjusi tikimybė sirgti įvairiomis lytinių organų ligomis ir šlapimo pūslės infekcijomis, bei didesnė persileidimų rizika.

 

Ar galima kovoti su nėščiųjų cukriniu diabetu? Taip!

 

Paprastai tokias nėščiąsias griežčiau stebi gydytojai, reguliariai tikrinimas cukraus kiekis kraujyje. Tam, kad būtų jo norma, gydytojas paskiria nėštukei atitinkamą dietą ir gydymą.

 

Ar Tu nėštumo metu sirgai cukriniu diabetu?

 

30. Mar 2013, 10:41

Esu Vilniaus kolegijos Sveikatos priežiūros fakulteto studijų programos Dietetika studentė. Rašau diplominį darbą tema „Nėščiųjų sergančių cukriniu diabetu maitinimosi vertinimas“ ir prašau dalyvauti apklausoje. Pateikiu Jums anketą, kurios tikslas – įvertinti nėščiųjų sergančių cukriniu diabetu moterų maitinimąsi. Anketa yra anoniminė. Jūsų atsakymai bus panaudoti tik apibendrintai analizei.

http://apklausa.lt/f/nesciuju-serganciu-cukriniu-diabetu-maitinimosi-vertinimas-zs6bs1m/answers/new.fullpage

20. May 2011, 19:53

labukas ir man ta diabeta nustate,bet nebesusigaudau ka man valgyt.dietos man niekas nepaskyre,tik pasake kad reikia riboti angliavandenius ir cukru.gal galit pakonsultuot siuo klausimu.gal turit koki saraseli galimu produktu?buciau labai dekinga 😀

laurora laurora 05. May 2011, 12:58

ne visoms sazininga dieta padeda. jei nuo pusryciams suvalgyto kiausinio (su druska tik) ir puses riekes duonos uzkildavo cukrus iki 9 ir daugiau, tai kokia dieta bepadetu? tik insulinas

05. May 2011, 11:22

aisku isgyvenau tai didziuli kosmara kai pasake,kad nestuminis diabetas,pagulde iskart i kmuk,bet tris dienas tik tereikejo pagulet,o poto i savaite du kart tirdavo krauja po valgio praejus dviem valandom,buvo tikras kosmaras ir neapsakomas dziaugsmas kai gime sveika dukryte,o iki to tainet naktim nemiegodavau visokios baisios mintys lindo i galva

05. May 2011, 11:19

ir man buvo nestuminis diabetas,bet insulino neprireike,nes saziningai laikiausi anglvandeniu dietos ir gime sveika,ir laiku mano dukryte

laurora laurora 05. May 2011, 11:03

galeciau pasakot ir pasakot, ka isgyvenau ir kaip sekes. laimei, viskas po gimdymo susitvarke ir diabetas isnyko

laurora laurora 05. May 2011, 11:02

deja, taip ☹ gaila, kad tokiu straipsniuku tada nebuvo. o ir gydymas man jau buvo ne dietomis, bet ir insulinu. gimdyti turejau vykti i KMUK. beje, kol nebuvo nustatytas gestacinis diabetas, mano kraujas, kaip sake daktarai, "auksinis" buvo, o kai del diabeto prisilaikyti nuo beveik visko turejau, tai atsirado anemija nestumo pabaigoj. del laiku diagnozuoto ir gydyto diabeto kudikis gime normalus - 50 cm ir 3510 g. kol gulejom ligoninej po gimdymo, 3 kartus per diena buvo tiriamas gliukozes kiekis kraujyje man ir vaikuciui.