Sporto užsiėmimai mamai su kūdikiu: kalbiname kineziterapeutą

Sporto užsiėmimai mamai su kūdikiu: kalbiname kineziterapeutą

24. Aug 2017, 08:30 Mamyčių klubas Mamyčių klubas

Ką mamos gali daryti su kūdikiais nuo gimimo? Viena iš tokių veiklų - bendri sporto užsiėmimai. Kalbiname sveikatos centro "Gemma" (www.gemma.lt) vyriausią kineziterapeutą Tadą Puzarą: 

- Kokios sporto rūšys tinka mamoms su vaikais?

- Plaukimas - baseine lavinama laikysena, plaukimas skatina geresnį vaiko augimą ir vystymąsi, gerina medžiagų apykaitą, stimuliuoja kvėpavimo, nervų, širdies ir kraujagyslių  ir imuninę sistemas, didina sąnarių paslankumą. Be to, organizmas sparčiai grūdinasi, nes nuolatinis temperatūrų skirtumas skatina kūną įgyti didesnį imunitetą.

Kineziterapiniai užsiėmimai salėje su kamuoliais, šių užsiėmimų metu stiprinamos įvairios raumenų grupės, lavinama pusiausvyra, judesių koordiancija bei taisoma laikysena.

- Nuo kokio amžiaus vaikai gali pradėti sportuoti patys be tėvų?

- Nuo mažens patariama pratinti vaikus sportuoti, plaukioti, žaisti judrius žaidimus. 

Remiantis įvairių autorių duomenis, suskirstyčiau, kokio amžiaus vaikams, kokius sporto užsiėmimus rinktis, priklausomai nuo jų amžiaus:

 • Nuo 5 m vaikus galima  pradėti mokyti savarankiškai be tėvų plaukti. Plaukimas grūdina visą kūną, stiprina nervų sistemą, kaulų ir raumenų sistemą, gerina kvėpavimą, judesių  koordinaciją.
 • 6 – 7 m. - meninė ir sportinė gimnastika, sportiniai šokiai, kur daugiausia dėmesio skiriama baziniams įgūdžiams, koordinacijai, lankstumui, raumenų jėgai;
 • 6 – 8 m. - dailusis čiuožimas;
 • 7 – 9 m. - stalo tenisas, tenisas ir kitos sudėtingesnės sporto šakos;
 • 8 – 10 m. - tokio amžiaus vaikams labiausiai tinka žaidybinės sporto šakos krepšinis, futbolas, žolės riedulys;
 • 9 – 11 m. - tinklinis, lengvoji atletika padeda išmokti bazinių sporto judesių;
 • 9 – 11 m. - dziudo mergaitėms, berniukams šiek tiek vėliau: 10 – 13 m.
 • 10 – 12 m. - irklavimas, dviračiai ir kitas ištvermės sportas, nes iki tol vaikų širdies ir kraujagyslių bei kvėpavimo sistema nėra pilna susiformavusi, dideli krūviai gali pakenkti;
 • 12 – 14 m. - boksas.

- Sportuojant kartu su kūdikiu pratimai dažniau yra labiau skirti vaikams ar mamoms?

20170823173344-35477.jpg

- Pratimai yra skiriami tiek mamoms tiek vaikams. Atliekami pratimai visoms kūno raumenų grupėms stiprinti, pilvo, krūtinė, kojos raumenims, padedantys atgauti fizines jėgas, sumažinti antsvorį po gimdymo, sustiprėja tiek fiziškai tiek emociškai atliekami judesių koordinaciją gerinantys pratimai, gerėja raumenų tonusas.

- Iki kada vaikams ir mamoms kartu sportuoti yra smagu, kada jau geriau tai daryti atskirai?

- Priklauso nuo vaiko amžiaus, nuo santykių mamos ir vaiko, galbūt vieni linkę sportuoti ilgiau, nori sustiprinti ryšį su vaiku, kiti linkę kad jie dirbų savarankiškai.

- Dažnai sakoma, kad veiklos su kūdikiais yra labiau dėl socializacijos, bet ne dėl praktinės naudos - kaip yra su mamos ir vaiko sportu?

- Šių užsiėmimų metu yra tiek pratktinė, tiek ir socialinė nauda. Kai vaikučiai šiek tiek didesni jau, mamos gali aktyviau sportuoti ir pačios. Kilnodamos vaikelius, jos atgauna buvusias iki nėštumo figūros linijas ir po truputį sustiprina kūną. Mažyliai visada būna šalia mamų, o jos treniruotės eigoje mažyliams daro kineziterapijos pratimus. Tokios treniruotės tvirtina mamos ir vaiko ryšį. Pasisemiama energijos, bendraujama su kitomis mamomis, dalijasi savo patirtimi auginant mažuosius.

Jeigu mama ieško kur sportuoti, į ką atkreipti dėmesį renkantis vietą?

- Svarbu atkreipti dėmesį į specialistų kompetenciją, labai sunku surasti gerų specialistų, gebančių tinkamai dirbti su vaikais. „Gemma“ sveikatos centras gali pasigirti turintis iš ties stiprius kineziterapeutus, turinčius patirtį ir gebančius dirbti su vaikais.

- Kiek laiko trunka bendra mankšta?

- "Gemma" sveikatos centre treniruotė trunka 45 min., skirstoma į tris dalis:

 1. Pirmoje dalyje sportuoja mama, vaikas ilsisi. Atliekamas pratimų kompleksas visoms kūno raumenų grupėms stiprinti
 2. Antroji dalis skirta mamai ir vaikui, t.y. pratimus daro tiek mama, tiek ir vaikas.
 3. Trečioje dalyje visas dėmesys skiriamas vaikui.

- Kaip jai pasiruošti - ką atsinešti, kokį dienos metą pasirinkti?

- Patogios, judesių nevaržančios aprangos, geriausia pirmoje dienos pusėje sportuoti. Svarbu, kad vaikas būtų išsimiegojęs, pailsėjęs, geros nuotaikos.

- Kokias bėdas turintiems kūdikiams negalima sportuoti?

- Prieš pradedant sportuoti vertėtų pasikonsultuoti su specialistu, kuris veda užsiėmimus, o turintiems rimtesnių sveikatos sutrikimų - kreiptis į medikus, klausyti jų rekomendacijų. Sportinė veikla yra naudinga ir rekomenduojama rinktis prie įvairių susirgimųų,  gali būti labai naudinga ir padėti išvengti neigiamų augimo metu atsirandančių pasekmių, pavyzdžiui, stuburo iškrypimo, raumenų tonuso sutrikimų ir kt.

20150304075150-53069.jpg

- Kada nuo sporto reikėtų susilaikyti mamoms?

- Iš karto po gimdymo nerekomenduotina aktyviai sportuoti, galima atlikti kėgelio pratimus, po gimdymo pilvo raumens jėga visiškai atsistato per 6 mėnesius. Izometrinius (statinius) pilvo preso pratimus galima atlikti praėjus 12 valandų po gimdymo, vėliau palaipsniui didinant judesių amplitudę bei intensyvumą, tačiau aktyvus  sportavimas, grįžimas į sporto klubą rekomenduojamas ne anksčiau kaip po kelių mėnesių pagimdžius. Bet prieš pradedant sportuoti, būtina pasirodyti gydytojui, kad jis įvertintų sveikatos būklę, atliktų reikalingus tyrimus. 

- Kokia šio sporto nauda atskirai mamai ir vaikui? Ką lavina, tobulina?

- Mamai – svarbu atgauti  iki nėštumo buvusias figūros linijas, sustiprinti savo kūną. Nėštumo metu pilvo sienos raumenys išsitempia, o po gimdymo jie tampa suglebę, priaugama svorio, ima skaudėti nugara. Maitinančioms mamytėms ir auginančioms vaikus dažnai tenka judėti netaisyklingai, vėl gi dėl to išsivysto skausmingumas, o vėliau ir raumenų jėgos pakitimai. Dirbant su pilvo presu reiktų nepamiršti ir pratimų stiprinančių nugaros raumenis, tam kad raumenų jėga vystytųsi tolygiai ir neatsirastų raumenų disbalanso, ko pasekoje neretai atsiranda skausmai nugaroje. Lygiai taip pat svarbūs dubens, krūtinės raumenys, bei pečių juosta 

Vaikui  - užsiėmimo metu stiprinamos įvairios raumenų grupės, lavinama pusiausvyra, judesių koordinacija bei koreguojama laikysena. Ugdyti taisyklingos laikysenos įgūdžius reikia pradėti  kuo ankstesniame amžiuje. Pagrindinis taisyklingos laikysenos formavimo principas – judėjimas.

- Kiek mamos ir vaiko sportas populiarus Lietuvoje lyginant su užsieniu?

- Užsienyje tokie užsiėmimai yra labai populiarūs, yra galimybė rinktis iš daugybės skirtingų sporto veiklų, didelis dėmesys skiriamas mamos ir vaiko sportui, skatinama, kad vaikas nuo pat mažens užsiminėtų aktyvia fizine veikla. Lietuvoje dar tik populiarėja tokie užsiėmimai, vis dažniau mamyčių renkasi užsiėmimus baseine su savo kūdikiais, vaikais, kartu sportuoja salėje su kineziterapeutu, supranta tokio sporto kartu naudą, tiek praktinę, tiek socialinę.